Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bašar Assad chcel zo Sýrie ujsť, tajné služby jeho zámer odhalili

05.09.2013 (36/2013) Sýrsky prezident Bašar Assad sa nemusí obávať útoku Spojených štátov. Aspoň do 9. septembra, keď po prázdninách zasadne americký Kongres.
Bašar Assad chcel zo Sýrie ujsť, tajné služby jeho zámer odhalili
7 fotografií v galérii
Bašar absolvuje väčšinu zahraničných ciest s manželkou Asmou, ktorá však do politiky...
Autor fotografie: Profimedia.sk

Kto vlastne je Bašar Assad? Druhorodený syn sýrskeho diktátora Hafíza Assada sa pôvodne vôbec nepripravoval na politickú kariéru. Pochádzal z rodiny sýrskeho dôstojníka Hafíza Assada, ktorý spolu s dôstojníkmi uskutočnil v krajine vojenský prevrat. Odvtedy v krajine vlastne vládnu vojaci. Hafíz Assad sa stal prezidentom po jednom z prevratov v roku 1970. Bašar vyštudoval medicínu na univerzite v Damasku, štyri roky pracoval ako oftalmológ v damaskej vojenskej nemocnici, odtiaľ na niekoľko rokov odišiel pracovať do nemocnice v Londýne. Roku 1994 však pri autonehode zahynul prvorodený syn sýrskeho prezidenta Basil, a tak bolo potrebné hľadať nástupcu. Bašar sa musel z Londýna vrátiť do Sýrie, nastúpil na vojenskú akadémiu a jeho život, vraj proti jeho vôli, dostal iný smer.

Zakladateľ dynastie Assadovcov Hafíz so synmi Bašarom (vľavo) a Maherom, ktorý údajne stojí za chemickým útokom v Damasku. 7 fotografií v galérii Zakladateľ dynastie Assadovcov Hafíz so synmi Bašarom (vľavo) a Maherom, ktorý údajne stojí za chemickým útokom v Damasku. Zdroj: Profimedia.sk

Zakladateľ dynastie Assadovcov Hafíz so synmi Bašarom (vľavo) a Maherom, ktorý údajne stojí za chemickým útokom v Damasku.

Nikdy sa nezmieril s tým, že už nebude lekárom. Bašarov mladší brat Maher však odmietal diktátorskú výchovu svojho otca a bol vraj na politickú kariéru „nevhodný“. Autoritatívny otec však všetky Bašarove plány prekazil. Povráva sa, že chcel z krajiny emigrovať a pokračovať v práci v Londýne. Sýrske tajné služby jeho zámer odhalili, a tak Bašar nemohol vycestovať nikam, pretože mu vlastný otec odobral cestovný pas. Na to, aby sa Bašar vzoprel proti otcovmu rozhodnutiu, nebol dostatočne silný. Rýchlo sa musel oženiť, i keď jeho manželka Asma bola jeho dlhoročná priateľka. Spolu majú štyri deti. Manželka má britský i sýrsky pas, pretože pochádza z Londýna, kde sa aj zoznámila s Bašarom. Stal sa z neho poslušný synáčik autoritatívneho otca tak ako v detskom veku. Bašar bol vraj nesmierne obľúbený, vzorný a utiahnutý chlapec. Mal päť súrodencov a jeho mladší brat Maher je veliteľom sýrskej gardy.

Bašar Assad má spojencov v Rusku a Číne, ostatný svet váha. 7 fotografií v galérii Bašar Assad má spojencov v Rusku a Číne, ostatný svet váha. Zdroj: Profimedia.sk

Bašar Assad má spojencov v Rusku a Číne, ostatný svet váha.

Na vrchole moci

Roku 2000 po 29 rokoch vlády zomrel jeho otec na následky zhubnej choroby a parlament schválil Bašara za nového sýrskeho prezidenta aj generálneho tajomníka sýrskej odnože vládnej strany BAAS. Stalo sa to na základe výsledkov pochybného celonárodného referenda, v ktorom dovtedy neznámy Bašar získal viac ako 97-percentnú podporu. Parlament musel urobiť ešte ďalší krok. Ústava nedovoľovala, aby sa hlavou štátu stal človek mladší než 40 rokov. Bašar mal vtedy len 34, a tak nasledovala zmena ústavy. Jeho prvou veľkou prezidentskou „akciou“ bolo vojenské obsadenie Libanonu. Bašar viedol sýrske jednotky a iba na zásah medzinárodného spoločenstva musel svoje jednotky roku 2005 stiahnuť.

