Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sudánska svadba: Aj bez štamprlíkov je to ohromná zábava

10.05.2013 (19/2013) Už piaty deň sme sa veselili, tentoraz v sále. Cieľom oslavy bolo priniesť mladomanželom šťastie.
Sudánska svadba: Aj bez štamprlíkov je to ohromná zábava
10 fotografií v galérii
Tradičná posvadobná oslava. Ženíchov otec Nasraddín Šulgámí je náš honorárny konzul...
Autor fotografie: Emíre Khidayer

Moja ďalšia cesta do Sudánu mala tentoraz iného menovateľa. Koná sa svadba! Rodina ženícha ma srdečne pozývala už trištvrte roka pred plánovanou akciou. Sudánska svadba, na akej som ešte nebola!

U nás sneh, v Káhire príjemných 24 stupňov a v Chartúme sme vyzliekali bundy aj svetre. Na letisku o štvrtej ráno nás čakal starý známy mladý Átif a dozvedám sa, že už stihli absolvovať prvú predsvadobnú párty. Aby sme dokonale využili túto cestu, spojili sme ju s poznávačkou do Kasaly blízko eritrejských hraníc. Tak sme museli oželieť ďalšiu menšiu predsvadobnú párty, ktorú usporadúvala Munzirova teta. A kto je Munzir? No predsa ženích! A zároveň syn nášho generálneho honorárneho konzula v Sudáne Dr. Nasraddína Šulgámího.

Hrdý otec, pyšná mama

Po horúcom výlete rýchla sprcha a už sme leteli na prvú veľkú svadobnú párty. Veľkú hena párty. Tá sa konala v najznámejšom chartúmskom klube – Koptskom klube. Nič na tom, že väčšina hostí boli moslimovia, lebo kresťanskí kopti tvoria integrálnu súčasť sudánskej spoločnosti a nažívajú si v zhode.

Šťastní manželia s otcom ženícha Nasraddínom Šulgámím. 10 fotografií v galérii Šťastní manželia s otcom ženícha Nasraddínom Šulgámím. Zdroj: Emíre Khidayer

Šťastní manželia s otcom ženícha Nasraddínom Šulgámím.

Dlhý koberec, prvé privítanie. Vítal ženíchov otec. Sála Koptského klubu bola už zväčša zaplnená, no ďalší stále prichádzali. Potom sa objavil aj ženích a spolu s otcom prijímali gratulácie. Na druhej strane obrovskej sály na pódiu hrali muzikanti moderné sudánske piesne. Pod veľkou obrazovkou, ktorá premietala aktuálne dianie, sedeli zvukári s mixpultmi a osvetľovači tiež nezaháľali. Keď sa sála zaplnila, k ženíchovi sa pripojil brat, mladí muži z rodiny a najbližší kamaráti. Skupinka šťastných mladíkov sa vydala za hlasitého hudobného sprievodu smerom k pódiu. Tanečným krokom, spevom a ibširovaním, t. j. so zdvihnutou rukou, s lúskaním prstov (a hádzaním želania do éteru) došiel Munzir k svojej babke a pobozkal jej ruku. Pani Raďá predsa nesmie na svadbe svojho vnuka chýbať, a tak doletela z Káhiry, kde býva. Munzir sa pred pódiom zvítal s mamou Súzán a vyobjímali sa. Pridali sa ženy z rodiny a nastala veľká tancovačka. Kameramani a fotografi obiehali, stáli na stoličkách, len aby zachytili najlepšie momenty. Všetci sa vynikajúco zabávali, tancovali, ruky hore aj s Munzirom na pleciach.

Hostia pred mešitou. 10 fotografií v galérii Hostia pred mešitou. Zdroj: Emíre Khidayer

Hostia pred mešitou.

