Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štát chce evidovať reštitúcie, nevie, ktoré majetky cirkvi vrátil!

07.01.2014 (1/2014) Dozvedia sa niekedy ľudia, čo naozaj vrátil štát cirkvám v rámci reštitúcie?
Štát chce evidovať reštitúcie, nevie, ktoré majetky cirkvi vrátil!
8 fotografií v galérii
Po šestnástich rokoch súdnych sporov Rusovce definitívne patria štátu.
Autor fotografie: anc

Kým Českou republikou prechádza vlna cirkevných reštitúcií a denne sú v tlači informácie, čo všetko cirkev chce a čo má, na Slovensku je už dlhšie O cirkevných majetkoch až tajomné ticho.

V Česku sú v hre aj majetky v areáli Pražského hradu, obrazy s nálepkou národného bohatstva či budovy zapísané na listine UNESCO v Kroměříži a začínajú sa ostré spory. Pred dvoma mesiacmi dokonca Český rozhlas počas diskusie vypol pražského arcibiskupa Dominika Duku, keď sa rozohnil, lebo štát plánuje Pražský hrad vyňať z cirkevných reštitúcií.

Predmetom sporov je aj Chrám svätého Víta na pražských Hradčanoch. 8 fotografií v galérii Predmetom sporov je aj Chrám svätého Víta na pražských Hradčanoch. Zdroj: Profimedia.sk

Predmetom sporov je aj Chrám svätého Víta na pražských Hradčanoch.

Od roku 2013 totiž v Česku platí zákon, podľa ktorého sa postupne vrátia cirkvám nehnuteľnosti v hodnote približne 75 miliárd českých korún, plus im bude štát vyplácať v nasledujúcich tridsiatich rokoch dohromady 59 miliárd korún ako náhradu za majetok, ktorý nemôže byť vrátený. Výsledkom má byť úplné odlúčenie cirkvi od štátu.

Česká republika sa snaží vracať majetky tak, aby bolo jasné, či naozaj cirkvi kedysi konkrétny majetok vlastnili a ako im bol odobratý. Napríklad v súčasnosti Štátny pozemkový úrad pozastavil vydávanie nehnuteľností jedenástim cirkevným rádom a jednému biskupstvu. Úrad preveruje, či o majetok neprišli na základe Benešových dekrétov. Okrem snahy získať majetky na pražských Hradčanoch rezonujú aj snahy olomouckého arcibiskupstva reštituovať svetoznáme kroměřížske pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO – Arcibiskupský zámok s Podzámockou a Kvetovou záhradou. Médiá naznačili, že záujem o tieto budovy je prekvapujúci, lebo cirkev v minulosti odmietla informácie, že bude usilovať o ich navrátenie.

V Česku je ostrá debata o reštituovaní cirkevného majetku. Kardinála Dominika Duku dokonca český rozhlas vypol počas diskusie. 8 fotografií v galérii V Česku je ostrá debata o reštituovaní cirkevného majetku. Kardinála Dominika Duku dokonca český rozhlas vypol počas diskusie. Zdroj: Profimedia.sk

V Česku je ostrá debata o reštituovaní cirkevného majetku. Kardinála Dominika Duku dokonca český rozhlas vypol počas diskusie.

Slovenské ticho

Na Slovensku sa zatiaľ neuvažuje o zákone, ktorý by odlúčil cirkev od štátu s tým, že by sa cirkvi vrátili zvyšné majetky. Ešte do jari 2013 bol živý spor o exkluzívny, no schátraný kaštieľ v Rusovciach. Usiloval sa oň Rád svätého Benedikta, šestnásť rokov sa súdil so štátom. Benediktíni súdy prehrali a v marci aj Ústavný súd SR odmietol sťažnosť rádu na postupy súdov.

Nevedno, na čo by im kaštieľ bol, keďže je spustnutý a na jeho rekonštrukciu nemá peniaze ani štát, ktorý by v ňom chcel mať reprezentačné priestory. Benediktíni navrhovali aj mimosúdne vyrovnanie, štát ho odmietol. Kaštieľ je tak defi nitívne v rukách štátu.

