Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exmanažérka HC Lev Poprad prehovorila! Čo položilo klub?

22.10.2013 (42/2013) Bývalá manažérka je presvedčená, že chybám, ktoré viedli ku krachu HC Lev Poprad, sa dalo predísť. Podľa nej ho stačilo profesionálne manažovať.
Exmanažérka HC Lev Poprad prehovorila! Čo položilo klub?
9 fotografií v galérii
Prvé finančné problémy začali vychádzať na povrch už tri mesiace po začiatku sezóny.
Autor fotografie: Archív

S akou veľkou slávou a vidinou dobrého biznisu pre miestnych podnikateľov prišiel pred dvoma rokmi pod tatranské štíty HC LEV Poprad, s takou veľkou sekerou sa vlani potichu vyparil z mesta aj z KHL.

Dlhy, ktoré hokejový klub po sebe zanechal, sa vyšplhali na vyše 1,9 milióna eur. Aby veritelia klubu boli aspoň čiastočne odškodnení, Okresný súd v Prešove vyhlásil na klub konkurz. Správca konkurznej podstaty JUDr. Ján Ninčák nemá ľahkú úlohu. Z majetku klubu v hodnote asi 140-tisíc eur všetky diery nezapláta.

Vidina veľkého biznisu

V zozname veriteľov nefigurujú iba firmy, ale aj zamestnanci. O príčinách krachu však nikto nechce hovoriť, akoby sa báli akýchsi dlhých chápadiel nebezpečnej chobotnice, ktorá im ešte aj po svojej smrti môže znepríjemniť život. „Viete, ako to v takom veľkom biznise chodí. Nikto nevie, kto s kým je kmotor, kto za kým stojí. Zvlášť, keď sú za všetkým ruskí podnikatelia. Preto sa radšej držíme hesla dáš pokoj, máš pokoj,“ povedal nám jeden z bývalých zamestnancov HC Lev Poprad.

Odvahu prehovoriť našla iba Xénia Nosko Gubeková. 9 fotografií v galérii Odvahu prehovoriť našla iba Xénia Nosko Gubeková. Zdroj: Peter Ličák

Odvahu prehovoriť našla iba Xénia Nosko Gubeková.

Odvahu rozprávať našla iba bývalá marketingová manažérka klubu Xénia Nosko Gubeková. Aj ona figuruje na zozname veriteľov, bývalý zamestnávateľ jej dlhuje na nevyplatenej mzde 3 800 eur. Napriek tomu vraví, že nebolo lepšieho zámeru pre rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, ako priniesť na popradský štadión hokejový klub hrajúci v KHL.

„Pár týždňov mám na starosti nový penzión Poľnohospodárskeho družstva v Mlynici, viem, čo je to za problém získať v silnej konkurencii klientov. Keď majiteľ hotela, apartmánového domu či malého rodinného penziónu zrazu dostane od účastníka druhej najkvalitnejšej súťaže ľadového hokeja na svete ponuku na ubytovanie niekoľkých hráčov, má pocit, že väčšie šťastie ho už stretnúť nemohlo. A ani vo sne mu nenapadne, že klub s ročným rozpočtom 11 miliónov eur mu za ubytovanie hokejistov nezaplatí. Menší penzión môže takýto dlh veľmi ľahko položiť na kolená,“ hovorí bývalá manažérka HC Lev Poprad.

Kde bol manažér?

Pani Xénia je po ročnom pôsobení v hokejovom klube presvedčená, že chybám, ktoré priviedli HC Lev ku krachu, sa dalo predísť. Podľa nej ho stačilo profesionálne manažovať. Lenže jeho obchodný a finančný riaditeľ Marcel Binek sa vraj v Poprade ukázal nanajvýš raz za dva týždne. Na deň, dva. „Neraz o tom, čo sa deje na obchodnom oddelení, na ľade, na cestách v Rusku, nemal ani šajnu. Tri mesiace po krachu popradského klubu som pracovala v rovnakej pozícii v HC Lev Praha. Tam bol generálny manažér v klube stále, o všetkom mal prehľad, o zlomených hokejkách aj pohybe každej koruny na účte.“