Medzitým minimálne tisícka hostí vychutnávala meze v podobe šalátu coleslaw, jarných roliek, plnených viničných listov, miniklobások. Neskôr čašníci rozdávali vynikajúcu vysmážanú rybu, famózne jahňacie kotlety, kuracie steaky s ryžou, čo pripravila doma Súzán aj s ansámblom kuchárov. K tomu všetky nealko nápoje dostupné na sudánskom trhu. Na záver sa tancovalo na najnovšie západné hity. Na veľkej henovej slávnosti nevesta nebola. Bola to iba ženíchova záležitosť, ktorú financovala jeho rodina vrátane poplatku za konanie oslavy. Za každú takúto oslavu sa štátu platí poplatok 250 sudánskych libier (1 euro = cca 6 SDG). Začala sa o ôsmej večer a podľa zákona by sa mala končiť o jedenástej. Na základe povolenia sa však môže predĺžiť, ale maximálne o dve hodiny. Pritom za každú hodinu navyše sa musí zaplatiť rovná tisícka. Nášmu hostiteľovi sa to podarilo vybaviť bez poplatku, lebo je významnou osobnosťou sudánskeho spoločenského života. Ale aj tak sme skončili presne o jednej.

Jalla, ideme sa henovať!

Na druhý deň v stredu sa konala malá hena párty. Tu bol jej názov priliehavejší, lebo s henou mala naozaj do činenia. Keďže sa na ňu v rodičovskom dome zmestilo iba najbližších 200 ľudí, musela byť veľká hena párty aj pre ostatných známych, kamarátov a susedov.

Henovanie sa začína. Ženícha vzali do parády staršie ženy z rodiny. 10 fotografií v galérii Henovanie sa začína. Ženícha vzali do parády staršie ženy z rodiny. Zdroj: Emíre Khidayer

Henovanie sa začína. Ženícha vzali do parády staršie ženy z rodiny.

Ako každá z osláv, aj táto komorná sa začala vo večerných hodinách. V krásnej záhrade na trávniku pod palmami stál stolík so záhadnými miskami. Rýchlo som preskúmala ich obsah, kým tam ešte je. Potom nastal ten správny moment odovzdať náš svadobný dar do rúk ženícha. Predvádzať sa začali najvychýrenejšie sudánske spevácke hviezdy. Dokopy ich bolo desať, aj speváci, aj speváčky. Dynamická časť oslavujúcich sa k nim pripojila, chytili sa okolo ramien a už tancovali a ibširovali. Prišiel aj Dr. Sokrát, Munzirov strýko a znova ibšir! A všetci hore ruky a znovu sa lúskalo a skandovalo. Ženy spustili svoje vysoké jújujujujú a jujujúkali ostošesť. Žiadne hrdelné gradovanie. Aj bez štamprlíkov to bola ohromná zábava. Oproti veľkohenovej párty v obleku bol ženích dnes odetý do tradičnej džellaby a ako slávnostný doplnok mal sudánsku valašku. Tá sa pri tanci viackrát ocitla nad hlavami účinkujúcich.

Párty u nevesty. V záhrade vyhrávala ženská kapela a stoly núkali cateringové občerstvenie. 10 fotografií v galérii Párty u nevesty. V záhrade vyhrávala ženská kapela a stoly núkali cateringové občerstvenie. Zdroj: Emíre Khidayer

Párty u nevesty. V záhrade vyhrávala ženská kapela a stoly núkali cateringové občerstvenie.

Potom prišla na rad výborná večera. Súzán je vychýrená kuchárka, vynikajúco varí a od našej prvej známosti ma stále niečím kulinárnym prekvapí. Veľký bufet núkal kuracie špízy, pečenú baraninu, plneného moriaka, cestoviny v bešameli, fašírkovité kubby, obľúbené plnené viničné a iné dobroty. Tie predchádzali zážitku, ktorý sa práve chystal konať. Na rad prišli staršie ženy z rodiny. Stryné Insáf a Fawzíja, teta Máďda a babka hadži Raďá. Hadži preto, lebo bola na púti v Mekke – na hadž. Sadli si okolo stola a vzali Munzira do parády.

Mladíci, ktorí sa chcú ženiť, tiež skončili v rukách henovačiek. 10 fotografií v galérii Mladíci, ktorí sa chcú ženiť, tiež skončili v rukách henovačiek. Zdroj: Emíre Khidayer

Mladíci, ktorí sa chcú ženiť, tiež skončili v rukách henovačiek.

