Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ohňostrojca

04.11.2008 (44/2008) ĽUBOMÍR MASÁR (49) začínal s petardami a dnes je majstrom sveta unikátnych ohňostrojov. Počas našej návštevy poletoval po svojej výrobni ako raketa a neskôr mávajúc rukami znázorňoval, čo jeho firma produkuje.
Ohňostrojca
1 fotografia v galérii
Ľubomír Masár
Autor fotografie: Život

Keď v neveľkej dubnickej továrničke PRIVATEX-PYRO idú baliť tresky, ani náhodou nie je reč o rybách. Už od septembra tam totiž naplno beží výroba zábavnej pyrotechniky na tohtoročný vianočný trh. Hoci sa to nezdá, ale rovnako ako každoročne vychrlia viac ako štyri milióny petárd, vďaka ktorým na Silvestra nezaspíte.

Talianska škola
Posledných pätnásť Silvestrov strávil Ľubomír Masár vonku pri ohňostrojoch. „Máme pätnásť vlastných a asi dvadsaťpäť externých ľudí. V jeden deň dokážeme naraz zvládnuť šestnásť ohňostrojov,“ tvrdí. V detstve s kamarátmi vyrábal klasické „detské“ bomby z celuloidových pravítok, ale ako vraví, nič extra to nebolo. Pôvodne chcel byť kominárom, ale napokon ho zaujala raketová technika na Vojenskej akadémii v Brne.

Po škole začínal v ZVS Dubnica ako konštruktér vo vojenskej výrobe. „Pred dvadsiatimi rokmi sa s našou fabrikou skontaktovala talianska fi rma, ktorá robila signálnu námornú pyrotechniku na záchranu ľudí. Mali záujem o špeciálne motory pre ručne odpaľované rakety s padákmi vhodnými do mokrého prostredia. Dostal som to na starosť a do pol roka sme im vyvinuli novú raketu. Taliani mi ponúkli prácu, a tak som vycestoval na dva roky,“ spomína Ľubomír Masár.

V Taliansku pričuchol k profesionálnej ohňostrojovej pyrotechnike. Vraví, že keď sa vrátil domov, iba chcel využiť to, čo sa naučil. Rozhodol sa pre zábavnú ohňostrojovú pyrotechniku, pretože tá na našom trhu chýbala.

Farebné zábavky
Na začiatku boli malé raketky, petardy a fontánky. Asi po piatich rokoch, keď Európu začali zaplavovať „originály“ z Číny, preorientoval sa na profesionálnu ohňostrojovú pyrotechniku. „Aj tú robia Číňania, ale my sme začali robiť špeciality, ktoré nevedia. V priebehu dvoch rokov sme svoje výrobky predstavili renomovaným svetovým firmám a ujali sa. Teraz ich vyvážame do celého sveta a mnohé talianske, portugalské či španielske fi rmy strieľajú naše ohňostrojové výrobky,“ vysvetľuje.

Pred piatimi rokmi začali spolupracovať s firmou na výrobu elektrických palníkov, ktoré sú hlavným prvkom na zážeh ohňostrojov. V priebehu troch rokov sa vyšplhali na európsku špičku – ako prví získali CE certifi kát a stali sa ich dodávateľom.

Trofeje
So svojimi ohňostrojmi Masárovci doslova vymetajú medzinárodné súťaže. V súčasnosti má ohňostroj „na starosti“ počítač a špeciálne bezkáblové rádiové odpaľovacie zariadenie. Súťažiaci dostane hudbu, do ktorej si špeciálnym počítačovým programom nastaví odpaľovanie jednotlivých ohňostrojových výrobkov. Odpaľovať sa dá aj ručne, počítač je však oveľa presnejší.

Pre tím Ľubomíra Masára boli najväčším ocenením Fiori di Fuoco – majstrovstvá sveta ukážkových ohňostrojov v San Reme v roku 2003. Ako prvá firma z východného bloku získali najviac ocenení – prvé miesto divákov a celkové tretie plus cenu Trofeo CONAD. Nevynechali ani festival pyromuzikálnych ohňostrojov, ktorý bol pred dvoma rokmi v Gatineau – Ottawe. Skončili druhí. Okrem iného, v auguste tohto roku „strieľali“ v Budapešti na štátny sviatok svätého Štefana. „Robili sme to ešte s dvoma firmami na Dunaji z piatich pozícií vzdialených od seba päť kilometrov. Použili sa tam desiatky ton pyromateriálu, montáž vykonávalo tridsať pyrotechnikov štyri dni. Ohňostroj trval dvadsaťpäť minút a bol tam milión osemstotisíc priamych divákov,“ skromne hovorí.

Vynálezca Ľubomír Masár do pyrotechniky zatiahol aj vlastnú manželku a syna Ľuba. „Mať manželku v robote je aj dobré, aj komplikované. Ale väčšinou rozhodujem ja. Výhodou je, že keď musím ísť cez víkend do roboty, pochopí to. A firemné tajomstvo zostáva v rodine,“ pochvaľuje si. Jeho firma získala pred tromi rokmi od Ministerstva hospodárstva SR ocenenie Najlepší exportér roka na Slovensku. Ako jediná u nás vyrába zábavnú a ohňostrojovú pyrotechniku.

Ľubomír Masár je do svojej práce zažratý, napísal aj odbornú Príručku pre odpaľovačov ohňostrojov. Baví ho vymýšľať nové efekty a v priebehu roka prinesú na trh dva, tri nové. Skromne vraví, že majú rozpracovanú bombu, ktorá dokáže vystreľovať číslice a písmená.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×