Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slávika po 15 rokoch vypustili z klietky, odchádza slovenská hudba do ilegality?

11.10.2013 Alebo to nebude až také zlé? Situáciu chce zachrániť Zväz autorov a interpretov. Rozhodne je to najdiskutovanejšia téma dneška. Právom.

Pre niekoho je zrušenie hudobnej ankety Slávik posledný klinec do rakvy domácej populárnej hudby, pre iného o jeden televízny galavečer menej. No a čo? No toto:

„Vyhlasovanie hudobnej ankety Slávik sa po vzájomnej dohode jej organizátorov ruší,“ uviedla včera PR manažérka Forzy Zuzana Čižmáriková pre Nový Čas a vzápätí uviedla dôvod: „Dôvodom je z roka na rok klesajúci záujem verejnosti o hlasovanie, ktoré bolo zmyslom a základom celej ankety o najobľúbenejších interpretoch slovenskej populárnej hudby.“

Toto vyhlásenie teraz kraľuje sociálnym sieťam, časť interpretov ho považuje za katastrofu, iní sú radi. Napríklad Kuko. "Hurá, hurá, trikrát hurá." K nim patrí aj Dara Rolins, ktorá považuje pochovanie Slávika za prirodzené, keďže fanúšikovia môžu podľa nej dnes prejaviť sympatie svojim interpretom priamo na ich stránkach. Podľa Kulyho, Petra Cmorika či Roba Opatovského je to veľká škoda. Každý má svoju pravdu, svoj názor a všetci naň majú plné právo. Teraz je skôr na mieste otázka, čo klesajúci záujem o hlasovanie spôsobilo. Lebo výmena názorov je dobrá vec, obrazne povedané dvadsať centimetrov snehu na ceste, aby cezeň nebolo vidieť výtlky.

Skúsme na túto otázku odpovedať logicky: Čo mohlo spôsobiť klesajúci záujem verejnosti? Peniaze? Prečo nie, všetci máme čoraz hlbšie do kešene. Neznalosť slovenskej tvorby? Prečo nie? Veď tento problém tu omieľame dookola roky. Slovenskí interpreti sa na domácej pôde totiž vyskytujú len na webe, v printových médiách, sem-tam v rádiu a v televízii len výnimočne ako súčasť odovzdávania niečoho. Jediná naša hudba znie v sieti Joj pod názvom Senzi, lenže to nie je ten pravý stredný prúd. A to je všetko! Koniec. Nemáme. A prečo to nemáme? Lebo v televízii je taký stav, aký sme spomínali, v printoch sa pesnička púšťa ťažko a v rádiách sú šikovní lobisti, ktorí tvrdia, že Slováci slovenskú hudbu nechcú. Omieľať do blba otázku, či stanoviť alebo nie povinné percentá hranosti, je téma, kvôli ktorej sa Slováci pobijú hocikedy a hocikde na lusknutie prsta. Preto tu „vinníka“ označovať nebudem.

Už naše praprastaré matere vedeli, že zíde z očí, zíde z mysle. Aby ste niečo brali do úvahy, vnímali a riešili, či sa vám to páči, alebo nie, musíte to najprv mať v ponuke. Denne. A keď to nemáte, zíde z očí aj uší. Keďže sa speváci, speváčky a kapely v strachu, aby im neprestali vyhrávať aspoň jednu pesničku na päť albumov, nedokážu naozaj spojiť, začínajú postupne odchádzať do zabudnutia. Všetci, aj keď niektorí si to nemyslia. Ľudia ich nepočujú, nie každý má čas visieť denne hodiny na internete a hľadať nové skladby, nuž za nich nehlasujú a keď nehlasujú, Slávik nemá zmysel. Pekný kruh sme si namaľovali, že?

Posledná nádej – ZAI

Našťastie, kruh je nekonečný. A tam, kde sa niečo končí, občas aj niečo začína. Na vyhlásenie Forzy o zrušení Slávika okamžite zareagovalo občianske združenie Zväz autorov a interpretov, z iniciatívy ktorého kedysi vzišli tzv. slovenské Grammy, ktoré potom prevzali druhí a profesné ceny úspešne pochovali ešte pred Slávikom. Aby ste dostali informáciu z prvej ruky, podstatnú časť tohto vyhlásenia uvádzame v plnom znení:

„Vážení priatelia,

v súvislosti so zrušením ankety Slávik, si Vás dovoľujeme informovať a zároveň požiadať o zverejnenie informácie o činnosti Zväzu autorov a interpretov, resp. o udeľovaní Výročných cien Zväzu autorov a interpretov.

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby ako občianske profesné združenie v snahe podporiť rozvoj domácej hudobnej scény sa rozhodol opätovne oceniť svojich partnerov na hudobnom trhu, ktorí najväčšou mierou prispievajú k jeho kultivovaniu a udeliť ceny v nasledovných kategóriách:

 • Rozhlasová stanica roka,
 • Hudobný redaktor roka,
 • Festival roka,
 • Usporiadateľ roka,
 • Klub roka.

O držiteľoch ocenení rozhodujú členovia ZAI ako aj ďalší autori a interpreti.

Pri tejto príležitosti bude udelená aj Cena za dlhodobú/ celoživotnú podporu slovenskej hudby v médiách, o ktorej držiteľovi rozhodne Rada ZAI na základe návrhov členov.

Zväz autorov a interpretov uvažuje i nad rozšírením kategórii na album roka, skladba roka, interpret roka ako i objav roka.

Hlavnými faktormi, pre ktoré sa Zväz autorov a interpretov rozhodol v roku 2012 oživiť dlhoročnú tradíciu udeľovania cien je podpora obojstrannej spolupráce hudobníkov a ich partnerov v hudobnom prostredí, ktorí nemalou mierou ovplyvňujú vkus poslucháčov a návštevníkov podujatí ako i podpora pôvodnej slovenskej tvorby.

V roku 2012 získali ocenenie v nasledovných kategóriách:

 • Rozhlasová stanica roka : rádio Aligátor

 • Usporiadateľ roka : Dušan Drobný – agentúra Duna

 • Tibor Zelenay – Blue Note
 • Klub roka: Majestic Music club

 • Festival roka: Topfest

 • Hudobný redaktor roka: Roman Bomboš (RTVS)
 • Cena za celoživotnú podporu slovenskej hudby v médiách: Pavol Zelenay

Stretnutie členov a priaznivcov ZAI spojené s udeľovaním cien a brífing pre médiá sa uskutoční dňa 13.2.2014 o 16:00 v sále bratislavského V-klubu.

Dovoľujeme si Vás touto cestou pozvať na odovzdávanie týchto cien.“

Toľko oficiálna a horúca informácia, ktorá dorazila do našej redakcie. Či Výročné ceny Zväzu autorov a interpretov nahradia anketu Slávik, ukáže čas. V mene slovenskej hudobnej kultúry len ostáva dúfať, že bude v tomto smere milostivý.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×