Munzir sedel na malom gauči obklopený hŕbou podušiek. Dve misky s vonnými zmesami začali oblažovať nás všetkých. Z jednej sa niesla ťažšia vôňa santalového dreva napusteného voňavými olejmi a z druhej zasa osviežujúca zo skamenelých drevín so semenami a s čertovým okom. V najväčšej miske boli dve kilá zarobenej heny. Bola ešte príjemne teplá. V kašovitej konzistencii si ju začala pani Raďá formovať do malej guľky, fŕkla na ňu trochu vody a voňavého oleja a vložila Munzirovi do dlane. Rozotierala. Nabrala ďalšiu a znova. Natrela celú dlaň a Munzir si skrčil prsty a zatlačil ich do dlane a nechal pôsobiť. Ešte zatrieť nechty aj koniec palca plus hrany prstových kĺbov. Keď dohenovali pravú ruku, nastala veľká radosť, Munzir sa postavil, voľnou rukou zatočil valaškou a všetci ibširovali a ženy ujujúkali. Aj keď bolo desať hodín večer, teplo heny a podnebia sa nezaprelo. O pohodlie brata sa starala Sally. Utierala mu pot z čela a napájala ho vodou. Keď už mal obe ruky hotové, ostatní mladí muži už nemohli vydržať a sadli si k Munzirovi. Aj oni sa dávali nahenovať. Do práce boli zapojené všetky ženy. Munzir už nemohol s rukami viac vyvádzať, a tak podľa tradície prišla na rad jedna noha a potom druhá. Henovalo sa ďalej, hena sa ocitla na oboch chodidlách. Ostatní mladíci, ktorých bolo navôkol neúrekom a ktorí sa chcú ženiť, tiež skončili v rukách henovačiek. Speváci o jedenástej síce dospievali, ale zábava pokračovala ďalej.

Konečne nevesta?

Štvrtok bol ďalší dôležitý deň. Začalo sa hovoriť aj o neveste. Ako nastávali prípravy mužskej časti na podpis zmluvy v mešite, tak v dome nevesty prebiehala veľká oslava určená iba ženám z oboch rodín. Ibaže nevesta bola v dome zavretá. Celý dnešný deň sa venovala skrášľovaniu svojho tela. Vonný kúpeľ, peelingy, čistiace masky a holenie prebiehali za zavretými dverami. Dokonca aj ženy mimo najbližšej rodiny mali vstup zakázaný. V záhrade vyhrávala ženská kapela, stoly núkali cateringové občerstvenie a pred domom vo veľkom stane hral iba pre mužské osadenstvo orchester v koloniálnom štýle.

Párty u nevesty je určená iba ženám z oboch rodín. Nevesta však bola zavretá v dome a skrášľovala sa. 10 fotografií v galérii Párty u nevesty je určená iba ženám z oboch rodín. Nevesta však bola zavretá v dome a skrášľovala sa. Zdroj: Emíre Khidayer

Párty u nevesty je určená iba ženám z oboch rodín. Nevesta však bola zavretá v dome a skrášľovala sa.

 

Na najvyššej úrovni

Od pol šiestej sa v mešite Sajjida Sanhúrí v blízkosti domov oboch snúbencov začali schádzať muži. Z rodiny, kamaráti, ministri, viceprezident. Aj prezident by bol prišiel, ale práve v tom čase pristával na chartúmskom letisku egyptský prezident Mursí. A sudánsky ho protokolárne a v záujme prospechu oboch krajín vítal. Ale prišiel iný vodca. Dr. Hasan at-Turábí, ideologický vodca sudánskeho režimu. Ten o šiestej predniesol prejav, potom sa pridali poručníci ženícha a nevesty, ktorí dohodli svadbu.

Začína sa svadba. Posledný formálny článok svadobnej reťaze sa odohral na farme na pobreží Modrého Nílu. 10 fotografií v galérii Začína sa svadba. Posledný formálny článok svadobnej reťaze sa odohral na farme na pobreží Modrého Nílu. Zdroj: Emíre Khidayer

Začína sa svadba. Posledný formálny článok svadobnej reťaze sa odohral na farme na pobreží Modrého Nílu.

Na záver aktu v trvaní asi 20 minút poručníci a svedkovia podpísali svadobnú zmluvu. Každý z asi 1 500 prítomných dostal miniatúrny darček s datľou a bonbónmi. Potom ženích zašiel do domu nevesty, kde si spolu prečítali súru Jásín z Koránu. Potom sa rozlúčil. Oslavy pokračovali v dome Munzirovej rodiny aj vo štvrtkový večer tiež v komornej zostave asi 200 hostí. Po jedenástej hodine sa hudobná aparatúra presunula dovnútra a spievalo sa, kým sa vládalo.

