Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Robo Roth a Juraj Kemka: Spôsobili rozruch na trhoch, čo ponúkali?

27.08.2013 (34/2013) Obľúbení herci pomáhali mladej návrhárke, dopadlo to tak, že sa aj s kamarátkou skoro nepohla od šijacieho stroja.
Robo Roth a Juraj Kemka: Spôsobili rozruch na trhoch, čo ponúkali?
4 fotografie v galérii
Zdá sa, že i herci Robo Roth a Juraj Kemka majú radi retro kúsky.
Autor fotografie: Archív S.N.

Oživila módny hit. Silvia Némethová (32) na materskej dovolenke začala so šitím obľúbených tričiek s pískajúcimi motívmi. Jej také v detstve rodičia nosiť nedovolili.

Pískajúce tričká možno zaradiť medzi tie veci, ktoré si pamätá najmä generácia narodená v posledných rokoch socializmu. S motívmi od výmyslu sveta – autíčkami, rozprávkovými postavami či so zvieratkami, ktoré po zatlačení pískali, boli veľkým hitom. Na Slovensko sa vozili zo zahraničia, vyrábali sa vraj v Nemecku a u nás sa predávali v tuzexe. Dnes sa ich mnohí z tých, čo v nich vyrastali, snažia opäť zohnať. A nielen pre svoje deti, záujem o ne je aj medzi dospelými.

Knižka po pitve

„Moja mama, ktorá pracovala ako zdravotná sestra, sa bála, aby sa mi nič nestalo a aby mi ostatné deti nebúchali do hrudníka,“ spomína vyštudovaná grafická dizajnérka Silvia Némethová na svoje detstvo, v ktorom si tento módny hit musela odpustiť, hoci po ňom veľmi túžila. O pár rokov si však naň spomenula. Bolo to v období, keď sa sama stala matkou. Lenže na trhu sa podobné tričká už nepredávali, žiaden výrobca ich v rámci svojho sortimentu detského oblečenia neponúkal, a tak sa jedno rozhodla sama vytvoriť. Za obeť padla detská zvuková rozprávková knižka, ktorú, ako hovorí, vypitvala. Prvé tričko ušila pre svoju staršiu dcéru a jej kamarátku. Zapáčili sa a dopyt po nich začal postupne narastať. Diera na trhu hrala Silvii do karát.

Silvia Némethová si spomenula na módny hit svojho detstva a oživila ho. 4 fotografie v galérii Silvia Némethová si spomenula na módny hit svojho detstva a oživila ho. Zdroj: Peter Korček

Silvia Némethová si spomenula na módny hit svojho detstva a oživila ho.

À la dedo Jozef

„Najprv som začala tričká vyrábať len ako hobby na spestrenie materskej dovolenky a ostala som prekvapená zo záujmu okolia a z toho, že sa ľuďom páčia,“ konštatuje. Pískajúci motív najprv iba našívala na hotové tričká. Neskôr sa však rozhodla, že ich bude šiť kompletne. Vzhľadom na to, že ako vyštudovaná dizajnérka na rozdiel od počítača za šijacím strojom takmer nikdy nesedela, pomohla jej suseda krajčírka. K móde má však blízko, takže navrhovať ich dizajn ju baví.

Na svoje si prídu aj najmenší. 4 fotografie v galérii Na svoje si prídu aj najmenší. Zdroj: Archív S.N.

Na svoje si prídu aj najmenší.

„Na začiatok sme zvolili univerzálny pruhovaný námornícky vzor s červeným pískajúcim krúžkom uprostred,“ smeje sa. Mimochodom, inšpirovalo ju tričko, ktoré má na sebe v niektorých dieloch oblečené Dedo Jozef v rozprávkovom seriáli Bambuľka. Pôvod pískajúceho tajomstva vnútri trička však Silvia nechce prezradiť.

Aj na svadbu

Tričká vyrábajú vo viacerých veľkostiach pre všetkých členov rodiny – od detských dupačiek až po pánske XXL či dámske šaty. „Už som mala aj takú zákazku, v rámci ktorej som šila tričká pre mladú zaľúbenú dvojicu, ktorá sa do nich prezliekla po polnoci na vlastnej svadbe,“ smeje sa Silvia. Pracuje väčšinou doma alebo využíva priestor v bývalej bratislavskej Cvernovke. Stretnúť ju môžete na rôznych podujatiach či trhoch spolu s inými hand made vecami zo Slovenska.

Pískacie tričká zatiaľ nemajú na hand made trhoch konkurenciu. 4 fotografie v galérii Pískacie tričká zatiaľ nemajú na hand made trhoch konkurenciu. Zdroj: Archív S.N.

Pískacie tričká zatiaľ nemajú na hand made trhoch konkurenciu.

Na jednom z nich jej s predajom tričiek pomáhali aj obľúbení herci Robo Roth a Juraj Kemka, ktorí už patria medzi vlastníkov tohto dizajnového kúska. Okoloidúcich sa im podarilo nalákať tak, že Silvia ešte týždeň vybavovala objednávky a od mašiny sa s kamarátkou skoro nepohla. „Rada by som v budúcnosti mala vlastný obchodík a rozšírila ponuku tričiek. S uletenejšími alebo, naopak, umiernenejšími vzormi,“ plánuje mladá mamička, ktorá našťastie žiadnu reklamáciu v dôsledku zranenia dosiaľ nezaznamenala.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×