Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ruka na cestách: Vosková socha Sv. Dona Bosca je na Slovensku

21.04.2013 (16/2013) Príbeh Sv. Dona Bosca naplnil tisíc životopisných románov. Teraz je vosková socha aj s jeho rukou na Slovensku.
Ruka na cestách: Vosková socha Sv. Dona Bosca je na Slovensku
4 fotografie v galérii
Sochu dona Bosca priviezli na Slovensko v presklenej urne v sprievode talianskych...
Autor fotografie: Peter Ličák

Pred štyrmi rokmi sa z chrámu Panny Márie Pomocnice v talianskom Turíne vydala na šesťročnú cestu okolo sveta vosková podobizneň Sv. Dona Bosca s relikviou jeho pravej ruky. Do konca apríla bude putovať po Slovensku.

Slovenskí saleziáni privítali pol tony vážiaci sklenený sarkofág minulý týždeň na slovensko-ukrajinskom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Relikvia zapečatená zinkovými skrutkami v špeciálnej truhlici uloženej v hrudi voskového svätca precestuje v sprievode piatich osobných strážcov 22 slovenských miest. Za akých okolností sa ruka mŕtveho mnícha k saleziánom dostala, nie je známe. Počas uplynulých štyroch rokov sa pri soche zakladateľa saleziánskej rehole pomodlili milióny kresťanov v Severnej, Strednej a Južnej Amerike, v Ázii, Afrike i na európskom kontinente. Keď sa v roku 2015 relikvie Giovanniho Melchiora Bosca vrátia do Turína, budú mať na svojom konte púť po 130 krajinách. Cestu okolo sveta pripravili talianski saleziáni na počesť blížiaceho sa 200. výročia narodenia kňaza dona Bosca, ktorého pápež Pius XI. vyhlásil v roku 1934 za svätého.

Otec saleziánov

Giovanni Bosco (1815 – 1888) je v kresťanskom svete známy predovšetkým ako vychovávateľ mládeže a zakladateľ rehole Saleziánov dona Bosca. Už menej sa vie, že pápež Ján Pavol II. vyhlásil dona Bosca za Otca a učiteľa mládeže. Podľa saleziána Štefana Sandtnera, ktorý preložil z taliančiny štyristostranový životopis dona Bosca, za posledných sto rokov uzrelo svetlo sveta vyše tisíc jeho životopisov.

Sochu dona Bosca priviezli na Slovensko v presklenej urne v sprievode talianskych strážcov. 4 fotografie v galérii Sochu dona Bosca priviezli na Slovensko v presklenej urne v sprievode talianskych strážcov. Zdroj: Peter Ličák

Jeho prvý životopis napísal už v roku 1883, päť rokov pred jeho smrťou, doktor Charles Despinay. A už rok po Boscovej smrti vydal na 190 stranách jeho prvý životopis na území dnešného Slovenska prelát z Horných Orešian Pavol Jedlička.

Tajné stretnutia

Príklad dona Bosca priviedol do saleziánskej rehole aj kňaza Stanislava Semana (48). „Práca spolubratov saleziánov s mladými chlapcami ma fascinovala už začias totalitného režimu. Pravda, vtedy sme sa so saleziánmi stretávali iba tajne po rôznych bytoch. Naším vzorom bol rehoľný brat Juraj Kaščák, ktorého sme považovali za slovenského dona Bosca,“ spomína direktor saleziánskeho strediska v Prešove.

Po príchode relikvie do Prešova bol direktor saleziánskeho strediska mládeže Stanislav Seman. 4 fotografie v galérii Po príchode relikvie do Prešova bol direktor saleziánskeho strediska mládeže Stanislav Seman. Zdroj: Peter Ličák

Hoci je saleziánska rehoľa najväčšia na Slovensku, má iba 217 členov, vo svete sa výchove chlapcov venuje 16-tisíc saleziánov. Malé počty týchto rehoľníkov však nič neuberajú na sile ich vplyvu na chlapcov a mladých mužov. „V našom stredisku sa s mojimi spolubratmi venujeme výchove päťsto chlapcov z Prešova a okolitých dedín. Voľný čas, ktorý trávia v našich priestoroch, využívajú na duchovné aktivity, kultúru, šport, najradšej hrajú futbal a hokej,“ hovorí Seman. Na zakladateľovi rehole si najviac cení odvahu ísť proti praktikám bohatých, ale aj proti cirkevným štruktúram, ktoré nežili podľa Kristovho príkladu. „Zdá sa mi, že v šľapajach dona Bosca kráča aj pápež František, ktorý volá kňazov k životu v chudobe a pokore a vlastným príkladom ukazuje, že bohatstvo nepatrí k životu cirkvi a jej predstaviteľov,“ hodnotí z dnešného pohľadu dona Bosca salezián z metropoly Šariša.

Vina kňazov

Hoci si don Bosco ctil chudobu, jeho rukami podľa dobových dokumentov prešli obrovské sumy peňazí, ktoré však nikdy nepoužil pre seba. Raz ho navštívil spovedník multimilionára z Janova. Don Bosco sa kapucína opýtal, prečo bohatý šľachtic nepodporuje chudobných primerane svojmu bohatstvu. Spovedník šľachtica bránil, že každý rok dáva chudobným 20-tisíc lír, čo v dnešnej mene by zodpovedalo hodnote 20 miliónov lír. Donovi Boscovi sa to málilo: „Keby žil podľa Kristových slov a dával almužny úmerne svojmu bohatstvu, bolo by málo, keby dával ročne stotisíc lír.“

Niektorí saleziáni vyčítali donovi Boscovi, že s bohatými hovorí veľmi tvrdo. Na kritické slová im odpovedal: „Panna Mária sa mi vo sne posťažovala, že kňazi sa boja pripomínať bohatým povinnosť dávať prebytky chudobným. A tak ich vinou bohatí hromadia zlato vo svojich trezoroch.“ Heslom dona Bosca boli slová Daj mi dušu, ostatné si zober. Dnes sa k nim hlásia saleziáni na celom svete.

Socha dona Bosca putuje po svete už štyri roky. 4 fotografie v galérii Socha dona Bosca putuje po svete už štyri roky. Zdroj: Peter Ličák

Sochu dona Bosca priviezli na Slovensko v presklenej urne v sprievode talianskych strážcov.

Zázračné uzdravenia

Životopisci dona Bosca píšu vo svojich dielach svedectvá aj o jeho zázračných skutkoch. Sám hovoril o svojom prorockom dare, ktorý dostal od Boha. Vedel čítať myšlienky spovedajúcich sa, mal dar videnia na diaľku i dar uzdravovať chorých. Vedel dopredu, ktorý chlapec z jeho okolia umrie, poznal čas i okolnosti smrti, snažil sa najmä mladých ľudí pripraviť na smrť. Donnovi Boscovi sa prisudzuje aj schopnosť bilokácie – bol vraj súčasne na dvoch miestach. Čosi podobné údajne dokázal už páter Pio.

Odkazy dona Bosca

Hľadajte duše a nie peniaze, pocty a hodnosti. Dobro jedného nech je dobrom všetkých. Kto zasieva dobré skutky, pozberá dobrú úrodu. Na konci života sa zberá ovocie dobrých skutkov. Ak chcete zbohatnúť, dávajte mnoho chudobným. Dávajte a dostanete. Kto si zachráni dušu, zachráni všetko. Kto stratí dušu, stratí všetko. Vidím, že nie všetci blázni sú v blázinci.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×