Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo platíme exprezidentom? Kováčovi renta 996 eur nestačí

20.01.2014 (3/2014) Po skončení funkcie má prezident nárok na doživotnú rentu, služobné vozidlo s plnou nádržou a na jedného ochrankára.
Čo platíme exprezidentom? Kováčovi renta 996 eur nestačí
12 fotografií v galérii
Rudolf Schuster a Michal Kováč si už prezidentský dôchodok užívajú, Ivan Gašparovič sa...
Autor fotografie: anc

Onedlho sa končí volebné obdobie súčasného slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten sa musí po dvoch obdobiach prezidentovania porúčať, a tak si zrejme spolu s manželkou Silviou začnú užívať zaslúžený dôchodok.

Čaká ich život „skoro“ bežných ľudí, budú poberať starobné dôchodky, okrem toho však odchádzajúci prezident dostane doživotnú rentu vo výške 996 eur, služobné auto s „plnou“ nádržou a osobného ochrankára. Ak bude bývalý prezident cestovať, prednášať, všetky náklady bude musieť hradiť už zo svojho vrecka, prípadne sa dať pozvať. Manželka za výkon čestnej funkcie prvej dámy, pri ktorej sa venovala charite či reprezentovaniu, žiadne odchodné nedostane.

Pracovňa prezidenta 12 fotografií v galérii Pracovňa prezidenta Zdroj: anc

Už dôchodcovia

Prvým slovenským prezidentom bol Michal Kováč, ktorý bol do funkcie zvolený v roku 1993. Funkčné obdobie ukončil 2. marca 1998 odovzdaním právomocí vláde SR. Jeho manželka Emília bola profesorkou na Ekonomickej univerzite v Bratislave v odbore zamestnanosti a sociálneho rozvoja a zároveň zakladateľkou Nadácie Emílie Kováčovej. Podľa bývalého prezidentského fotografa Petra Brenkusa bola pani Emília vysoko kultivovaná dáma, ktorá elegantne zastávala svoje miesto po boku manžela. Pani Kováčová je už niekoľko rokov dôchodkyňa, rovnako ako jej manžel. Kováčovci to dnes jednoduché zrejme nemajú, bývalý prezident totiž trpí Parkinsonovou chorobou, chatrné zdravie má aj jeho manželka.

Prvý slovenský prezident Michal Kováč dnes žije v ústraní. 12 fotografií v galérii Prvý slovenský prezident Michal Kováč dnes žije v ústraní. Zdroj: anc

Práve on sa niekoľkokrát otvorene posťažoval na nízku rentu, ktorú dostal po odchode z funkcie. Podľa neho je jedna z najnižších v Európe. Kováč viackrát upozornil, že ako bývalá hlava štátu stále reprezentuje Slovensko, štát mu na to však dostatočne neprispieva. „Aj preto naša kancelária žiadala, aby bývalí prezidenti dostávali 75 percent z platu hlavy štátu,“ vysvetľoval vtedajší hovorca prezidenta Ján Füle.

Znamenalo by to 5 883 eur. Nuž, prezidenti mali byť radšej asi dlhoroční europoslanci, ktorí majú takéto kráľovské dôchodky. Michal Kováč žiadal predsedov vlád o finančný príspevok už niekoľkokrát. V minulosti prosil o finančnú pomoc neúspešne, vyhovela mu až premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Zo svojej rezervy mu dala takmer 20-tisíc eur na chod kancelárie a tiež na opatrovateľku. Podľa Hospodárskych novín si exprezident takto hradil aj poštovné či telefonické služby.

Rudolf Schuster bol druhým slovenským prezidentom. 12 fotografií v galérii Rudolf Schuster bol druhým slovenským prezidentom. Zdroj: anc

S rovnakou rentou z funkcie odišiel i druhý slovenský prezident východniar Rudolf Schuster. Prvou dámou SR v rokoch 1999 až 2004 bola už zosnulá Irena Schusterová. Pani Schusterová patrila medzi prvé dámy, ktoré sa držali skôr v ústraní. Pracovala ako zdravotná sestra, viac než 30 rokov pôsobila v košickej detskej nemocnici. Medzi jej záľuby patrili turistika, knihy a pestovanie kvetín. Rudolf Schuster nedávno oslávil osemdesiat rokov, je o ňom známe, že sa venuje tvorivej činnosti. Je autorom viac ako 30 kníh, rozhlasových pásiem, scenárov k dokumentárnym filmom a režíroval televízne cestopisné dokumenty. Stále rád fotografuje, filmuje, cestuje a dokonca si vo svojom rodnom Medzeve v novembri 2001 zriadil malé súkromné filmové múzeum.

