Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tereza Nvotová: Šliape im na päty!

21.11.2008 (47/2008) Herečkou sa nazývať nechce. Bola by oveľa radšej, keby sa o nej hovorilo ako o režisérke dokumentov. Svojou prácou TEREZA NVOTOVÁ (20) však rodine hanbu určite nerobí.
Tereza Nvotová: Šliape im na päty!
5 fotografií v galérii
Mladšia dcéra herečky ANNY ŠIŠKOVEJ má tiež dosť talentu.
Autor fotografie: Život

Čo na srdci, to na jazyku. Sestry Nvotové sa v tomto od seba príliš nelíšia. Kým sa však Dorota vyjadruje skôr hudobne, jej mladšia sestra Tereza to skúša za kamerou pri natáčaní vlastných dokumentov. A hoci sa už blysla aj vo fi lme, pôvodne sa podľa mamy mala stať lekárkou. A ani od hudby nemá mladšia Nvotová ďaleko – kedysi mala kľúče od kostolnice, v ktorej hrávala na organe.

Žiadne rybičky
Do Prahy utiekla dcéra herečky Anny Šiškovej a režiséra Juraja Nvotu v šestnástich. Za láskou a na vlastnú päsť. Nikto by o nej vtedy nepovedal, že rodičom začne šliapať na päty – vlastnými úspechmi.

Dlho o nej nebolo počuť, až kým sa v Česku nepremietal jej prvý dokumentárny fi lm. Ten natočila ešte predtým, ako sa prihlásila na FAMU. „Baví ma ľuďom dokazovať, že dokument nie sú len rybičky,” vysvetľuje Tereza.

V prvotine nahliadla do života jednej z kresťanských komunít. Stačilo, aby sa jej na stanici pražského metra prihovoril jeden ich člen so slovami – Ježiš je normálny.

Terezu k natáčaniu primäla aj jej vlastná viera, do kostola vraj rada zájde i dnes. Ako hovorí, po energiu.

Nehanbí sa
Oveľa viac pozornosti však Tereza vzbudila vďaka účinkovaniu vo fi lme Malé oslavy, kde si zahrala s mamou. „Keď mi dal režisér Zdeněk Tyc do ruky scenár, povedala som mu, že ak mám hrať mladé dievča plné vnútorných rozporov, musí v tom filme hrať aj moja mama. Veď my sme si svoj vzťah cibrili dlhé roky, kto iný by to teda vedel lepšie zahrať než my dve,” vysvetľuje.

Okrem toho, postava Agáty jej pripomína samu seba. „Mala som tiež partiu, s ktorou som všeličo navymýšľala. Vždy som bola medzi nimi najmladšia. Niektoré veci som preto zažívala skôr ako ostatní. Dnes mám pocit, že po týchto veciach už netúžim. Hoci dospelo sa stále necítim. Preto by som chcela Agátu spoznať, až vyrastie,” hovorí s úsmevom.

Viac radosti ako zo státia pred kamerou však mala Tereza zo sledovania práce režiséra. Tie postrehy sa jej môžu neskôr ešte zísť. Nebráni sa totiž ani réžii hraného filmu. „Nemám žiadne vízie, čo budem robiť. Ani nič dopredu neplánujem. Nikdy neviem, čo mi rupne v hlave,” smeje sa.

Ísť v šľapajach svojej mamy však nemieni. Hoci ponuky na natáčanie ďalších dvoch filmov neodmietla. Presvedčil ju vraj dobrý scenár a vlastná zvedavosť. „Pred kamerou sa cítim dobre, dokonca sa na seba nehanbím ani pozerať. Ale aby sa herci uživili, musia hrať aj v seriáloch a v divadle, makajú od svitu do mrku. Viem, že by som bola síce materiálne zabezpečená, necítim však, že by som práve v hraní našla svoj zmysel.”

Betlehem pod Everestom
Pre Terezu, ktorá žije sama v podnájme a so svojou rodinou sa stretne len na Vianoce, bolo natáčanie s vlastnou mamou príjemným zážitkom. „Vôbec ma nedirigovala. Skôr som od nej, ako od skúsenej herečky, naberala skúsenosti, ako sa lepšie vžiť do roly.”

ň Apropo, Vianoce. Tie minuloročné strávila so sestrou na výlete v Himalájach. Dorota tam robí sprievodkyňu turistom. „Mama nám zabalila darčeky so sebou, upozorňovala nás, že sa nám tam zídu. Vážili sme každé deko, čo sme niesli so sebou, ale darčeky sme si museli zobrať. Vedeli sme, že Štedrý večer nás zastihne v horách. Keď sme na večeru jedli tibetskú kašu, rozbalili sme si ich. Viete, čo tam bolo zabalené? Hlinený betlehemček. Ten sme tam teda naozaj využili,” smeje sa pri spomienke Tereza.

Tohtoročné sviatky však nikam cestovať zrejme nebude. Jej dokument o Ježišovi totiž počas nich odvysiela jeden televízny kanál. Pre mladú nádejnú režisérku budú mať preto tieto Vianoce úplne inú príchuť.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×