Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Majster kováč z Dobrej Nivy: Jeho skvostné meče udivujú svet!

05.01.2014 (1/2014) Róbert Môc (36) patrí medzi malé percento ľudí, ktorí by sa v časoch kráľov a rytierov uživili rovnako dobre ako dnes. Na jeho stredoveké meče čakajú zákazníci v dvojročnom poradovníku.
Majster kováč z Dobrej Nivy: Jeho skvostné meče udivujú svet!
6 fotografií v galérii
Od ázijských bojových umení sa dostal k japonskému meču, napokon skončil u starých...
Autor fotografie: Ján Viazanička

Zbrane ho fascinovali odmalička, od kovbojských cez indiánske až po druhú svetovú vojnu. K tým stredovekým si Róbert Môc našiel cestu počas štúdií umelecko-remeselného spracovania kovu v Hodruši-Hámroch. Dva roky pracoval na tamojšej škole ako majster odborného výcviku v zlatníckej dielni, zároveň sa čoby samouk zdokonaľoval v ryteckom a kováčskom umení. Keď usúdil, že už má dostatok skúseností, pustil sa v roku 1998 do výroby svojho prvého meča.

„Čo bolo najťažšie? Úplne všetko. Čepeľ z obyčajnej oceľovej pásoviny som koval asi dva dni, kým dnes mi to trvá dve hodiny, mal som potom strašnú svalovicu. Ťažko vysvetľovať, kým to nezažijete na vlastnej koži,“ nezachádza zbytočne do podrobností.

Róbert Môc patrí medzi hŕstku Európanov schopných vyrábať chladné zbrane podľa starých technológií v najvyššej kvalite. 6 fotografií v galérii Róbert Môc patrí medzi hŕstku Európanov schopných vyrábať chladné zbrane podľa starých technológií v najvyššej kvalite. Zdroj: Ján Viazanička

Róbert Môc patrí medzi hŕstku Európanov schopných vyrábať chladné zbrane podľa starých technológií v najvyššej kvalite.

Na pochopenie základov jeho práce nám hodinka s diktafónom v ruke nemôže ani zďaleka stačiť. Kým sa osamostatnil vo svojom kováčskom kráľovstve v Dobrej Nive, odpracoval päť rokov po boku majstra Ladislava „Laskyho“ Šántu v Banskej Bystrici. Podieľal sa na výrobe a výzdobe viacerých výnimočných mečov a nožov, jeden z nich dostal do daru aj britský princ Charles. Dnes patrí Róbert Môc medzi hŕstku Európanov schopných vyrábať chladné zbrane podľa starých technológií v najvyššej kvalite. Práce má na dva roky dopredu, jeho unikátne kúsky putujú väčšinou do zahraničia.

Detektívna robota

Na zhotovenie dokonalej napodobeniny meča či noža nestačí iba zručnosť, často ide doslova o detektívnu robotu.

„O starých technológiách nájdete väčšinou len útržkovité zmienky, kde treba veľa dešifrovať. Tí, čo v minulosti vedeli kovať, nevedeli písať. Keďže to platilo aj naopak, opisy sú veľmi povrchné a väčšinou v latine. Najlepším zdrojom informácií sú, pochopiteľne, samotné exempláre. Dnes sa už po objavení zvyškov historických zbraní robia komplexné rozbory, kde zistíte zloženie kovu aj technologický postup. Takto je už spracovaná väčšina európskych mečov,“ vysvetľuje Róbert Môc.

Staroveké, stredoveké meče a šable – to sú srdcovky šikovného remeselníka. 6 fotografií v galérii Staroveké, stredoveké meče a šable – to sú srdcovky šikovného remeselníka. Zdroj: Ján Viazanička

Staroveké, stredoveké meče a šable – to sú srdcovky šikovného remeselníka.

Niektoré z nich majú zaujímavé príbehy. „Hoci nemám toľko času študovať históriu, vždy ma poteší, keď o svojich výrobkoch zistím niečo zaujímavé. Robil som napríklad rekonštrukciu meča spojeného s bitkou na rieke Slanej, kde sa v roku 1241 postavil Belo IV. proti Tatárom. Jeden môj zákazník z Francúzska sa z rodinnej kroniky dozvedel, že tam bojoval a pravdepodobne i zahynul jeho dávny predok. Meč, ktorý odo mňa napokon kúpil, mal tak preňho obrovskú osobnú hodnotu,“ dodáva zručný remeselník. Medzi jeho najcennejšie kúsky patrí aj kópia meča zo 7. storočia, ktorého fragmenty boli nájdené v hrobe anglosaského kráľa v roku 1939.