V rodnom Medzeve si Schuster založil vlastné múzeum. 12 fotografií v galérii V rodnom Medzeve si Schuster založil vlastné múzeum. Zdroj: anc

Nízke odchodné?

„Prezident republiky má po skončení funkčného obdobia nárok na prezidentskú rentu vo výške 996 € mesačne a rovnako doživotne mu zostáva k dispozícii služobné auto so šoférom ochrankárom (v jednej osobe). Protokolárne bývalého prezidenta oslovujeme naďalej pán prezident, hlave štátu po odchode z funkcie neprislúchajú žiadne iné materiálne výhody ani byt, dom či rezidencia. Všetky životné náklady si bývalý prezident aj s manželkou musia hradiť z vlastných zdrojov,“ napísal nám hovorca súčasného slovenského prezidenta Marek Trubač.

Ivan Gašparovič s manželkou Silviou budú onedlho žiť ako bežní dôchodcovia. 12 fotografií v galérii Ivan Gašparovič s manželkou Silviou budú onedlho žiť ako bežní dôchodcovia. Zdroj: anc

Slovenská prvá dáma nedostane nič. Hoci ide o spoločensky čestnú funkciu, nedostáva počas nej žiadny plat a nevyplývajú z nej žiadne výnimočné výhody. Na druhej strane prvá dáma nemá žiadne zákonom prikázané povinnosti, závisí teda len od jej inteligencie, empatie a chuti, ako nás bude reprezentovať doma i v zahraničí.

Renta prezidentov v zahraničí

Maďarsko 5 599 eur

Poľsko 4 979 eur

Česko 2 064 eur

Slovensko 995 eur

Súčasnou slovenskou prvou dámou je Silvia Gašparovičová, ktorá sa vždy prezentovala na úrovni, a preto jej niet čo zazlievať. Bývalá súdna znalkyňa na oceňovanie nehnuteľností v odbore stavebníctva pracovala až do prvého zvolenia manžela do funkcie prezidenta ako konateľka stavebnej firmy. Potom sa práce musela vzdať a osem rokov sa venovala povinnostiam vyplývajúcim z jej spoločenskej funkcie. Podľa hovorcu hlavy štátu Marka Trubača nemožno osobitne vyčísliť náklady na jej povinnosti a oficiálne aktivity. „Samostatný úrad, resp. útvar prvej dámy, nie je vytvorený. Sekretariát prezidenta republiky ako jeden z odborov zabezpečuje výkon funkcie prezidenta republiky a osobný servis prezidenta republiky. Na tento účel okrem iného vybavuje podľa pokynov prezidenta republiky jeho korešpondenciu a korešpondenciu jeho manželky, ak ich vybavovanie nepatrí do náplne činnosti iného útvaru. Na sekretariáte prezidenta republiky pracuje celkovo jedenásť zamestnancov.“ Všetky doterajšie náklady vrátane garderóby jej hradil manžel z prezidentského platu, ktorý je 7 844 eur. Manželku slovenského prezidenta čaká riadny starobný dôchodok.

Vzdajú sa kariéry?

Onedlho nás čakajú prezidentské voľby a tentoraz bude z čoho vyberať! Štrnásti kandidáti a jedna kandidátka. Príjemnou zmenou bude kandidatúra Heleny Mezenskej, zaujímavý pritom bude fakt, že hoci má dospelú dcéru, je slobodná, a tak by sme sa v prípade jej víťazstva museli vyrovnať s otázkou prvej dámy, vlastne prvého pána. Podobnú dilemu sme riešili pri prezidentskej kandidatúre Magdy Vášáryovej, ktorej manželom je Milan Lasica, a Ivety Radičovej, ktorej partnerom bol Ján Riapoš.

Helena Mezenská je parlamentným nováčikom. Stane sa našou prvou prezidentkou? 12 fotografií v galérii Helena Mezenská je parlamentným nováčikom. Stane sa našou prvou prezidentkou? Zdroj: Marián Peiger

Najväčšmi rezonujúci prezidentskí kandidáti sú ženatí, otázne preto je, či ich manželky dobrovoľne prijmú čestnú funkciu a vzdajú sa doterajšej kariéry. Toto platí najmä v prípade aktívnych žien, ktoré ešte nie sú v dôchodkovom veku, napríklad Svetlany Ficovej, ktorá je odborníčkou na občianske procesné právo a túto oblasť vyučuje aj na vysokej škole.