Rusovce boli jedným z mála otvorených a medializovaných sporov o viditeľne lukratívnu nehnuteľnosť, pri ktorej bolo jasné, čo cirkev chce a čo štát nechce dať. Lenže od deväťdesiatych rokov cirkvi dostali od štátu ohromné majetky a oficiálne stanoviská sú, že nie je známe, čo všetko prešlo do cirkevných rúk.

Od najväčšej cirkvi – katolíckej, odpovede na otázky o majetku nezískate. S pokojom Angličana už roky odrážajú otázky súvisiace s budovami či pozemkami a tvária sa, že o rozsahu majetku ani nevedia. Predstavitelia katolíckej cirkvi hovoria, že na Slovensku majú tritisíc subjektov – od diecéz až po fary, a každá vystupuje samostatne. Preto centrálne nevedia, čo všetko vlastnia. Kto tomu uverí?

Donedávna bol otvorený spor aj o kaštieľ v Rusovciach. Nárokoval si naň Rád svätého Benedikta, ale neuspel. 8 fotografií v galérii Donedávna bol otvorený spor aj o kaštieľ v Rusovciach. Nárokoval si naň Rád svätého Benedikta, ale neuspel. Zdroj: Archív

Donedávna bol otvorený spor aj o kaštieľ v Rusovciach. Nárokoval si naň Rád svätého Benedikta, ale neuspel.

Jozef Bednár z ministerstva kultúry hovorí, že ministerstvo by chcelo urobiť presný zoznam a analýzu, čo všetko jednotlivé cirkvi od štátu reštituovali, a aj preto existuje Expertná komisia na riešenie problematiky financovania cirkví. Komisia by mala reštitúcie vyhodnotiť do konca roka 2014.

Samotné cirkvi, najmä katolícka, zvyknú tvrdiť, že v rámci reštitúcie im štát vrátil asi 60 až 70 percent majetku. Nevedno, odkiaľ to cirkevní predstavitelia vedia, keď sa tvária, že netušia, koľko reštituovali a aký majú majetok. Aj túto záhadu by mohla komisia rozlúštiť.

Podľa Jozefa Bednára sú z právneho hľadiska reštitúcie uzavreté, keďže zákon o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločnostiam (roky 1993 a 2005) stanovil lehoty na uplatnenie reštitučných nárokov, ktoré už uplynuli. „Z vecného hľadiska však cirkvi nenadobudli v plnom rozsahu pôvodný zoštátnený majetok,“ hovorí Bednár.

Iba nekonkrétne informácie

Ani v archívoch médií sa nemožno dopátrať ku konkrétnostiam o majetku vrátenom cirkvám. Jediný presnejší údaj vyšiel len pred pár týždňami v denníku Pravda, no aj ten je veľmi obmedzený a svedčí skôr o bordeli v krajine. Pravda píše, že Slovenský pozemkový fond vydal od roku 1994 do roku 2005 cirkvám približne 462-tisíc hektárov pôdy. Detailné údaje sú však fuč. „Informácie o reštitúciách vraj niekde v archívoch sú, ale nikto nevie kde,“ píše Pravda. Bodka. Nič viac známe nie je. Ministerstvá a úrady nemajú ani komplexné záznamy napríklad o budovách, ktoré cirkev získala.

Existuje ešte jedna informácia, ale tá je len zlomkom majetku. Štátne lesy vrátili za dvadsať rokov po revolúcii cirkvám 65-tisíc hektárov pozemkov, z toho 55-tisíc katolíckej.

Český štát s vydaním pamiatok v Kroměříži do rúk katolíckej cirkvi nerátal. 8 fotografií v galérii Český štát s vydaním pamiatok v Kroměříži do rúk katolíckej cirkvi nerátal. Zdroj: Profimedia.sk

Český štát s vydaním pamiatok v Kroměříži do rúk katolíckej cirkvi nerátal.

