Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chlapci z osady: Kamarátstvo z mladosti odoláva desaťročiam

04.05.2013 (18/2013) Z osady ich zostalo trinásť stálych členov, no niektorí sú už vážne chorí. Najmladší má päťdesiatdva. „V živote som sa zamiloval dvakrát: raz do ženy a druhý raz do gitary,“ tvrdí šerif trampskej osady Jicarilla, ktorá oslavuje päťdesiatku.
Chlapci z osady: Kamarátstvo z mladosti odoláva desaťročiam
6 fotografií v galérii
Vždy večer sa schádzajú na terase a namáhajú gitary.
Autor fotografie: Miro Miklas

Samozrejme, že sa im to zdá, akoby to bolo včera, keď si v roku 1963 partia bratislavských chlapcov založila trampskú osadu. Väčšina z nich bývala na Trenčianskej či Miletičovej ulici a práve toto prostredie bolo jedným z epicentier so zvýšeným výskytom trampov.

Staré časy

Všetci z partie však trampovali dávno predtým. „Už ako trinásťročného ma k tomu pritiahol starší brat, ktorý bol vo svojej partii najmladší. Chodievali sme na Dunaj a do Malých Karpát. Mali krásny flek na Dunaji s peknými podsadami, vraveli sme mu Šesťdesiatdvojka. Prišli sme, na podsady sme postavili ihlany a veget. Príroda bola úplne iná, ako je dnes, to sa vôbec nedá porovnať. No a vtedy sa mi to zaľúbilo, a keď som mal šestnásť rokov, už som chodil so svojou partiou,“ spomína Palco (68), ktorý je šerifom osady štyri roky – funkciu prebral po kamarátovi, ktorý je vážne chorý.

Kamaráti z Jicarilly sa stále pravidelne stretávajú. 6 fotografií v galérii Kamaráti z Jicarilly sa stále pravidelne stretávajú. Zdroj: Miro Miklas

Svoju osadu pomenovali po Indiánoch z kmeňa Apačov v Novom Mexiku. Nosili kockované flanelky s dvomi náprsnými vreckami a „cajcháče“ – nohavice z tvrdého ľanového plátna, šikovnejší kamaráti šili bundy z celtoviny. Spacie vaky nemali, musela im stačiť deka. „Uesky sme museli mať zbalené tip-top, bolo to o tom, kto z nás ju má najkrajšie zabalenú. Dnes už to je úplne inak, všetko sa dá kúpiť a maskáče má každý druhý. Kedysi som túžil po maskáčoch vzor 60, aké sme mali na vojne,“ pokračuje.

Palco trampuje od trinástich. Teraz má šesťdesiatosem... 6 fotografií v galérii Palco trampuje od trinástich. Teraz má šesťdesiatosem... Zdroj: Miro Miklas

Milované Karpaty

Pri Dunaji bola kedysi krčma U Maryši, odkiaľ vyrážali na Dunaj. Keď chodievali do Karpát, tak najprv sa tradične muselo ísť k Zajacom v Rači a až potom hore. V Malých Karpatoch mali svoje obľúbené miesto na Popálenom, ktorému vraveli Muflón – dnes je z neho poľovný revír. „Veľmi radi sa tam vraciame. Pevný flek s nejakou chatou či so zrubom sme nikdy nemali. Okrem Muflóna sme chodievali na Komára pod Javorník, lenže tam sa začala ťažba dreva, tak nám napokon zostal iba Muflón,“ tvrdí Palco. Celý život opravoval autá, mal aj súkromnú dielňu a vraví, že ešte i teraz občas opravuje – kamarát má servis.

Či je deň, či je noc, s pesničkou všetko ide ľahšie. 6 fotografií v galérii Či je deň, či je noc, s pesničkou všetko ide ľahšie. Zdroj: Miro Miklas

V práci spoznal manželku Mariku a celý život pracovali spolu – bola vedúca skladu. Spočiatku k trampu vôbec nemala vzťah, no časom ju to vzalo a už nepustilo. Palcovi kamaráti majú Mariku veľmi radi, pretože vždy im napečie za plech koláčov. Syna a dcéru však túlanie po lesoch príliš neláka. Okrem šerifovania má Palco na starosti aj osadnú kroniku, tú zdedil po kamarátovi, ktorý odišiel do Afriky. Dnes sa chlapci z Jicarilly stretávajú u Palca na chate na Košarisku, kde má chatu mnoho trampov. Z osady ich zostalo trinásť stálych členov, no niektorí sú už vážne chorí. Najmladší má päťdesiatdva.

Športu sa nevyhýbal, kedysi hral Palco (dole v strede) hokej. 6 fotografií v galérii Športu sa nevyhýbal, kedysi hral Palco (dole v strede) hokej. Zdroj: Miro Miklas

Potlach, či chata?

Keď sa starí trampi stretnú, nesmie chýbať gitara. „Kedysi som chodil do hudobnej školy na harmoniku, ale keď som začal chodievať s trampmi, presedlal som na gitaru. Prvú som si kúpil v roku 1963 na vojne,“ vraví. Odvtedy ich mal niekoľko a pred tromi rokmi si kúpil poslednú.

Aj teraz po večeroch hráva na chate na terase. Okrem toho sa s kamarátmi pravidelne stretáva na Slamenej búde na bratislavskej Kolibe a raz do mesiaca aj na trhovisku na Miletičovej.

Vlastne i kvôli zdravotnému stavu rozmýšľajú, ako výročie oslávia. Uvažujú nad tým, či spravia tradičný potlach podobne ako pred desiatimi rokmi na Žabáku, tentoraz však s osadami Zlatá líška, Hay River, Južný kríž a Yukon v Malých Karpatoch na Severke pod Bielym krížom no zrejme sa stretnú na chate.

Osada žije a na potlachy chodievajú aj s rodinami. 6 fotografií v galérii Osada žije a na potlachy chodievajú aj s rodinami. Zdroj: Miro Miklas

Čo však po Jicarillákoch navždy zostane, je každoročný januárový Trojkráľový výšľap z Rače na Košarisko. Vymyslel ho kamarát Ločky pred dvadsiatimi tromi rokmi. Spočiatku naň chodievali iba chlapci z osady, pod Javorníkom si spravili oheň, „pokecali“ a potom išli na obed do chaty Cementárka na Košarisku. Postupne však začali pozývať kamarátov z ďalších osád a v posledných rokoch začiatkom januára šliape do zimných Karpát sto až stopäťdesiat trampov a trampiek. Ale keďže roky nepustia, rozhodli sa, že celé organizovanie okolo výšľapu zveria osade Game Farm. Ktovie, možno sa po rokoch z výšľapu stane pekná trampská tradícia. No jedno je isté – Jicarilla bola prvá.

 


Vyprážané vajcia
Zuzana Kubovčíková o nečakaných slovách od manžela: Týmto ju úplne odrovnal!
Etnologička: Veľká noc? Znie to pozoruhodne, no komunisti mali so „Sviatkami jari“ vlastne pravdu

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×