Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čaká nás rok volieb, prinesú zmeny a prekvapenia?

02.01.2014 (1/2014) Rok 2014 sa ponesie v znamení volieb, budeme si vyberať, okrem poslancov do NR SR, hádam každého. V marci sa uskutoční voľba prezidenta Slovenskej republiky.
Čaká nás rok volieb, prinesú zmeny a prekvapenia?
6 fotografií v galérii
Skončí sa hra o prezidentský úrad už po prvom kole, alebo nájde Fico súpera?
Autor fotografie: anc

Nový prezident nahradí súčasnú hlavu štátu Ivana Gašparoviča, ktorý je tretím prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojej funkcii pôsobí od roku 2004, ako prvý slovenský prezident bol zvolený v dvoch nasledujúcich volebných obdobiach. V minulosti pôsobil aj ako generálny prokurátor ČSFR (1990 – 1992) či predseda NR SR (1993 – 1998) v tričku HZDS. Do histórie vošla jeho hláška o „starom ujovi“ na adresu vtedajšieho prezidenta Kováča, ktorú zachytil všetečný parlamentný mikrofón. Voľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2014 bude štvrtou priamou voľbou prezidenta na Slovensku. Nuž, vyberať si budeme mať skutočne z čoho.

Hradní páni a panie

Prvý, kto oznámil kandidatúru na prezidenta už v októbri 2012, bol podnikateľ Andrej Kiska. Kiska sa prezentuje najmä charitatívnou činnosťou, pričom sa však akosi „zabúda“ na to, že ho dlhé roky živili aj nebankové a splátkové spoločnosti. Ďalším občianskym kandidátom sa stal právnik Ján Čarnogurský, ktorý na sklonku roka 2013 „stihol“ vystúpiť z KDH, ktoré kedysi zakladal. Naopak, svojho straníckeho kandidáta posiela do boja o hrad SaS. Ide o Petra Osuského, to nič, že bol dlhé roky členom OKS.

Zakladateľ KDH by sa rád vrátil do politiky ako prezident. 6 fotografií v galérii Zakladateľ KDH by sa rád vrátil do politiky ako prezident. Zdroj: anc

Zakladateľ KDH by sa rád vrátil do politiky ako prezident.

Svoju kandidatúru na funkciu prezidenta oznámila aj občianka Ľubica Blašková, v súčasnosti v slobodnom povolaní. Zrejme ste o nej, rovnako ako my, nepočuli. Pevné rozhodnutie kandidovať oznámil aj poslanec Radoslav Procházka, ktorý sa okrem toho, že by mohol byť „mladý prezident“, kedysi zviditeľnil ako právny zástupca istej nebankovej spoločnosti. KDH a Most-Híd oznámili kandidatúru dlhoročného politika Pavla Hrušovského. Čo dodať... Svoje rozhodnutie kandidovať na hlavu štátu pre mnohých prekvapivo oznámil v novembri 2013 aj herec, politik a exgenerálny riaditeľ televízie JOJ Milan Kňažko. Symbol revolúcie, neskôr člen Mečiarovho HZDS a minister si trúfa postúpiť do druhého kola. Ak druhé kolo vôbec bude.

Politický dôchodca Milan Kňažko si trúfa na druhé kolo. 6 fotografií v galérii Politický dôchodca Milan Kňažko si trúfa na druhé kolo. Zdroj: ČT

Politický dôchodca Milan Kňažko si trúfa na druhé kolo.

Osemnásteho decembra 2013 totiž kandidatúru oznámil súčasný predseda vlády SR a premiér SR Robert Fico. Hoci dlhé mesiace tvrdil, že sa úvahami o kandidatúre vôbec, ale vôbec nezaoberá, lebo má inú dôležitejšiu prácu, premiérovi fanúšikovia dostali krátko pred Vianocami dlhoočakávaný darček. Reálnu šancu blížiacu sa istote, že ich obľúbenec zasadne na hradný prezidentský stolec. Budú teda voľby „jednococakolové“? Pripomíname, že prezidentské voľby sú spolu s voľbou predsedu VÚC a primátorov, starostov jedinou priamou demokratickou voľbou u nás, hlavu štátu totiž volíme bez ohľadu na stranícke tričko a bez účasti na straníckej kandidátke.

