Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dovolenka v Tatrách: Slivovica až po túre a pozor na kyslík!

14.07.2013 (28/2013) Tí, čo sú presvedčení, že túry v našich miniveľhorách zvládnu ľavou zadnou, by mali zbystriť pozornosť.
Dovolenka v Tatrách: Slivovica až po túre a pozor na kyslík!
6 fotografií v galérii
Pred výstupom do vyšších polôh je aj vo Vysokých Tatrách potrebná aklimatizácia.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Aj v Tatrách je totiž veľmi dôležitá aklimatizácia!

 

„Nedostatok kyslíka je problém, ktorý môže najčastejšie ohroziť turistov na tatranských túrach,“ varuje bývalý šéf Sekcie horskej medicíny pri Slovenskej lekárskej spoločnosti profesor MUDr. Karol Gurský. Ako internista sa celý život venuje telovýchovnému lekárstvu, bol expedičným lekárom horolezeckých výprav v Alpách, na Kaukaze, Pamíre, Hindúkuši. Jeho rady dovolenkárom smerujúcim do hôr si nezaškodí pribaliť do dovolenkovej batožiny.

Je pred túrami na tatranské vysokohorské chaty potrebná aklimatizácia?

Na zmenu nadmorskej výšky a pokles barometrického tlaku, s ktorým klesá aj tlak kyslíka, lepšie reagujú ľudia z Popradu, zo Svitu, z Kežmarku, skrátka z celého podhoria Vysokých Tatier. Ale turisti, ktorí prídu do našich veľhôr z Podunajskej či Východoslovenskej nížiny, sú na tom o čosi horšie.

Profesor Karol Gurský sa ako lekár špecializuje na vysokohorskú medicínu. 6 fotografií v galérii Profesor Karol Gurský sa ako lekár špecializuje na vysokohorskú medicínu. Zdroj: Peter Ličák

Profesor Karol Gurský sa ako lekár špecializuje na vysokohorskú medicínu.

Čiže keď prídu turisti napríklad z Holandska, ktorí žijú dokonca pod úrovňou morskej hladiny, mali by sa pred vysokohorskými túrami dlhší čas aklimatizovať?

Ak nechcete, aby mali vážne zdravotné problémy, je to dokonca nevyhnutné. Je to jednoducho veľký hazard so zdravím, ak ráno vystúpia z lietadla na popradskom letisku a popoludní sa vyberú, hoci aj lanovkou, na Lomnický štít. Raz som stretol skupinu Nemcov od Baltského mora, ktorá sa vybrala na Žabie plesá, tri jazerá v Mengusovskej doline. Sú v celkom príjemnej nadmorskej výške okolo 1 900 metrov. Lenže partia v noci pricestovala a ráno som ich stretol na turistickom chodníku nad Popradským plesom. Samozrejme, že k plesám sa nedostali, jednoducho nevládali, ich telá premohol nedostatok kyslíka. Boli z toho v šoku, nevedeli pochopiť, čo sa s nimi deje, prečo ich tak náhle opustili sily. Tak som im poradil, chlapci, musíte sa aklimatizovať a na tretí deň vybehnete hore rezko ako kamzíky.

Čo neskúsenému turistovi na tatranskom vysokohorskom chodníku signalizuje, že jeho telo začína zápasiť s nedostatkom kyslíka?

Neklamnými príznakmi sú zrýchlené dýchanie a búšenie srdca aj v pokoji. Stačí sa vyviezť lanovkou na Lomnický štít a hneď sa vám zvýši tep o desať úderov za minútu. Pri fyzickej námahe to bude, samozrejme, oveľa viac. Doma si na krčnej tepne nameriate pulz 60, pohodovou cestou z Hrebienka na Zamkovského chatu vám deficit kyslíka zrýchli tlkot srdca až na 100 úderov za minútu. Nedostatok kyslíka spôsobuje aj ďalšie vegetatívne zmeny, zvyšuje sa počet červených krviniek, v tele pribúdajú enzýmy, zvýšenú činnosť majú nadobličky. Vo vyšších nadmorských výškach, napríklad v Alpách, môže deficit kyslíka spôsobiť až klimatický stres. Vtedy môžu nastať nebezpečný pľúcny opuch, krvácanie do sietnice oka alebo hrozí až výškový mozgový opuch. A to už znamená bezprostredné ohrozenie života.

Dospelí turisti by nemali na túre oddychovať dlhšie ako 10 minút. 6 fotografií v galérii Dospelí turisti by nemali na túre oddychovať dlhšie ako 10 minút. Zdroj: Profimedia.sk

Dospelí turisti by nemali na túre oddychovať dlhšie ako 10 minút.

Čo teda radíte dovolenkárom?

Recept je jediný, ale zato osvedčený. V horách ochráni človeka pred zdravotnými problémami vyvolanými deficitom kyslíka iba aklimatizácia, telesné zaťaženie je rozumné zvyšovať postupne. Rýchlosť horám nesvedčí, nie je dobré ráno vystúpiť na popradskej stanici z rýchlika a o hodinu sa vybrať na desaťhodinovú túru.

Hovoríme o vážnych problémoch z nedostatku kyslíka. Lenže vlani som na vysokohorskej chate v Alpách v nadmorskej výške 2 000 metrov stretol skupinku Rakúšanov, ktorí sa tam liečili z depresií. Teraz v tom mám chaos, na jednej strane zdravotné problémy, na druhej strane má nedostatok kyslíka terapeutické účinky?