Obchodný a finančný riaditeľ HC Lev Marcel Binek na snímke s vtedajším ministrom dopravy Jánom Figeľom, ktorý prijal projekt KHL v Poprade veľmi pozitívne. 9 fotografií v galérii Obchodný a finančný riaditeľ HC Lev Marcel Binek na snímke s vtedajším ministrom dopravy Jánom Figeľom, ktorý prijal projekt KHL v Poprade veľmi pozitívne. Zdroj: Archív

Obchodný a finančný riaditeľ HC Lev Marcel Binek na snímke s vtedajším ministrom dopravy Jánom Figeľom, ktorý prijal projekt KHL v Poprade veľmi pozitívne.

Poprad i tatranský región spočiatku na tom, že hokejisti hrajú v KHL, dosť dobre profitovali. Návštevnosť zimného štadióna sa zvýšila o 30 percent, hľadisko bolo počas každého zápasu vypredané bezmála na 99 percent. Na zápasy prichádzali fanúšikovia z celého Slovenska, v deň zápasu boli reštaurácie a kaviarne plné, mnohí ostali v blízkych penziónoch a hoteloch aj na noc. Úžitok malo tiež popradské letisko, podchvíľou tu pristávali špeciály s klubmi KHL.

Najzasvätenejší vedeli, že klub rokuje o účasti na hokejovom biznise aj s finančnou skupinou J&T. Lenže ostrieľaní finančníci si dali načas a zdá sa, že odklad rozhodnutia ich zachránil od veľkých problémov.

Hokejisti bývali aj v apartmánových bytoch vo Veľkej Lomnici. 9 fotografií v galérii Hokejisti bývali aj v apartmánových bytoch vo Veľkej Lomnici. Zdroj: Peter Ličák

Hokejisti bývali aj v apartmánových bytoch vo Veľkej Lomnici.

Kamufláž

V čase, keď HC Lev začal vyrábať dlhy, bol jeho majoritným vlastníkom Roman Slavčev. Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra je od začiatku roka 2012 jediným spoločníkom klubu akciová spoločnosť Hockey Club Lev Praha a Roman Slavčev je dnes jeho jediným konateľom. Generálnym sponzorom klubu bol od jeho príchodu na popradský ľad ČKD Group na čele s generálnym riaditeľom skupiny Janom Musilom. Tento veľký fanúšik dobrého hokeja je dnes jediným akcionárom HC Lev Praha, ktorý hrá KHL už druhú sezónu.

Interiér apartmánov, v ktorých bývali hokejisti HC Lev. 9 fotografií v galérii Interiér apartmánov, v ktorých bývali hokejisti HC Lev. Zdroj: Archív

Interiér apartmánov, v ktorých bývali hokejisti HC Lev.

„Prvé finančné problémy začali vychádzať na povrch už tri mesiace po začatí sezóny, akurát v čase, keď bol v Poprade na inšpekcii prezident KHL Alexander Medvedev. Výplaty sme síce dostávali, ale s čoraz väčším oneskorením. Pred Vianocami 2011 sme už z toho mali poriadne nervy, výplatu za november sme dostali až deň pred Štedrým večerom. A keď tvár klubu Laco Nagy dostal po Vianociach výpoveď, bolo už všetkým jasné, že pre Poprad to je prvá a zároveň aj posledná sezóna v KHL. Oficiálne stanovisko vedenia klubu bolo ďaleko od pravdy (obvinenie, že hráč simuluje otras mozgu, pozn. red.), bola to iba kamufláž na oklamanie sponzorov a verejnosti. Všetci sme vedeli, že Nagya prepustili pre to, že už nemali na jeho plat, ktorý bol okolo 5 000 eur mesačne. Taký istý plat mal aj Bartečko. Toto bol veľmi čitateľný signál pre sponzorov, ktorí začali odstupovať od zmlúv. A dlhy ešte viac narástli,“ hovorí o narastaní problémov v popradskom hokejovom klube jeho bývalá marketingová manažérka.