Elitní bojovníci

Základnou surovinou na výrobu čepele sú kvalitné železo a oceľ. V Európe išlo o takzvanú zvarkovú oceľ vyrábanú v malých peciach a pri nižších teplotách, ako to poznáme dnes. Produktom bol pórovitý „bochník“ pomerne čistého železa zvaný lupa. „Na Slovensku nie sú zriedkavé nálezy zvyškov dávnych železiarskych dielní, lebo miestne ložiská železnej rudy sa vtedy hojne využívali. Aj na nich môžete nájsť spomínané „bochníky“ zušľachťované viacnásobným prekúvaním a prekladaním. Nakoniec dostanete kompaktný kus výrobného materiálu na čepeľ,“ stručne opisuje Róbert základy technologického postupu, ktorý je však v skutočnosti oveľa zložitejší.

Meč pre gruzínskeho zákazníka bude robiť podľa tohto precízneho nákresu. 6 fotografií v galérii Meč pre gruzínskeho zákazníka bude robiť podľa tohto precízneho nákresu. Zdroj: Ján Viazanička

Meč pre gruzínskeho zákazníka bude robiť podľa tohto precízneho nákresu.

„Je veľmi veľa vecí, ktoré sa pri výrobe môžu pokaziť. Ak hovoríme o starých tradičných postupoch, najjednoduchšie typy mečov dokážem vyrobiť za tri týždne. Mal som už však do činenia aj s exemplárom, ktorý mi zabral celý rok,“ priznáva.

Kým najľahší jednoručný meč váži okolo jedného kilogramu, najťažšie „dvojručáky“ až tri aj polnásobne viac. Oháňať sa s takou opachou nad hlavou ovešaný brnením, to už chcelo poriadneho chlapa. „Rytier bol vo svojej postate elitný bojovník, akých nakoniec poznáme aj dnes. Hoci tí súčasní používajú celkom iné zbrane, stále sú tam spoločné menovatele. Najmä fyzická sila, výdrž, obratnosť a psychická odolnosť,“ vysvetľuje Róbert Môc s dôvetkom, že či už ide o stredovek, alebo 21. storočie, bojovať na život a na smrť nikdy nie je zábava.

Ostré ako britva

Nádych dávnoveku dotvára v rodine Môcovcov Róbertova manželka Henrieta, ktorá sa venuje výrobe historických šperkov. Idú? „Idú,“ zasmeje sa sympatická tridsiatnička vedomá si vekmi overenej skúsenosti, že žena nemá šperkov nikdy dosť. Tobôž, ak ide o originál. V jej rukách ožívajú ozdoby z čias Veľkej Moravy a iné jedinečné kusy, pri ktorých zhotovovaní používa staré techniky zvané filigrán a granulácia.

V rodinke Môcovcov to dýcha históriou. Róbert s manželkou Henrietou, dcérou Vandou (13) a so synom Matejom (11). 6 fotografií v galérii V rodinke Môcovcov to dýcha históriou. Róbert s manželkou Henrietou, dcérou Vandou (13) a so synom Matejom (11). Zdroj: Ján Viazanička

V rodinke Môcovcov to dýcha históriou. Róbert s manželkou Henrietou, dcérou Vandou (13) a so synom Matejom (11).

S manželom sa zoznámila v škole, vyštudovali ten istý odbor. Dokonca mu občas vypomôže pri zdobení rukoväti meča alebo zošívaní pošvy. Na zrod čepele však radšej pozerá z bezpečnej vzdialenosti, toto je čisto Róbertova záležitosť. Keďže ide o reálnu bojovú zbraň, sú výrobky z jeho dielne ostré ako britva.

„Často odpovedám na otázky, čo sa dá mojimi mečmi preseknúť. Hovorím – kadečo. Aj chlap na dve polovice, pokiaľ je v rukách človeka, ktorý s ním vie narábať. Hoci na tento fakt vždy dôrazne upozorňujem, ľudia si to niekedy neuvedomujú a boli už aj prípady, keď sa škaredo porezali.“

Róbert Môc sa zaoberá aj výrobou starých dýk. 6 fotografií v galérii Róbert Môc sa zaoberá aj výrobou starých dýk. Zdroj: Ján Viazanička

Róbert Môc sa zaoberá aj výrobou starých dýk.

Konkrétne sumy za verné repliky stredovekých bojovníkov nerozoberáme, v každom prípade však platí, že cena zodpovedá kvalite. Ten, kto mečom rozumie, ju podľa Róberta vie aj oceniť. „Nedávno mi môj najlepší zákazník pri objednávke povedal, nech vynaložím všetku svoju zručnosť, a on našetrí za rok toľko peňazí, koľko sa mu podarí. Na druhej strane sa ľudia pýtajú, prečo to mám také drahé, keď v obchode videli meč za sto eur. Takým by som doprial, nech si moju prácu vyskúšajú,“ odhaduje, že tí najodolnejší by to vydržali maximálne pol roka.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×