Manželka ďalšieho kanditáta Jána Čarnogurského Marta je síce na dôchodku, ale stále pôsobí ako poslankyňa miestneho zastupiteľstva a má za sebou úspešnú stavbársku kariéru. „Zákon nerieši, či môžem vykonávať funkciu poslankyne a zároveň prvej dámy,“ povedala nám. „Takže by som si zrejme ďalej plnila aj poslanecké povinnosti.“

Ambíciu stať sa prezidentom má aj dlhoročný politik Ján Čarnogurský. 12 fotografií v galérii Ambíciu stať sa prezidentom má aj dlhoročný politik Ján Čarnogurský. Zdroj: anc

Škoda, že kandidáti na prezidentskú funkciu nezverejňujú na seba nejaké priame kontakty, zvyčajne je to iba emailová adresa. Preto sa nám nepodarilo zistiť, čo robí manželka Pavla Hrušovského z KDH. Tretia manželka Milana Kňažka je bývalá baletka SND Eugenia, dnes je konateľkou firmy, ktorú vlastní spolu s manželom. Druhá manželka kandidáta Andreja Kisku vlastní malý obchod s darčekmi, hračkami, so suvenírmi a s umeleckými predmetmi v centre Popradu. „V prípade môjho zvolenia sa bude hlavne venovať tomu, čomu sa venovala aj doteraz – starostlivosti o naše malé deti a popritom svojmu obchodu,“ napísal nám.

Po rokoch sa na politickú scénu vracia herec Milan Kňažko. 12 fotografií v galérii Po rokoch sa na politickú scénu vracia herec Milan Kňažko. Zdroj: Profimedia.sk

Čo čaká budúceho prezidenta?

Okrem dobrého platu aj množstvo atraktívnych výhod vrátane cestovania po svete. Sídlo hlavy štátu je v centre Bratislavy, v niekdajšom letnom sídle grófa Grassalkoviča zo 60. rokov 18. storočia. Vladimír Mečiar plánoval v prípade svojho zvolenia premiestniť sídlo úradu na Bratislavský hrad, Ivan Gašparovič však namietal, že súčasné sídlo v bývalom Pionierskom paláci je dostačujúce.

Ako rezidencia hlavy štátu mala slúžiť aj vila na Slavíne. Kancelária prezidenta SR ju kúpila v roku 1991 za 36 miliónov korún od Východoslovenských železiarní v časoch bačovania Alexandra Rezeša. Ako sa neskôr ukázalo, bol to dobrý kšeft, ale nie pre úrad hlavy štátu, vila je dodnes nevyužitá.

Ktovie, prečo sa rozhodol kandidovať Pavol Hrušovský. 12 fotografií v galérii Ktovie, prečo sa rozhodol kandidovať Pavol Hrušovský. Zdroj: anc

Plat prezidenta republiky predstavuje štvornásobok platu poslanca Národnej rady SR, ktorý poberá trojnásobok priemernej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Aktuálne je to okolo 7 844 eur. Okrem toho mu patria aj paušálne náhrady. Aktivity prezidenta zabezpečuje Kancelária prezidenta SR. Momentálne má 101 zamestnancov, jej rozpočet sa pohybuje okolo 4 miliónov eur ročne. Okrem sídla v Bratislave k nej patria regionálne pracoviská v Košiciach a Banskej Bystrici. Ostáva mu i diplomatický pas.

Bude na prezidentskej stoličke sedieť súčasný premiér Robert Fico? 12 fotografií v galérii Bude na prezidentskej stoličke sedieť súčasný premiér Robert Fico? Zdroj: Martin Hanzel

Aj povinnosti

Prezident reprezentuje krajinu v zmysle Ústavy SR navonok a dovnútra a zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Medzi jeho najvýznamnejšie kompetencie patrí zvolávanie ustanovujúcej schôdze NR SR, možnosť rozpustiť parlament, podpisovanie a vetovanie zákonov a vyhlasovanie referenda. Má tiež právo podávať Národnej rade SR správy o stave republiky, odpustiť alebo zmierniť tresty uložené súdmi v trestnom konaní, prípadne zahladiť odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie. Menuje veľvyslancov, profesorov, povyšuje do generálskych hodností, udeľuje vyznamenania, podpisuje najdôležitejšie medzinárodné zmluvy.

 

Anketa

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×