Peniaze postupne prestali dostávať aj roztlieskavačky a hostesky v skyboxoch. 9 fotografií v galérii Peniaze postupne prestali dostávať aj roztlieskavačky a hostesky v skyboxoch. Zdroj: Archív

Peniaze postupne prestali dostávať aj roztlieskavačky a hostesky v skyboxoch.

Keď výplaty meškali nielen 16-člennému realizačnému tímu, ale aj hráčom, začali sa búriť a domáhať sa toho, čo im patrí. Ako neskôr vyšlo najavo, už pár dní po otvorení sezóny v septembri 2011 bolo 11 miliónov eur, ktoré mali klubu pokryť celú sezónu, fuč! Od tej chvíle popradský Lev fungoval iba vďaka narastajúcim dlhom. Tie sa napokon vyšplhali až do výšky 1,9 milióna eur.

Sponzori naleteli

Hlavným sponzorom klubu bol ČKD Group, ktorý zabezpečil asi polovicu 11-miliónového rozpočtu. Klub však mal veľkú oporu aj u miestnych podnikateľov, ktorí napokon tiež finančne doplatili na svoju veľkorysosť a lásku k hokeju. Majiteľ hotela Tatra Martin Štupák za režijnú cenu stravoval 16 členov realizačného tímu, pán Guzanič prerobil úspešný country club na fanklub podtatranských levov. Majiteľ firmy Autonova Miroslav Jevický bol oficiálnym poskytovateľom vozového parku klubu. Jeho služby boli vyčíslené na sumu 100-tisíc eur. „Takých sponzorov dnes asi nemá ani Lev Praha, ani Slovan Bratislava,“ myslí si bývalá marketingová manažérka popradských levov.

HC Lev mal aj svoj oficiálny podnik, kde mali prístup všetci fanúšikovia. 9 fotografií v galérii HC Lev mal aj svoj oficiálny podnik, kde mali prístup všetci fanúšikovia. Zdroj: Archív

HC Lev mal aj svoj oficiálny podnik, kde mali prístup všetci fanúšikovia.

Majiteľ klubu Roman Slavčev sa za obrovskú podporu poďakoval sponzorom originálnym spôsobom. Jeden z nich nám porozprával nechutnú historku o tom, ako niekoľko sponzorov pozval Slavčev na „ďakovnú“ večeru do päťhviezdičkového hotela Kempinski na brehu Štrbského plesa. Keď bolo treba zaplatiť mastný účet, majiteľ klubu sa po anglicky vytratil. Sponzori si poďakovali za vlastné...

Veriteľom došla trpezlivosť

Najväčšie podlžnosti má HC Lev Poprad voči firmám, ktoré rekonštruovali popradský zimný štadión. Firme Ing Steel nezaplatil za výrobu skyboxov 900-tisíc eur, nezaplatené ostali aj faktúry za veľkoplošnú obrazovku, televízne rozvody, časomerače, systém video rozhodcu, osvetlenie, ozvučenie, hokejový výstroj i za reklamné predmety do fanshopu. Okrem firiem sú medzi veriteľmi aj bývalí hráči a zamestnanci klubu.

Za výrobu skyboxov nezaplatil HC Lev firme Ing Steel 900-tisíc eur. 9 fotografií v galérii Za výrobu skyboxov nezaplatil HC Lev firme Ing Steel 900-tisíc eur. Zdroj: Archív

Za výrobu skyboxov nezaplatil HC Lev firme Ing Steel 900-tisíc eur.

Napokon dvom veriteľom došla trpezlivosť a firmy AIIF or Hockey a Black Tea podali na Okresný súd v Prešove návrh na konkurz HC Lev Poprad. Sudca JUDr. Štefan Tomašovský uznal ich oprávnené požiadavky a vlani v lete vyhlásil na zadlžený klub konkurz. Alexander Máteffy zo spoločnosti AIIF or Hockey vyhlásil, že dlhy by mal zaplatiť HC Lev Praha. Je odhodlaný súvis medzi obidvoma klubmi dokázať i na súde. Ale to už bude ďalšia kapitola tohto smutného príbehu.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×