Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Druhýkrát sa narodil: Na Nanga Parbat mal ísť ešte jeden Slovák!

27.06.2013 (26/2013) „Peter Šperka bol sklamaný, že som s ním nešiel, ale tá ukrajinská partia horolezcov nebola podľa môjho gusta,“ hovorí Juraj Majer.
Druhýkrát sa narodil: Na Nanga Parbat mal ísť ešte jeden Slovák!
9 fotografií v galérii
Na osudnú expedíciu na Nanga Parbat mal ísť pôvodne aj horolezec Juraj Majer.
Autor fotografie: Profimedia.sk, Peter Ličák

V Pakistane skupina militantných islamistov popravila členov medzinárodnej horolezeckej expedície na Nanga Parbat. Pre nás je to o to smutnejšie, že medzi zavraždenými boli aj dvaja špičkoví slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš.

Slovenskí horolezci boli súčasťou medzinárodnej expedície na deviatu najvyššiu horu sveta, ktorú organizovala ukrajinská horolezecká spoločnosť. Vedúcim výpravy bol skúsený ukrajinský alpinista Igor Svergun.

Horolezcov Petra Šperku (✝ 57) a Antona Dobeša (✝ 50) zavraždili pod Nanga Parbatom islamskí ozbrojenci. 9 fotografií v galérii Horolezcov Petra Šperku (✝ 57) a Antona Dobeša (✝ 50) zavraždili pod Nanga Parbatom islamskí ozbrojenci. Zdroj: Archív Martina Šperku, Vlado Linek

Horolezcov Petra Šperku (✝ 57) a Antona Dobeša (✝ 50) zavraždili pod Nanga Parbatom islamskí ozbrojenci.

Najťažší vrchol

Je to najzápadnejšia osemtisícovka v kašmírskych Himalájach asi 125 kilometrov od mesta Šrínagar. Svoju prezývku Hora smrti dostala pre vysoký počet úmrtí horolezcov, ktorí sa ju pokúšali zdolať. Je to najvyššia hora v okolí, ktorá o tisíc metrov prevyšuje ostatné vrchy. Tým na Nanga Parbate vládnu silné vetry, ktoré nemajú žiadnu prirodzenú prekážku. Okrem toho je najväčším nebezpečenstvom juhovýchodná (rupálska) stena, ktorá je najväčšou na svete. Je vysoká 4 700 metrov. Z doliny rieky Indus treba na hlavný vrchol zdolať vzdialenosť 25 km pri prevýšení 7 000 m, čo je najväčšie prevýšenie na Zemi. Celá hora je vystavená neuveriteľne silným búrkam a lavíny sú tam už „bežnou“ pohromou.

Prvý pokus o zdolanie hory urobili roku 1895 členovia britskej horolezeckej skupiny. Neúspešne a traja z nich počas neho zahynuli. Nešťastím sa Nanga Parbat stal pre nemeckých horolezcov. Tí sa prvýkrát pokúsili vyliezť na vrchol roku 1934. Zastihla ich taká silná búrka, že desiati členovia výpravy neprežili. O tri roky neskôr zasa lavína zabila šestnástich členov nemeckej horolezeckej výpravy. A hora zostávala stále nezdolaná. Až roku 1953 ju pokoril Rakúšan Hermann Buhl, ktorý navyše posledný úsek zvládol sám a dokonca aj bez kyslíkového prístroja.

V roku 1971 stáli na vrchole prví slovenskí horolezci Michal Orolin (na vrchole) a Ivan Fiala (na dolnej fotografii vľavo). V základnom tábore ich vítali ako hrdinov spolu so šéfom expedície Ivanom Gálfym (v strede). 9 fotografií v galérii V roku 1971 stáli na vrchole prví slovenskí horolezci Michal Orolin (na vrchole) a Ivan Fiala (na dolnej fotografii vľavo). V základnom tábore ich vítali ako hrdinov spolu so šéfom expedície Ivanom Gálfym (v strede). Zdroj: Archív Ivana Gálfyho

V roku 1971 stáli na vrchole prví slovenskí horolezci Michal Orolin (na vrchole) a Ivan Fiala (na dolnej fotografii vľavo). V základnom tábore ich vítali ako hrdinov spolu so šéfom expedície Ivanom Gálfym (v strede).

V roku 1971 stáli na vrchole prví slovenskí horolezci Michal Orolin (na vrchole) a Ivan Fiala (na dolnej fotografii vľavo). V základnom tábore ich vítali ako hrdinov spolu so šéfom expedície Ivanom Gálfym (v strede). 9 fotografií v galérii V roku 1971 stáli na vrchole prví slovenskí horolezci Michal Orolin (na vrchole) a Ivan Fiala (na dolnej fotografii vľavo). V základnom tábore ich vítali ako hrdinov spolu so šéfom expedície Ivanom Gálfym (v strede). Zdroj: Archív Ivana Gálfyho

Slovenskí horolezci boli úspešní až roku 1971, keď horu zdolali Ivan Fiala a Michal Orolin a vtedy urobili aj prvovýstup na 7 910 metrov vysoký predvrchol. O sedem rokov neskôr slovenskí horolezci urobili prvovýstup na 7 861 metrov vysoký severný vrchol. Hora lákala tých najskúsenejších z najlepších horolezcov. Na vrchol Nanga Parbatu sa okrem Ivana Fialu a Michala Orolina dostali aj Peter Hámor, Jozef Kopold, Martin Gáblik a Anton Suchý. Všetko špičkoví slovenskí horolezci. Tento rok zlákala hora ďalších dvoch Slovákov Petra Šperku a Antona Dobeša, ktorí tam našli nezmyselnú a zbytočnú smrť, nie však pri športovom výkone.

