Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrôza v Bratislave! Turistov šokujú odstrašujúce ruiny domov!

07.05.2013 Patrí medzi historicky najzaujímavejšie a najstaršie ulice v Bratislave, je srdcom mesta, ale robí skôr hanbu.
Hrôza v Bratislave! Turistov šokujú odstrašujúce ruiny domov!
7 fotografií v galérii
Pohľad na časť Kapitulskej ulice nie je príjemný. Na snímke sú španielski turisti, ktorí...
Autor fotografie: Peter Brenkus

Kapitulskú ulicu si turisti fotia aj pre jej hrôzu.

V hlavnom meste ročne prespí okolo 800-tisíc turistov, plus 500-tisíc ďalších príde na jeden deň, čím sa zaraďuje medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta krajiny. Kapitulská ulica je top miesto v Bratislave, čiže z hľadiska cestovného ruchu aj jedným z najvýznamnejších miest na Slovensku. Lenže...

Spomínate si na film Peacemaker (Mierotvorca), v ktorom hrali George Clooney a Nicole Kidman? Natočili ho v roku 1997 a v časti filmu poslúžili ako kulisy aj bratislavské ulice. Napríklad rozbombardované Sarajevo „hral“ zdevastovaný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Čo sa odvtedy zmenilo? Z vonkajšieho pohľadu vôbec nič, Esterházyho palác je ešte zdevastovanejší, ako bol vo filme, a dnes je asi najväčšou ruinou v Bratislave.

Podobne je na tom zopár ďalších domov na Kapitulskej. Väčšina budov je už síce pekne zrekonštruovaná, ale tých pár zničených zanecháva trpký dojem.

Fotia si zdevastované domy

Španielsky manželský pár prechádza ulicou s pôvodnou hrboľatou dlažbou, po ktorej sa v lodičkách nedá urobiť ani krok. Manželia si obzerajú domy a zrazu zastanú. Pred očami majú Esterházyho palác pochádzajúci zo 17. storočia. Je obohnaný hnusným plechovým plotom, za ktorým vidieť plastovú Toi Toi búdku. Za chrbtom majú zasa poškodený Albrechtov dom. Vyťahujú fotoaparáty a cvakajú. Kapitulská ulica je častým cieľom cudzincov, žiaľ, smutným.

Záber na Esterházyho palác z roku 1987... 7 fotografií v galérii Záber na Esterházyho palác z roku 1987... Zdroj: Peter Brenkus

Záber na Esterházyho palác z roku 1987...

... a záber z roku 2013. Nájdite rozdiel. Asi jedine v tom, že v roku 2013 nie je na paláci reklama Biograf Lumiére. Inak je rovnako zničený. 7 fotografií v galérii ... a záber z roku 2013. Nájdite rozdiel. Asi jedine v tom, že v roku 2013 nie je na paláci reklama Biograf Lumiére. Inak je rovnako zničený. Zdroj: Peter Brenkus

... a záber z roku 2013. Nájdite rozdiel. Asi jedine v tom, že v roku 2013 nie je na paláci reklama Biograf Lumiére. Inak je rovnako zničený.

Vladimír Tomčík, ktorý sa venuje histórii Bratislavy, hovorí, že ulica určite patrí z historického hľadiska medzi najdôležitejšie v Bratislave. „Je to ulica rovnobežná s Michalskou, ktorá bola hlavnou ulicou mesta. Medzi najvýznamnejšie patrí preto, že je najviac zachovaná v pôvodnom stave.“

Väčšinu domov tu vlastní katolícka cirkev. Prečo sú také zúbožené? Jeden argument je, že cirkev na ne kašle, druhý je, že po páde komunizmu jej štát vrátil domy zdevastované. „Pravda je niekde v strede,“ hovorí Vladimír Tomčík.

Do troch až piatich rokov

Cirkev má pomerne dobrú výhovorku, prečo rekonštrukcia jej domov trvá tak dlho. Budovy vlastní Bratislavská arcidiecéza a kancelár arcidiecéznej kúrie Tibor Hajdu hovorí, že „Bratislavská arcidiecéza existuje iba päť rokov, bola zriadená v roku 2008“. Tvrdí, že Kapitulskú ulicu začali riešiť hneď v roku 2009, čiže asi rok po vzniku arcidiecézy. Lenže budovy získala cirkev v rámci reštitúcie v rokoch 1995 až 2005. Prvé teda dostala už pred osemnástimi rokmi, keď prešli do vlastníctva Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. „K predchádzajúcemu obdobiu sa nevieme vyjadriť,“ hovorí Hajdu. Nevie, koľko už cirkev zaplatila za rekonštrukcie, lebo niektoré domy prenajíma a nájomcovia ich obnovujú na vlastné náklady. „Všetky budovy patriace Bratislavskej arcidiecéze sú v procese rekonštrukcie. Buď je gestorom rekonštrukcie Bratislavská arcidiecéza, alebo subjekty, ktoré majú budovy v nájme. Keďže ide o historické objekty, rekonštrukcia je finančne, technicky aj administratívne náročná. Dúfame a boli by sme radi, keby boli zrekonštruované v horizonte 3 – 5 rokov,“ hovorí Hajdu.

Pamiatkari tiež naznačujú, že zlý stav domov neznamená, že budovy sa nerekonštruujú. Ivan Staník z krajského pamiatkového úradu hovorí, že „stav, ktorý na prvý pohľad vyzerá neutešene, je iba pohľad zvonka. Na Kapitulskej ulici je aj niekoľko domov, ktoré sa opravujú štyri roky po malých dávkach. Nie všetko, čo sa tam deje, vidieť na fasáde – stavebné práce sú aj vnútri alebo sa pripravujú projekty, čo človek z ulice nevidí“.