Na liečenie depresií, astmy, chronickej bronchitídy, stavov po infarkte myokardu majú liečebný účinok nadmorské výšky medzi 1 500 až 2 000 metrami. Aklimatizované telo v týchto výškach produkuje viac endorfínov a hormónov, ktoré úspešne tlmia depresiu.

Ako často by mal priemerne zdatný turista na vysokohorskej túre odpočívať?

V horách je veľmi dôležité nájsť správny interval na odpočinok. Nemal by byť dlhší ako 5 až 10 minút, aby telo nevychladlo a svaly nestratili pružnosť. Odporúčam dať si prvý oddych po polhodine, potom až po dvoch, troch hodinách.

Čo by sme si pred túrou rozhodne mali dať do plecniakov?

Vo výžive musíme zvýšiť príjem sacharidov, obsahujú ich napríklad cukor pridaný do termosky s čajom, hroznový cukor, čokoláda alebo ovocie. Prospejú telu najmä preto, lebo sa dobre spaľujú aj pri nedostatku kyslíka. V žiadnom prípade nemôže v plecniaku chýbať fľaša vody, najlepšie čistej, poprípade ochutenej citrónom. Nedostatok tekutín môže spôsobiť nielen pokles výkonnosti, ale pri zahustení krvi zvyšuje riziko trombembolickej príhody.

V turistických plecniakoch by nemali chýbať voda, čokoláda, ovocie. 6 fotografií v galérii V turistických plecniakoch by nemali chýbať voda, čokoláda, ovocie. Zdroj: Archív

V turistických plecniakoch by nemali chýbať voda, čokoláda, ovocie.

Zažil som na vysokohorskej túre ľudí, ktorý za päť hodín nevypili deci vody, stačil im na záver polliter piva. Vraj vôbec nepociťovali smäd...

Tak to je najrizikovejšia skupina turistov, s takými sa do hôr nevydávajte. Nemajú výkon, každú chvíľu môžu skolabovať. Viete, hladovať sa na túre dá, ale nepiť je hotové šialenstvo.

A čo vravíte na klasickú slovenskú ploskačku so slivovicou?

Slivovica neuškodí na chate po skončení túry. Na túru nepatrí, to je iba taký slovenský folklór. Pri väčšej námahe spôsobuje alkohol stratu kritickosti a vtedy človek robí najväčšie somariny, čo je v horách veľmi nebezpečné. V zime zasa alkohol zvyšuje výdaj tepla a na druhej strane vyvoláva klamný pocit tepla. Aj keď s tým alkoholom je to veľmi individuálne. Zažil som na jednej horolezeckej výprave kameramana, ktorý raňajkoval, obedoval, večeral koňak, medzitým pil červené víno. A k tomu vyfajčil denne dve škatuľky cigariet. Ale mali ste ho vidieť v teréne! Na plecia si vyložil 30 kilogramov ťažkú kameru so statívom a do výškového tábora prišiel s veľkým náskokom. Keby som to ako lekár expedície nevidel na vlastné oči, tak neuverím.

Vysokohorské chodníky sú za istých okolností vhodné aj pre ľudí po operácii srdca. Po akom čase si môžu trúfnuť povedzme na Téryho chatu?

Po infarkte myokardu asi tak po polroku, tí, ktorým srdce bije pomocou kardiostimulátora, si môžu trúfnuť na vysokohorské túry najskôr po roku.

Deti na vysokohorských túrach potrebujú pomalšie tempo a častejší oddych. 6 fotografií v galérii Deti na vysokohorských túrach potrebujú pomalšie tempo a častejší oddych. Zdroj: Profimedia.sk

Deti na vysokohorských túrach potrebujú pomalšie tempo a častejší oddych.

Teraz cez prázdniny sú vysokohorské tatranské chodníky plné detí, neraz aj predškolského veku. Neohrozujú rodičia ich zdravie?

Čo si budeme hovoriť, deti majú neraz lepšiu kondíciu a výdrž než ich rodičia. Túru na Zamkovského chatu dobre zvládajú aj malé deti, pravda, treba zvoliť pomalšie tempo a častejšie prestávky na oddych. Ak idete do hôr so svojimi ratolesťami, nezabudnite na dodržiavanie pitného režimu, v plecniaku by určite nemali chýbať čokoláda a ovocie. Je pravda, že mladšie deti sa rýchlo unavia, ale stačí desaťminútový oddych a ich sily sú zregenerované.

 


Tatry bez bariér

Autora komplexného turistického sprievodcu po Vysokých Tatrách Miloša Potočného zo Svitu, ktorý detailne zmapoval 50 najvyhľadávanejších turistických trás, sme sa opýtali, či sa nájdu v našich veľhorách aj trasy vhodné pre hendikepovaných turistov.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

„Chvalabohu áno, o niekoľkých turistických chodníkoch môžeme hovoriť ako o bezbariérových. Pre vozičkárov so sprievodom je vhodná túra po lesnej asfaltovej ceste zo zástavky električky Popradské pleso na Popradské pleso. Táto túra je vhodná aj pre rodičov s kočíkmi. Pre vozičkárov je príťažlivá vychádzka z Hrebienka k Rainerovej chate, takisto so sprievodom je vhodná dvojkilometrová túra z Tatranskej Javoriny k horárni Pod Muráňom alebo z Lysej Poľany k horárni v Bielovodskej doline. Pre hendikepovaných turistov sú ľahko prístupné aj Tichá a Kôprová dolina s východiskovým bodom na Podbanskom.

 

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×