Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zlodejka Máňa: Polovicu svojho života prežila v base!

01.03.2013 (9/2013) „Žijem si pohodlne za ‚katrem‘ a zrazu bác – že pôjdem domov..." 
Zlodejka Máňa: Polovicu svojho života prežila v base!
4 fotografie v galérii
Po Klausovej amnestii urobila Máňa všetko, aby sa vrátila za mreže.
Autor fotografie: blesk

„Klaus mi sprosto ukradol jedenásť metrov (mesiacov), čo som tam mala byť. To mu nikdy neodpustím, zničil mi život.“

Tak to je celá ona. Máňa Lavičková (44), postavička akoby vystrihnutá z českej „galerky“ minulých storočí Hříšních lidí města pražského a v čase prenesená do 21. storočia. Čo na tom, že je z Českých Budějovíc?

Možno to bude znieť čudne, ale sympatická zlodejka, za nič iné nikdy nesedela, prežila polovicu svojho života v base. Presne 24 rokov za 35 prečinov. Počas tridsiateho štvrtého trestu ju svojou amnestiou poriadne rozčertil prezident Václav Klaus, ako ste si prečítali v úvode. Veru nebolo šťastnejšieho človeka, keď sa tam nedávno vrátila.

Edo jej vymlátil zuby Krimi postavičku z nej urobil život a kým nestretla svoju veľkú lásku, nič jej nechýbalo. Narodila sa do váženej a obľúbenej rodiny lekára v juhočeskej obci neďaleko mestečka Křemže. Pred ňou prišli na svet traja chlapci, takže radosť z dcéry bola veľká. Rodinný miláčik.

„V sedemnástich som sa ,zabuchla‘ do Eda Švancara, mal asi 28. Rodičom sa nepáčil, tak som s ním z trucu utiekla,“ stihla počas krátkeho pobytu na slobode povedať reportérovi Nedeľného Blesku. Kým jej kumpáni z krčmy U čepu v Českých Budějoviciach, kde sa Máňa počas riedkych pobytov na slobode nachádza, tvrdia, že Eda ju pásol, ona to rázne odmieta: „Nič nevedia, pracoval v papierňach vo Větrnej, tam boli peniaze a ja som tam predávala v obchode s oblečením.“

A potom sa začali Mánine sny rúcať. Dcéra, ktorú spolu počali, dve hodiny po pôrode zomrela. Práve sa začal rok 1986 a spolu s ním Mánin koniec. Hoci, aj to je diskutabilné. Medzi jej, dalo by sa povedať, už pamätné výroky patria: „Kradnem opitá a na doraz. Mňa to vonku fakt nebaví, kradnem zámerne a cielene. Krádeže neľutujem vnútorne, ale pred súdom áno.“

Tieto úsmevné slová majú hlboký podtón. Máni to na slobode jednoducho nevonia.

Zvláštna charita

Po smrti dcéry v nej, ako hovoria Česi – „bouchli saze“. A keď už buchli, tak poriadne. Máňa síce tvrdí, že za všetkým je len chuť pomáhať ľuďom, iný by to nazval hlúposťou. Svoj prvý trest dostala, no neuveríte za čo.

„Keď som videla, ako sa ženy pri mojom obchode pozerajú na kožuchy vo výklade a nemajú na ne, začala som ich rozdávať,“ zaspomína so smiechom. Za „socíku“ však súdom ani štátnemu obchodu dvestotisícové manko veľmi vtipné neprišlo. Dostala tri a pol roka. Od Eda na rozlúčku tiež. Vymlátil jej zuby. V base dostala krásne nové vykladacie, ale nemá ich rada. Vlastne ich už nemá vôbec, ale o tom o chvíľu.

Máňu akoby tí prezidenti nemali radi. Teraz ju amnestiou podrazil Klaus, v roku 1990 Václav Havel. Vyšla von a nemala sa kam podieť. Rodina ju vydedila a vyhnala. A tak sa jej domovom stali českobudějovické „pajzle“. Spávala medzi bezdomovcami a krádeže jej poskytovali celkom slušné živobytie. Priebežne ju, samozrejme, chytili a zatkli.

Striptíz za 20

Podľa Mániných krčmových kumpánov, keď je najhoršie, usporadúva pre štamgastov striptíz. Síce bezzubá, slabšie vidí, ale fi gúru má vraj ešte stále celkom dobrú. Jeden z kamarátov, ktorý ju celkom uznáva, sám si odsedel 28 rokov, hovorí: „Ona nie je zlá, iba naivná, až hlúpa. Kedysi bola krásavica a ešte dnes, keď ju tu dedkovia vidia vyzlečenú, slintajú a tú ,dvacku‘ jej dá každý.“

Zároveň dodáva, že Máni aj tak nič neostane, lebo bezdomovci ju oberú o každú korunu. Ako prostitútka sa vraj neživí, a keď, tak len v čase najväčšej núdze. Vlastne sa len preriekla na otázku, kde má vyberací chrup.

„To som už pár dní nemala ani korunu. Jeden Ukrajinec chcel, aby som mu urobila orálny sex. Za tisícku. Tak som s ním išla. No a ako som tak ,orálovala a orálovala‘, prestalo ma to baviť. Vzala som prachy a ušla. Lenže zuby, čo som si predtým položila na nočný stolík, som tam zabudla.“

Už to má za sebou Máňa sa najlepšie uživí krádežami. Svojho času ukradla z miestneho obchodného domu pojazdný vešiak aj s oblečením.

„Boli na ňom hlavne zimné kabáty a svetre. To bol vývar,“ slastne vzdychne. A teší sa. Veď tie babky, ktorým veci predala, by si to v obchode rozhodne kúpiť nemohli. Osvedčili sa hlavne krádeže potravín, pretože ich ľahko a rýchlo predá.

„Ale robím aj dobré skutky,“ zdôrazní. „V zelenine na stanici som ukradla pomaranč pre jedno cigánske dieťa. Mama mu ho nemohla kúpiť, tak som jej povedala: Bežte hentam za roh, ja to prinesiem.“ Slovo dodržala, ale predavač zavolal políciu. Preto mu na rozlúčku popriala, aby do roka „zdechnul“. „A už to má za sebou,“ konštatuje Máňa.

Miláčik sudca

Pani Lavičková o svojej dcére hovoriť nechce. Veď kto by sa jej čudoval? V slzách spomína, ako sa manžel kvôli Máni utrápil na smrť. Stále býva na tom istom mieste a dcéru s údajnou režisérkou, ktorá o nej mala čosi točiť, videla naposledy pred piatimi rokmi.

„Dva dni tu vydržala a potom odišla. Veď ona už bez toho kriminálu nedokáže žiť,“ povie holú pravdu. Preto po Klausovej amnest i i urobila Máňa všetko, aby sa vrátila za mreže. Pre istotu sa dala chytiť až pri dvoch krádežiach. Poistka je dobrá vec. Najprv ukradla kozmetiku v drogérii za 1 369,30 českých korún a približne o týždeň v obchodnom dome dámske nohavičky a svetre v hodnote 1 215 korún. Podarilo sa. Dostala pätnásť mesiacov pre ňu pokojného života. Pätnásť mesiacov strechy nad hlavou, teplej stravy a predovšetkým pocitu skutočného domova. Veď za to aj bola nesmierne vďačná: „Pán sudca, vy ste môj miláčik, mnohokrát vám ďakujem,“ povedala mu v súdnej sieni a v duchu svojej životnej filozofie – od páchania trestnej činnosti ma už nič neodradí – odkráčala znova do basy.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×