Europarlament

Rozprávkové sedemtisícové platy v eurách a iné bonusy čakajú každého, koho v máji 2014 pošleme do parlamentu Európskej únie. Voľby do EP sú, tak trocha, podvodom. Nemôžete do nich totiž kandidovať priamo, ale musíte byť kandidátom nejakej politickej strany, ktorá vás nominuje na kandidátku. Občianskych kandidátov o lukratívny päťročný flek s doživotnou zábezpekou v podobe skvelého dôchodku by v dnešnej mizérii bolo iste viac ako dosť. Dobre preto zvážte, komu túto lahôdku vo voľbách napokon doprajete.

V máji rozhodnete, kto si bude touto cestičkou chodiť do EP po plat viac ako 7 000 €. 6 fotografií v galérii V máji rozhodnete, kto si bude touto cestičkou chodiť do EP po plat viac ako 7 000 €. Zdroj: anc

V máji rozhodnete, kto si bude touto cestičkou chodiť do EP po plat viac ako 7 000 €.

Európsky parlament má 736 poslancov, v aktuálnom volebnom období 2009 – 2014 sa v ňom nachádza 13 poslancov zo Slovenska. Počet poslancov Európskeho parlamentu sa však po budúcich voľbách má zvýšiť na 751. Európsky parlament v priebehu času získava čoraz viac kompetencií, o ktorých väčšina ľudí nemá prehľad, prípadne ich vôbec nezaujímajú. Brusel je predsa tak ďaleko... Skutočná moc Európskeho parlamentu je napriek tomu v porovnaní s ostatnými inštitúciami skôr symbolická ako reálna.

Volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je na Slovensku úplne najnižšia zo všetkých krajín EÚ. Bolo to tak v oboch eurovoľbách, na ktorých sa Slovensko zúčastnilo. V roku 2009 to bolo 19,64 % a v roku 2004 len 16,97 %. Na eurovoľbách sa tak na Slovensku zúčastnil priemerne len zhruba každý piaty až šiesty občan s volebným právom.

Monika Flašíková-Beňová chce po neúspechu vo voľbách za „županku“ opäť odísť do Bruselu. 6 fotografií v galérii Monika Flašíková-Beňová chce po neúspechu vo voľbách za „županku“ opäť odísť do Bruselu. Zdroj: anc

Monika Flašíková-Beňová chce po neúspechu vo voľbách za „županku“ opäť odísť do Bruselu.

Slovensko bude predsedníckou krajinou Rady EÚ od 1. júla 2016. V rámci predsedníckeho tria budeme predsedať spolu s Holandskom a Maltou. Čo nám to prinesie? Dúfajme, že nie ďalšiu čiernu dieru do nášho štátneho rozpočtu. Predsednícka krajina totiž zodpovedá za riadne fungovanie Rady EÚ, organizovanie jej stretnutí, zabezpečenie komunikácie s členskými štátmi a jednotlivými inštitúciami Európskej únie.

Mestské a dedinské

Tie zvykneme tiež ignorovať a potom sa stáva, že naše bežné životy riadia poslanci, primátori a starostovia, ktorí učebnice videli naposledy pred päťdesiatimi rokmi a do orgánov miestnej samosprávy ich dostali početné príbuzenstvo a kamaráti. Komunálne voľby sa budú konať v druhej polovici novembra 2014. Už je načase, aby sa aj v nich obmedzilo volebné obdobie starostov a primátorov, možno by sa konečne mnoho vecí zmenilo a naše mestá i obce by začali prosperovať. V niektorých prípadoch totiž funkcionári odchádzajú rovno do dôchodku a viac ich zaujíma to, čo spravili pre seba než pre ostatných.

Komunálne voľby sa budú konať v druhej polovici novembra 2014.

Takže v roku 2014 to bude skutočne, aspoň čo sa politiky týka, veselé. Netreba stratiť hlavu a skôr ako začnete svoje volebné právo využívať, zapojte doň aj rozum. Možno sa nám všetkým správnou voľbou správnych ľudí uľaví a bude ľahšie dýchať.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×