Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lupiny vo vlasoch: Iba kozmetický problém, alebo choroba?

27.01.2013 (3/2013) Mnoho ľudí pozná „pršanie“ suchých šupiniek kože na ramená.
Lupiny vo vlasoch: Iba kozmetický problém, alebo choroba?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Archív

Alebo mastné lupiny medzi vlasmi, ktoré sa len ťažko odlepujú. Dermatologičky MUDr. Slavomíry Feix z Interklinik v Bratislave sme sa opýtali, čo s tým?

 

Sú vlasové lupiny prejavom kožnej choroby?

Hovoríme o kožných šupinách. Je to prirodzené obnovovanie kože. V priebehu približne 21 dní sa kožné bunky u dospelého človeka postupne splošťujú, strácajú vodu a súdržnosť. Na povrchu kože sa vytvorí tenučká vrstva buniek, ktoré postupne odumierajú. Ak tento proces nefunguje, bunky sa na povrchu zhlukujú, zlepujú s mazom a potom vzniká šupina. Nemusí teda vôbec ísť o kožné ochorenie, hovoríme o prirodzenej tvorbe šupín.

MUDr. Slavomíra Feix, dermatologička

MUDr. Slavomíra Feix, dermatologička

 

A ak je výskyt šupín príliš veľký?

Vtedy môže ísť o kožnú chorobu, ktorú by mal diagnostikovať lekár. Množstvo šupín vo vlasovej časti môže byť napríklad prejavom psoriázy, atopického ekzému, seboroidného ekzému, plesňových ochorení kože či alergických kontaktných dermatitíd. Tieto ochorenia však majú aj iné prejavy – atopické deti mávajú celkovo suchú kožu a dýchacie problémy, až astmu.

Nie sú vlasové šupiny spôsobené plesňami alebo kvasinkami?

Áno, aj. Sú to hlavne získané plesňové ochorenia, napríklad od zvierat. Ložisko je lokalizované a je nutná dermatologická liečba. Pri prirodzenom ošupovaní je to skôr naopak. Na miestach, kde sa šupiny hromadia a odumretá koža sa dostatočne neodstraňuje, sa môžu plesne a kvasinky, ktoré nám inak neprekážajú, premnožiť. Na našej koži sa tieto mikroorganizmy vyskytujú bežne. Práve nedostatok vzduchu a vlhko, ktoré je zapríčinené nahromadením šupín, sú však živnou pôdou na ich premnoženie a vznik chorôb kože. Tie sa potom musia riešiť antimykotikami či protiplesňovými prípravkami. Obraz plesňovej či kvasinkovej choroby je však typický a lekár ju môže jednoducho diagnostikovať.

Prečo niektorým ľuďom „sneží na plecia“ a iným šupiny z vlasovej pokožky nepadajú?

Problém je zvyčajne v zmene prirodzeného odlupovania kože, ktoré ovplyvňuje dedičná dispozícia. Povrchové bunky sa neodlúpia, zostávajú, miešajú sa s mazom a potom, pretože vo vlasovej časti hlavy sú aj potné a mazové žliazky – a vznikajú lupiny. Môžu byť mastné, olejové, ak je mazu priveľa, alebo sú suché, ak má človek suchú kožu. Už maličké deti mávajú tzv. mliečnu chrastu na hlave. To je znak atopického dieťaťa. Takéto deti mávajú zvyčajne aj v dospelosti suchú pokožku, ktorú treba premasťovať, a môžu reagovať na rôzne alergény.

Pomáhajú proti lupinám domáce recepty ako olivový olej či vyčesávanie?

Ak ich ľudia odstraňujú vyčesávaním, sú skôr preč. A pri suchých šupinách je skutočne ideálny olej – olivový alebo salicylový. Keď sú však lupiny mastné, treba ísť k lekárovi a použiť špeciálne prípravky so sírou, s terénom, so selénom, ktoré sú na lekársky predpis. Voľne dostupné šampóny nie sú dostatočne účinné, sú vhodné na doliečovanie alebo ako ochrana pred recidívou.

Sú však aj ľudia, ktorým sa zároveň so šupinami vytvárajú na hlavách červené svrbiace fľaky... Čo s nimi?

Pri červených svrbiacich fľakoch spojených so šupinami treba diagnosticky vylúčiť psoriázu alebo seboroický ekzém. Obidve vytvárajú červené fľaky so šupinkami. Psoriáza sa musí liečiť ako samostatná diagnóza. Seboroický ekzém trápi najmä mužov, ale aj ženy. Vzniká vplyvom prílišného množstva androgénov – mužských hormónov. Tie spôsobujú, že sa bunky pokožky neodlepujú od seba, koža je začervenená a podráždená. Toto ochorenie takisto patrí do rúk lekára.

Ilustračná snímka

Je príčinou výskytu šupín aj stres?

Samozrejme. Metabolické procesy v organizme fungujú na enzymatickom základe. Stresový adrenalín súvisí s histamínom, ktorý je zodpovedný za svrbenie a alergické reakcie. Ak má človek psychický stres či nedostatok spánku, koža sa nestačí regenerovať, je podráždená, svrbí.

Môžu byť šupiny prejavom vnútorného ochorenia?

Zriedkavo, skôr ho môžu sprevádzať. Napríklad ťažké poruchy pečene a obličiek sú sprevádzané suchou kožou, svrbením a tvorbou šupín.

Existuje vrodená dispozícia na vytváranie šupín?

Áno, existuje, a dá sa len ťažko ovplyvniť. Treba však  vylúčiť iné ochorenia, ktoré sme spomínali, a tiež ďalšie bežné príčiny. Niektorí ľudia si hlavu príliš umývajú a pokožka sa šampónmi vysušuje. Naopak, podaktorí si vlasy umyjú len raz za 14 dní, a pritom pracujú v prašnom alebo vo vlhkom prostredí. Pri dlhých vlasoch môže byť príčinou šupín sťahovanie vlasov do vrkoča alebo pri niektorých profesiách časté nosenie prilby či čiapky v práci. Tiež pohyb na slnku bez pokrývky hlavy vysušuje pokožku... Sú to banality, ktoré sa dajú jednoducho zistiť a odstrániť, netreba sa s tým zmieriť. O kožu sa treba každodenne starať, aj o pokožku hlavy.

 


Diabetici, pozor!

Pri cukrovke sa rany horšie hoja a koža je citlivá na rôzne podnety. Často dochádza k infekciám pokožky, najmä ak je jej povrch narušený. Treba sa vyhýbať škriabaniu svrbiacej pokožky hlavy a pri takýchto problémoch vyhľadať dermatológa!

 


Nevysušujte si pokožku hlavy!

Vhodné šampóny pokožke hlavy prospejú, nevhodné ju podráždia. Ak máte pokožku tela so sklonom k vysúšaniu, dbajte na správnu starostlivosť aj o pokožku hlavy

Neumývajte si vlasy príliš horúcou vodou a na fén radšej zabudnite.

Na slnku si vždy vlasy prikryte. Ochránite tak pred UV žiarením nielen pokožku, ale aj samotné vlasy.

Ak máte dobré skúsenosti s olejom, skúste si ho pravidelne vmasírovať aj do pokožky hlavy.

Pravidelne sa češte. Ak máte dlhé vlasy, rozčešte si ich aspoň raz denne.

Vlasy treba pravidelne umývať, najmä ak sa pokožka hlavy zvýšene potí. Nedostatočná hygiena môže viesť k podráždeniu pokožky hlavy.

O vhodnom prípravku na umývanie a ošetrovanie vlasovej časti hlavy sa poraďte s dermatológom.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×