Čaká sa na investorov

Kľúčový problém Kapitulskej ulice je Esterházyho palác, ktorý nepatrí cirkvi, ale vlastní ho firma Agoria projekt. Jej spolumajitelia sú ľudia s trvalým pobytom v Rakúsku. Jedným z konateľov firmy je však Slovák Milan Nemec. Snažili sme sa s ním skontaktovať v inej firme, v ktorej tiež figuruje. Tvrdili nám, že je v zahraničí a stretnutie s ním nie je možné. Poslali informáciu aspoň e-mailom: „Na objekte na Kapitulskej ulici sa momentálne nič nerobí. Projekt, ktorý bol navrhnutý a naprojektovaný, zatiaľ stojí a čaká sa na vyjadrenie rakúskych investorov.“

Esterházyho palác je taká ruina, že vo filme si „zahral“ aj vojnou rozbité Sarajevo. 7 fotografií v galérii Esterházyho palác je taká ruina, že vo filme si „zahral“ aj vojnou rozbité Sarajevo. Zdroj: Peter Brenkus

Esterházyho palác je taká ruina, že vo filme si „zahral“ aj vojnou rozbité Sarajevo.

Keď sme sa snažili navrhnúť, že na Milana Nemca počkáme, kým sa nevráti zo zahraničia, prišla odpoveď: „Akonáhle budeme mať informáciu o možnom stretnutí s pánom Nemcom, dáme vám vedieť.“ Uplynul jeden a pol týždňa a nič.

Plány firmy Agoria projekt na rekonštrukciu paláca boli veľkolepé, mal byť štvorkrídlový s nádvorím, pod ním plánovali postaviť štyri podzemné parkovacie podlažia so 114 parkovacími miestami, vjazd do podzemia mal byť popod hradby z rušnej Staromestskej ulice. Bratislavčania si isto pamätajú na rozsiahle kolóny z Petržalky, keď firma stavala odbočujúci pruh, z ktorého sa malo ísť do podzemia. Opäť však zostalo len pri týchto prácach, ďalej nerekonštruovali.

Šéf Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava Ivo Štassel hovorí, že na rozdiel od väčšiny budov v ulici nebol palác nikdy cirkevný. „Patril mestu a za socializmu s ním počítali ako s archívom Bratislavy. Začali ho rekonštruovať, ale potom to padlo. Po revolúcii ho mesto predalo a vystriedalo sa v ňom veľa majiteľov – bol tam niekto z Košíc, zrejme z VSŽ, potom sa palác rozdelil na dve časti, išiel z ruky do ruky.“ Poslední nájomníci v ňom boli v roku 1983, odvtedy chátra.

V roku 2011 sa na paláci niečo aj obnovilo, pribudla nová strecha, ale je to málo. 7 fotografií v galérii V roku 2011 sa na paláci niečo aj obnovilo, pribudla nová strecha, ale je to málo. Zdroj: Peter Brenkus

V roku 2011 sa na paláci niečo aj obnovilo, pribudla nová strecha, ale je to málo.

ilustračná fotografia 7 fotografií v galérii ilustračná fotografia Zdroj: Peter Brenkus

„Súčasný vlastník od začiatku zápasí s finančnými problémami a hľadá partnera, ktorý by mu pomohol taký obrovský areál zrekonštruovať. Darí sa to striedavo – zohnali aj nejakých Rakúšanov, spracúvali sa projekty, potom práce ustali. My majiteľov neustále atakujeme, aby s budovou niečo robili. Pred troma rokmi dostali pokutu, keď hrozila v roku 2011 ďalšia, začali robiť na časti paláca, ktorý bol v najhoršom stave. Dali novú strechu, nové horné podlažie, urobili základné vnútorné konštrukcie,“ vysvetľuje Ivan Staník. Podľa neho urobili majitelia z hľadiska prípravy veľa, ale z hľadiska samotnej rekonštrukcie málo.

Padne?

Palác patril do roku 1996 mestu. Daniela Rodinová z bratislavského magistrátu našla v archívoch informáciu, že pred sedemnástimi rokmi ho kúpila súkromná firma za 16 miliónov korún. Mesto jej vtedy predalo pozemky s rozlohou 2 568 štvorcových metrov plus stavby. Ďalšie domy na Kapitulskej ulici, ktoré patrili mestu, boli predané ešte pred rokom 1989 vtedajším Bytovým podnikom Bratislava.

Prečo je však Esterházyho palác roky najväčšou ruinou Bratislavy? Zrejme pre veľké oči majiteľov, ktorí ho kupovali. Keď zistili, že nie je jednoduché dať ho dohromady, tak ho predali. Kúpili ho ďalší a tak dokola. Súčasný majiteľ ho vlastní už šesť rokov. Pred dvoma týždňami sa začalo šepkať, že od rakúskych majiteľov firmy Agoria projekt ho prevzala banka, v ktorej mali požičané peniaze, takže sa rekonštrukcia azda pohne. Možno je to však len ďalšia z fám a možno sa na informáciu, čo bude ďalej s palácom, bude čakať, kým nespadne. Potom sa Kapitulská stane ešte väčším strašiakom.

 


Kapitulská ulica

Kapitulská ulica v Bratislave 7 fotografií v galérii Kapitulská ulica v Bratislave Zdroj: Peter Brenkus

Jej počiatky sú v 13. storočí a do veľkej miery je zachovaná pôvodnou zástavbou. Od ostatných sa odlišuje tým, že v predchádzajúcom období bola málo upravovaná, čo súvisí s majetkovými pomermi. Väčšina stavieb patrí cirkvi, ktorá stavby vo veľkej miere pripravuje na obnovu. Dlažba na ulici je jedna z posledných originálnych v Bratislave.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×