Cesta za snom

Začiatkom júna odcestovali obaja slovenskí horolezci do Kyjeva, kde sa pripojili k výprave, a vydali sa pod Nanga Parbat v Pakistane. Vo výške 5 300 metrov zriadili základný tábor, odkiaľ sa chceli pokúsiť zdolať 8 125 metrov vysokú horu. Devätnásteho júna po skončení trojdňovej snehovej búrky chceli ráno pokračovať v zriadení druhého tábora. Traja Ukrajinci, dvaja Slováci, dvaja Číňania, jeden Nepálčan, jeden Pakistanec a jeden Litovčan však neprežili prepad islamistov oblečených v policajných uniformách. Tí vtrhli v noci do základného tábora, skontrolovali horolezcom pasy, a keď zistili, že sú cudzinci, nemilosrdne ich povraždili.

Anton Dobeš (vľavo) a Peter Šperka spolu stáli na vrchole Čcho Oju (8201 m) v roku 2009. 9 fotografií v galérii Anton Dobeš (vľavo) a Peter Šperka spolu stáli na vrchole Čcho Oju (8201 m) v roku 2009. Zdroj: Milan Džugan

Anton Dobeš (vľavo) a Peter Šperka spolu stáli na vrchole Čcho Oju (8201 m) v roku 2009.

Druhýkrát sa narodil

S Petrom Šperkom na Nanga Parbat hodlal vystúpiť aj tatranský horolezec člen Jamesu Juraj Majer z Vyšných Hágov. Zvesť o tragédii ho zastihla pri zostupe z Rysov. Správu dostal esemeskou od tatranských horolezcov. „Peter bol sklamaný, že som s ním nešiel, ak mám byť úprimný, tá ukrajinská partia horolezcov nebola podľa môjho gusta, tak som tú expedíciu radšej oželel. Dlho som svoje rozhodnutie ľutoval, život však ukázal, že to bol šťastný krok,“ povedal nám pár hodín po himalájskej tragédii Juraj Majer.

Chatár z brehu Dunajca Janko Gondek zažil Petra Šperku dvakrát ako vedúceho výpravy. Pred piatimi rokmi ako horolezeckého zelenáča ho Šperka priviedol na Kilimandžáro.

„Vlani som po jeho boku prežil celý január na severe Čile. Vystúpili sme spolu s ďalšími skúsenejšími turistami do výšky 6 880 metrov na najvyššiu činnú sopku sveta Ojos del Salado. Mohli sme sa na Petra vo všetkom na sto percent spoľahnúť. Jednoducho skvelý horolezec, skvelý človek.“

Zabitých horolezcov previezli do Islamabadu na identifikáciu. 9 fotografií v galérii Zabitých horolezcov previezli do Islamabadu na identifikáciu. Zdroj: Reuters

Zabitých horolezcov previezli do Islamabadu na identifikáciu.

Problémová oblasť

Doteraz sa oblasť v okolí Nanga Parbat považovala za bezpečnú. Treba si uvedomiť, že Pakistan k takýmto oblastiam naozaj nepatrí. Zo susedného Afganistanu prenikajú do krajiny rôzne skupiny militantov a útočia na cudzincov i miestnych obyvateľov. Zdá sa, že cudzinci sa nemôžu bezpečne cítiť už nikde v krajine. Objavili sa informácie, podľa ktorých aj v tejto časti Pakistanu mali problémy slovenskí cyklisti, ktorých museli pre hrozbu teroristického útoku vlani stovky vojakov evakuovať do Islamabadu. Známy je aj útok teroristov na členov kriketového tímu Srí Lanky v roku 2009 alebo povraždenie tridsiatich civilistov minulý rok. O týchto útokoch sa veľa nehovorí, ale je zrejmé, že teroristi využívajú prítomnosť cudzincov aj v tejto časti krajiny. Útočia pod rôznymi zámienkami, terajší prepad horolezcov, ku ktorému sa prihlásil Taliban, zdôvodnili „odvetou za zabitie jedného z vodcov hnutia americkým bezpilotným lietadlom“. Je však zrejmé, že im ide predovšetkým o zviditeľnenie svojej činnosti vo svete.

Proti vyčíňaniu teroristov protestovali vo viacerých mestách aj obyvatelia Pakistanu. 9 fotografií v galérii Proti vyčíňaniu teroristov protestovali vo viacerých mestách aj obyvatelia Pakistanu. Zdroj: TASR

Proti vyčíňaniu teroristov protestovali vo viacerých mestách aj obyvatelia Pakistanu.

Po tomto útoku Pakistan zakázal ďalšie výstupy na Nanga Parbat. Tým však prídu často o jediný zdroj príjmu tamojší obyvatelia jednej z najchudobnejších oblastí krajiny.

Za obete teroristického útoku zapaľovali miestni sviečky na znak súcitu. 9 fotografií v galérii Za obete teroristického útoku zapaľovali miestni sviečky na znak súcitu. Zdroj: TASR

Za obete teroristického útoku zapaľovali miestni sviečky na znak súcitu.

Pozostalí obetí majú podľa medzinárodného práva nárok na odškodnenie, ale prax v tejto krajine je úplne iná. Doteraz sa nikto nedočkal podobného gesta pakistanských úradov. V tejto konfliktmi zmietanej krajine sa to jednoducho nerobí.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×