Získať ucelené údaje o majetku, ktorý by mal patriť alebo patrí cirkvám, chcelo ministerstvo kultúry už niekoľkokrát – prvýkrát v roku 1996, potom v roku 2000, ale dodnes nikto nič nevypracoval. Preto sa dá pochybovať o tom, že expertná komisia pri ministerstve kultúry dodá do konca roka 2014 niečo viac.

Predčasné otázky?

Zdá sa neuveriteľné, že v takej malej krajine, ktorá má o polovicu menej obyvateľov ako najväčšie európske mesto (Moskva), nie je prehľad o pohybe majetku. Štát napríklad vie, čo predal v rámci privatizácie, a nie je toho málo. Ale čo štát previedol na cirkvi? Nedopátrate sa.

Keď novinári oslovia konkrétne diecézy, zvyčajne príde taká odpoveď, ako keď sme sa na majetok pýtali napríklad Žilinskej diecézy: „Žilinská diecéza vznikla v roku 2008, teda nereštituovala vôbec nič. Nemáme ani zoznam reštitučných požiadaviek voči Slovenskej republike. S úctou Zdeno Pupík, hovorca Žilinskej diecézy.“

Hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík poslal rozsiahlejšiu odpoveď, ale vyčítať z nej sa nedá viac ako od Žilinčanov. V odpovedi pospomínal históriu a nakoniec napísal, že ide o predčasné otázky.

Česká republika v súčasnosti žije aj snahou cirkvi získať pamiatkové budovy v Kroměříži zapísané v UNESCO. 8 fotografií v galérii Česká republika v súčasnosti žije aj snahou cirkvi získať pamiatkové budovy v Kroměříži zapísané v UNESCO. Zdroj: Profimedia.sk

Česká republika v súčasnosti žije aj snahou cirkvi získať pamiatkové budovy v Kroměříži zapísané v UNESCO.

Zrejme bude treba počkať ďalších desať rokov, aby už otázky o majetku cirkvi predčasnými neboli. „Rímskokatolícka cirkev na Slovensku mala až do roku 1948 presnú evidenciu svojho majetku. Bohužiaľ, po zmene režimu sa začalo prenasledovanie, ktorého dôsledkom bolo zhabanie nielen značného majetku cirkvi, ale aj jej archívov,“ píše Dušan Kolenčík s tým, že „po roku 1989 bolo prijatých niekoľko reštitučných zákonov, ktorých výsledkom bolo vrátenie časti majetku cirkvám. Prišlo aj k niektorým obštrukciám pri vydávaní reštituovaného majetku, čoho výsledkom sú mnohé otvorené súdne spory, ktoré sú nákladné tak pre štát, ako aj pre cirkev“.

Podľa neho sa veľká časť majetku cirkvám nevrátila, lebo bol zničený alebo predaný súkromníkom ešte pred reštitučnými zákonmi. „Ide však o predčasné otázky a cirkev nemá kapacitu týmito otázkami sa dnes zaoberať, keďže to nie je na programe dňa,“ zakončil hovorca Trnavskej arcidiecézy.

Trochu ucelenejšia je gréckokatolícka cirkev, ale ani od nej sme sa veľa nedozvedeli. Michal Hospodár z Košickej eparchie hovorí, že eparchia vznikla v roku 2008, predtým tu bol 11 rokov Košický apoštolský exarchát, a preto nevedia...

A sme doma, tá istá odpoveď ako inde – my sme vznikli nedávno. Čo bolo predtým? Nevieme. Ako keby tu cirkev nikdy predtým neexistovala a vynorila sa len teraz.

Michal Hospodár aspoň spresnil, že od štátu už nečakajú v rámci reštitúcií žiadny majetok. Počas nej im vrátili najmä pozemky v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov a na nich drobné budovy, ktoré slúžili pred rokom 1950 ako cirkevné školy. Pozemky dala cirkev do prenájmu roľníkom.