V Sýrii je už vyše 140 000 obetí občianskej vojny. 7 fotografií v galérii V Sýrii je už vyše 140 000 obetí občianskej vojny. Zdroj: Profimedia.sk

V Sýrii je už vyše 140 000 obetí občianskej vojny.

Sud prachu

Bašar Assad nezdedil po svojom otcovi len krajinu so silnou armádou, ale aj problémy. Ako príslušník menšiny alavistov hlásiacich sa k šiitskemu islamu sedí doslova na sude s pušným prachom. Susedný Izrael patrí k najúhlavnejším nepriateľom a prakticky všetky arabské krajiny, kde vládnu suniti, majú záujem na zvrhnutí súčasného prezidenta. S Izraelom bola Sýria niekoľkokrát vo vojenskom konflikte, vo vojne roku 1967 prišla o Golanské výšiny, ktoré sú nielen strategickým územím, ale aj významným zdrojom pitnej vody, územie dnešného Libanonu patrilo voľakedy k tzv. Veľkej Sýrii a v podstate jediným politickým spojencom je kontroverzný Irán.

Americký prezident Barack Obama napokon musí „počkať“ na odobrenie útoku od Kongresu. 7 fotografií v galérii Americký prezident Barack Obama napokon musí „počkať“ na odobrenie útoku od Kongresu. Zdroj: Profimedia.sk

Americký prezident Barack Obama napokon musí „počkať“ na odobrenie útoku od Kongresu.

Sýria ako jediná krajina arabského sveta podporovala Irán vo vojne proti Iraku v osemdesiatych rokoch, spolu vytvorili palestínske hnutie Hizballáh, ktoré je zaradené do zoznamu teroristických organizácií a aj preto je Assadov režim terčom medzinárodnej kritiky. Na území Sýrie majú títo Palestínčania silnú podporu, čo prekáža nielen Izraelu, ale aj Spojeným štátom.

Potravín je čoraz menej a už nepomáha ani  humanitárna pomoc zo zahraničia. 7 fotografií v galérii Potravín je čoraz menej a už nepomáha ani humanitárna pomoc zo zahraničia. Zdroj: Profimedia.sk

Potravín je čoraz menej a už nepomáha ani  humanitárna pomoc zo zahraničia.

Na jar roku 2011 aj túto krajinu zachvátila tzv. Arabská jar. Demonštrácie a násilie čoskoro prerástli do otvorenej občianskej vojny, ktorá zúri dodnes. Assad podporovaný dobre vyzbrojenou armádou po počiatočných neúspechoch s povstalcami opäť získava jeden strategický bod za druhým. Pritom zomierajú ľudia a podľa najnovších odhadov je už 140 000 obetí. Zdá sa, že ukončenie vojny je stále v nedohľadne.

Vo Washingtone a v iných amerických mestách sa uskutočnili protesty proti plánovanému úderu na Sýriu. 7 fotografií v galérii Vo Washingtone a v iných amerických mestách sa uskutočnili protesty proti plánovanému úderu na Sýriu. Zdroj: Profimedia.sk

Vo Washingtone a v iných amerických mestách sa uskutočnili protesty proti plánovanému úderu na Sýriu.

Zatiaľ čo svet váha s útokom, Assad využíva túto „prestávku“ na dobýjanie ďalších území kontrolovaných povstalcami. Tí sa držia už vlastne iba na severe pri tureckých hraniciach. Tadiaľ prúdia aj milióny utečencov z tejto ťažko skúšanej krajiny. Nádej na mierové riešenie prakticky neexistuje, a tak o Sýrii budeme ešte počuť. Zatiaľ sa nás to týka iba nárastom cien ropy a zlata na svetových trhoch. Darmo, nič nie je zadarmo.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×