Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenskí operní speváci: Doma ich nechceli, na svetových scénach kraľujú!

11.09.2013 (36/2013) Tenorista Pavol Bršlík už trikrát odmietol ponuku zo slávnej La Scaly. „Nebudem rozväzovať zmluvu len preto, že tam dostanem lukratívnejšiu ponuku,“ hovorí.
Slovenskí operní speváci: Doma ich nechceli, na svetových scénach kraľujú!
5 fotografií v galérii
Štefan Kocán patrí k najžiadanejším slovenským operným spevákom.
Autor fotografie: MILAN KRUPČÍK

Ani slovenské teritórium nie je chudobné na spevákov a speváčky svetového formátu, iba o tom mnohokrát nevieme, preto vám Život pravidelne prináša novinky i v tomto smere. Medzi absolútnu svetovú špičku patrí barytonista Dalibor Jenis (45). S rodinou síce žije v Bratislave, ale takmer isto ho skôr stretnete vo svetových operných domoch. Zlom v jeho kariére prišiel roku v 2008, keď otváral sezónu v milánskej La Scale postavou Rodriga v opere Don Carlos. Otvorenie sezóny je tu obrovská udalosť, ktorú v priamom prenose sleduje päť miliónov ľudí.

Dalibor Jenis si chvíle voľna kráti hraním na basgitare. 5 fotografií v galérii Dalibor Jenis si chvíle voľna kráti hraním na basgitare. Zdroj: Miro Miklas

Dalibor Jenis si chvíle voľna kráti hraním na basgitare.

Napriek fámam, že operní speváci by nemali piť studenú minerálku, Jenis hovorí: „Opak je pravda. My s manželkou pijeme celý život minerálku z chladničky a za vyše 20 rokov som odmietol predstavenie pre chorobu len raz.“ Možno neviete, že v šestnástich nahral prvý album s legendárnou Fermátou. Dnes si hrá na basgitare už iba pre potešenie a popíja pritom obľúbené červené víno.

Do svetovej špičky rozhodne patria aj tenorista Pavol Bršlík (34) a basista Štefan Kocán (40). Obaja majú naplánované kontrakty s najlepšími opernými domami po celom svete až do roku 2017, zatiaľ čo Kocán dobýva hlavne americké pódiá, Bršlík kraľuje na tých európskych. Ani jedného z nich na Slovensku nepotrebovali, preto sa zbalili, vyrazili za hranice a dobýjajú svet.

Tenorista Pavol Bršlík už trikrát odmietol ponuku zo slávnej La Scaly. 5 fotografií v galérii Tenorista Pavol Bršlík už trikrát odmietol ponuku zo slávnej La Scaly. Zdroj: Profimedia.sk

Tenorista Pavol Bršlík už trikrát odmietol ponuku zo slávnej La Scaly.

Pavol Bršlík vyzerá ako model a považujú ho za jedného z najpríťažlivejších operných spevákov súčasnosti. Pochádza z Kysúc a asi najväčšia drzosť, ktorej sa dopustil, bolo odmietnutie ponuky z La Scaly. Dokonca trikrát!

„Problém je v tom, že v Taliansku robia sezónne plány oveľa neskôr ako v Nemecku, Anglicku, USA alebo vo Francúzsku,“ vysvetlil: „A keďže si stojím za slovom, nebudem rozväzovať zmluvu len preto, že dostanem v La Scale lukratívnejšiu ponuku.“

Postavu Banca z opery Macbeth spieval Štefan Kocán už pred desiatimi rokmi v Linzi, táto snímka je z produkcie Lyrickej opery v Chicagu. 5 fotografií v galérii Postavu Banca z opery Macbeth spieval Štefan Kocán už pred desiatimi rokmi v Linzi, táto snímka je z produkcie Lyrickej opery v Chicagu. Zdroj: DAN REST

Postavu Banca z opery Macbeth spieval Štefan Kocán už pred desiatimi rokmi v Linzi, táto snímka je z produkcie Lyrickej opery v Chicagu.

Štefan Kocán pochádza z dedinky Dolné Dubové neďaleko Trnavy. Spevák mal síce rád spev už od detstva, ale uvažoval aj o inom povolaní: „Bavili ma prírodné vedy, práca so zvukom v štúdiu. Hltal som všetky možné encyklopédie, v škole som sa veľmi dobre učil, bol som prirodzený talent na matematiku,“ zaspomínal si pre Život. Nakoniec uprednostnil spev a jeho kariéra hovorí, že dobre urobil.

Tomáš Juhás bude v zime robiť cover Villazónovi v New Yorku. 5 fotografií v galérii Tomáš Juhás bude v zime robiť cover Villazónovi v New Yorku. Zdroj: Archív J.T.

Tomáš Juhás bude v zime robiť cover Villazónovi v New Yorku.

Podstatné je to, že svet Slovenska a svetovej opery sa nádherne preplieta. Mnohé svetové operné hviezdy poctili svojím vystúpením Slovensko. A na revanš slovenskí umelci, starší (Peter a Miroslav Dvorský, Eva Blahová, Ľubica Rybárska) i mladší (Jolana Fogašová, Adriana Kučerová), dostávajú pozvania zo svetových operných metropol. Najčerstvejším príkladom je tridsiatnik Tomáš Juhás pôvodom z Galanty. Po pôsobení v Španielsku a Taliansku odchádza v novembri do Metropolitnej opery v New Yorku, kde bude päť a pol týždňa robiť tzv. cover už spomínanému Villazónovi, čím má našliapnuté na skvelú svetovú kariéru. Cover znamená, že v prípade indispozície hlavnej hviezdy ho zastúpi na tej istej kvalitatívnej úrovni.

 

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×