Aj generálny biskup evanjelikov Miloš Klátik hovorí, že nemajú centrálny súpis majetku. 8 fotografií v galérii Aj generálny biskup evanjelikov Miloš Klátik hovorí, že nemajú centrálny súpis majetku. Zdroj: anc

Aj generálny biskup evanjelikov Miloš Klátik hovorí, že nemajú centrálny súpis majetku.

Po katolíkoch je na Slovensku druhá najväčšia cirkev evanjelická, ale ani od nej sa veľa nedozviete. Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik hovorí, že majú „322 cirkevno-organizačných jednotiek“ a tie vlastnia reštituované majetky. „Nemáme centrálny súpis majetkov, ale nie je čo skrývať. Fungujeme tak, že raz ročne na výročnom zborovom konvente v januári a vo februári sú účtovné závierky. Tam sa hocikto môže pozrieť, čo všetko máme.“ Keby sa reštitúcie znova otvorili, evanjelici by podľa neho ešte mali čo získať, lebo „reštitučný zákon neriešil majetky, ktoré napríklad zanikli postavením priehrady a zaliatím vodou. Alebo tie, kde sa postavila cesta“.

Pri príprave článku sme ešte pred sviatkami oslovili aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí, ale vyhovorili sa, že ide o „komplexnejšiu tému“ a „začína sa voľno“, tak o tom môžu niečo povedať po siedmom januári.

Ak niekto verí, že obyvatelia Slovenska sa ešte dozvedia, koľko čoho štát cirkvám vrátil, musí mať v sebe veľkú dávku optimizmu. Pokusov už bolo niekoľko, vždy dopadli neslávne. Do hlavy sa tak vkrádajú otázky – ak ani ministerstvá nemajú podklady, čo všetko cirkvám vrátili, chcú niečo utajiť? Nabalil sa niekto na reštitúciách, a preto doklady zmizli? Kto? Politici? Alebo je všetko inak?

 

Historička: Nevedia? Je to lož

Historička práva Katarína Zavacká sa dlhodobo venuje aj pomerom v cirkvi.

Katarína Zavacká 8 fotografií v galérii Katarína Zavacká Zdroj: Archív

Prečo dodnes úrady a ministerstvá, ale ani cirkev nezverejnili, aké majetky cirkev dostala v rámci reštitúcie?

Vlády tvrdia, že nevedia, čo cirkev má. Podľa mňa je to taká lož, že vedľa nej sú aj Tatry malé. Štát dal niekomu obrovské majetky a nikto nevie komu, ako a kedy? Je nelogické, aby úrady a ministerstvá tvrdili, že nevedia.

Keď sa novinári pýtajú predstaviteľov cirkví, zvyčajne dostanú odpoveď, aby si pozreli v katastrálnych úradoch, čo všetko cirkvi majú. To by však znamenalo, že minimálne jeden človek nebude rok nič iné robiť...

Veď preto cirkevní predstavitelia hovoria, aby ste si to hľadali v katastroch. Tak iba zahmlievajú.

Myslíte si, že do konca roka 2014, ako to chce ministerstvo kultúry, ukážu cirkvi, čo všetko majú? Otvoria karty?

Otočila by som to – prečo by mali cirkvi ukázať, čo všetko majú? Sú vlastníci, dostali majetky, tak čo? Nech štát ukáže, čo im dal.

Poskytne niekedy štát tieto informácie?

Záleží, kto sa do toho pustí. Nemyslím si, že súčasná vláda to urobí. Ja len nerozumiem, ako je možné, že ministerstvá a úrady nemajú doklady, čo komu a kedy dali. Také niečo môžu tvrdiť iba hlupákom. A my asi hlupáci sme, lebo sme ticho. Nezdá sa mi, že by nemali všetko zaznamenané. A ak by to aj náhodou zaznamenané naozaj nemali, tak zodpovední musia byť potrestaní. Tiež mi nie je jasné, prečo v deväťdesiatych rokoch novinári nepracovali s týmito témami. Keď som sa vtedy ozvala, ešte sa púšťali do mňa. Dnes sa tieto témy len mihnú novinami a hneď zakapú. Alebo sa novinami ani nemihnú, čo je škoda.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×