V piatok moslimský sviatok

Veľká sláva, teda posledný formálny článok svadobnej reťaze, keď sa má široká verejnosť dozvedieť, že Munzir a Hadíl patria k sebe, formou veľkej verejnej oslavy, sa konala vo veľkom štýle. Na farme na pobreží Modrého Nílu. Celá cesta bola slávnostne vysvietená. Na červenom koberci hostí vítali ženíchov otec a nevestin strýko.

Blížil sa najdôležitejší moment všetkých svadobných udalostí – prichádzajú snúbenci! Sprievod viedli deti, za nimi po ľavej strane družičky v jednotných ružových toaletách a škraboškách a po pravej družbovia v oblekoch so saténovými ružovými motýlikmi. Po nich nádherná nevesta v bieloskvúcom šate a ženích vo fraku. Na konci koberca Munzir popýtal Hadíl o tanec a ich prvý manželský sa niesol v tónoch elvisovskej Falling in Love. Novomanželia potom vyšli na pódium s nádhernou sedačkou, kde ich čakala trojposchodová torta. Spoločne z nej odrezali a ochutnali, čo vzbudilo veľké ovácie.

Rozkrojenie trojposchodovej torty novomanželmi vzbudilo veľké ovácie hostí. 10 fotografií v galérii Rozkrojenie trojposchodovej torty novomanželmi vzbudilo veľké ovácie hostí. Zdroj: Emíre Khidayer

Rozkrojenie trojposchodovej torty novomanželmi vzbudilo veľké ovácie hostí.

Prvým gratulantom novopečeným novomanželom bol ženíchov otec Dr. Nasraddín a pripojili sa aj ostatní páni, ktorí figurovali ako svedkovia a poručníci nevesty i ženícha. Gratulácie trvali dosť dlho a vyše 2 000 hostí sa ani nestihlo vystriedať. Oslava pokračovala tanečnou zábavou najprv v sudánskom a potom v západnom duchu. Po celý čas obaja, Munzir aj Hadíl, žiarili šťastím. Brali sa z lásky.

Svadobné dozvuky

Hoci manželia sú už svoji, Sudánci nemôžu vynechať svoju špecifickú slávnosť menom ďirtik. Už piaty deň sme sa večer veselili, tentoraz v sále. Celá oslava prebehla v tradičnom duchu a usporiadateľom bola nevestina rodina. Obaja manželia boli oblečení v tradičnom, Hadíl bola posiata zlatými šperkmi.

Cieľom oslavy bolo priniesť mladomanželom šťastie. Oboch požehnávali staré mamy tým, že im na čelo naniesli olejnatý parfum, dali im červenú čelenku a prehodili korále. Munzir rozhodil medzi hostí za vedro cukríkov a zo špeciálnej mosadznej nádoby mliekom pokropil náhodnú osobu. Tá sa má najbližšie vydať. Za hudby sa veselili všetci – starí i mladí. Mladí muži vo voľných odevoch najnovšej módy „podľa Boha“ a mladé dámy v príťažlivých šatách a drahých šperkoch oslavovali Munzira a Hadíl a pritom pokukovali po sebe.

Tradičná posvadobná oslava, jej cieľom je priniesť mladomanželom šťastie. 10 fotografií v galérii Tradičná posvadobná oslava, jej cieľom je priniesť mladomanželom šťastie. Zdroj: Emíre Khidayer

Tradičná posvadobná oslava, jej cieľom je priniesť mladomanželom šťastie.

Po štvorhodinovej párty sa o polnoci ženíchova rodina presunula do rodného domu a tam pokračovala. Popri rodinných rozhovoroch a famóznom jedle som sa dozvedela, že na ďirtiku padlo šesť návrhov na sobáš. Ako sme sa o štvrť na dve ráno lúčili s generálnym honorárnym konzulom Dr. Nasraddínom Šulgámím s cieľom dostať sa vôbec na letisko, medzi bránou nás zastihol ten najzainteresovanejší. Ženích, ako sa vracal domov. Vyobjímali sme sa a zaželali si šťastnú cestu. Nám domov a jemu, ako sa povie po arabsky, na medový mesiac. Ten sa mu začínal dnešným ránom. Munzir, Hadíl, veľa lásky a šťastný život!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×