Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Afektívne záchvaty detí vyzerajú hrozivo, sú aj nebezpečné?

17.02.2013 (6/2013) Na začiatku je plač dieťaťa. Potom zmodranie, bezvedomie, kŕče alebo zblednutie a ochabnutie.
Afektívne záchvaty detí vyzerajú hrozivo, sú aj nebezpečné?
1 fotografia v galérii
Deti so záchvatmi nie sú zlé ani nevychované.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Rodičia sú pri prvom takomto záchvate väčšinou zhrození a hľadajú pomoc. Veď ich dieťa bolo zdravé!

 

Afektívne záchvatové stavy postihujú asi 4 až 5 percent detí. Prečo vznikajú a čo sa pri nich deje, sme sa opýtali primárky Kliniky detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave MUDr. Jaroslavy Payerovej.

Čo je príčinou vzniku afektívneho záchvatu?

Afektívne záchvatové stavy sú pomerne častým neepileptickým záchvatovým ochorením u detí. Príčinou je nezrelosť autonómneho nervového systému. Keď dieťa dozreje, dozreje aj tento systém a záchvaty sa vytratia.

MUDr. Jaroslava Payerová, detská neurologička

MUDr. Jaroslava Payerová, detská neurologička

 

Majú tieto záchvaty nejaký „spúšťač“?

Provokujúcim faktorom býva negatívna emócia – bolesť, úľak, hnev. Výnimočne to však môže byť aj výrazná prudká pozitívna emócia. Frekvencia týchto záchvatov je rôzna – u niektorých detí sa vyskytujú ojedinele, iné ich majú denne.

Každé dieťa vyzerá pri záchvate rovnako?

Záchvatové stavy sa vyskytujú v dvoch formách – tzv. cyanotické a bledé. Každá z nich má odlišný patofyziologický mechanizmus. Cyanotické afektívne stavy sa začínajú plačom alebo silným afektom bez plaču. Následne dieťa zadrží dych, zmodrie, môže sa objaviť porucha vedomia, pri dlhšom trvaní aj kŕče. Tieto príznaky sú dôsledkom nedokysličenia mozgu.

A druhá forma?

Pri bledej forme dieťa po negatívnej emócii zbledne, ochabne, objaví sa spomalenie tepu, niekedy dokonca až krátke zastavenie tepu. V tomto prípade je príčinou nezrelosť takzvaných kardiorespiračných reflexov.

V akom veku dieťaťa sa vyskytujú?

Zvyčajne sa objavia po 6. mesiaci veku a len zriedka sa vyskytujú po druhom roku života. Oba typy záchvatov samovoľne ustúpia do štvrtého až piateho roku života.

Opis priebehu záchvatu znie naozaj hrozivo. Môžu takéto stavy dieťa ohroziť?

Nie, záchvaty neohrozujú život ani zdravie dieťaťa. Aj z dlhšie trvajúceho záchvatu sa dieťa preberie bez negatívneho dosahu na jeho zdravie. Afektívne záchvaty nevplývajú ani na vývoj mozgu. Sú predovšetkým veľkým stresom pre rodiča. Je dôležité mu vysvetliť, že záchvat síce vyzerá hrozivo, nie je však nijako nebezpečný.

Čo pri takom záchvate s dieťaťom robiť?

Rodič sa môže pokúsiť pri vzniku negatívnej emócie odviesť pozornosť dieťaťa. Ak sa to nepodarí, môže mu pofŕkať tváričku vodou alebo jednoducho uložiť dieťa na bok a vyčkať. Záchvat určite bez následkov prejde. Treba najmä zachovať pokoj a nerobiť paniku. Určite nie je vhodné dávať dieťaťu lieky na upokojenie.

Súvisia záchvaty s výchovou alebo so správaním ľudí v okolí dieťaťa?

Nie, a to treba zdôrazniť. Kvôli ďalšej výchove dieťaťa je veľmi dôležitá správna informovanosť rodiča. Deti s afektívnymi záchvatmi nie sú „zlé“ alebo „hysterické“, príčinou nie sú ani narušené emocionálne alebo sociálne vzťahy v rodine. Chybou sú práve strach a nevedomosť, pretože môžu viesť k nesprávnym výchovným postupom – dieťaťu sa všetko dovolí, len aby nemalo záchvat, považujú ho za psychicky narušené, hľadá sa vážna choroba...

Netreba teda utekať k lekárovi?

Vždy sa treba poradiť s pediatrom, neurológom, prípadne kardiológom, aby sa vylúčilo iné ochorenie. Ak sa takáto príčina nenájde, treba jednoducho toto obdobie v živote dieťatka prečkať.

 


Čo robiť, ak má vaše dieťa afektívne záchvaty

Ilustračná snímka ► Nehovorte mu, aby prestalo alebo sa kontrolovalo, nemôže to ovplyvniť.

► Nedávajte mu žiadne lieky na upokojenie, už vôbec nie predpísané inej osobe.

► Ak upadne do bezvedomia, uložte ho na bok, prípadne ho jemne potľapkajte po tvári.

► Nesnažte sa dieťa pred záchvatmi chrániť tým, že mu vo všetkom vyhoviete.

► Snažte sa problém primerane vysvetliť pedagógom, prípadne príbuzným.

► Ak kamaráti dieťaťa majú z jeho záchvatu strach, vysvetlite im to primerane ich veku.

 


Nebojte sa o dieťa

Záchvaty nie sú zdraviu nebezpečné a nesúvisia s inými neurologickými poruchami či ochoreniami. Deti s afektívnymi záchvatmi nie sú napríklad väčšmi ohrozené syndrómom  náhleho úmrtia dojčiat. Aj ich srdce býva v poriadku. Nie je ani pravidlom, že záchvatmi trpia všetci súrodenci z jednej rodiny. Napriek tomu je nutné, aby dieťa po prvom záchvate vyšetril neurológ, prípadne detský lekár, a vylúčil iné diagnózy, ktorých prejavy môžu záchvaty pripomínať (napríklad poruchy srdcového rytmu, epilepsia atď.)

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×