Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odvážne plány: 15-ročná Malala unikla smrti, chce byť političkou

06.01.2013 (1/2013) Popredné svetové magazíny vyhlásili 15-ročnú Malalu za najvýznamnejšiu osobnosť roka.
Odvážne plány: 15-ročná Malala unikla smrti, chce byť političkou
4 fotografie v galérii
Malalu po útoku letecky dopravili do Birminghamu.
Autor fotografie: reuters

Dievčina z malého údolia Swat ovládaného Talibanom v Pakistane vie, čo je hľadieť smrti do očí. Počas cesty do školy ju z autobusu vytiahol mladík a pred očami všetkých jej strelil do hlavy. Nemieril však dobre a zranená Malala Yousafzai sa našťastie rýchlo dostala do nemocnice. Odtiaľ ju previezli do špecializovanej kliniky v Birminghame a snažia sa ju vyliečiť. Z najhoršieho je pravdepodobne vonku, hoci sa ešte nevie, aké následky bude mať jej zranenie.

Známa vo svete

Čo tomu predchádzalo? Odvážna školáčka začala pred rokom pod pseudonymom Gul Makai na Twitteri viesť svoj blog. Krátke príspevky o živote dievčat a žien na území ovládanom radikálnymi moslimami z Talibanu sa stali svetoznámymi. Jej odvaha a odhodlanie pomôcť neľahkému osudu žien žijúcich na prahu stredovekých tradícií zaujali mnohých politikov i filmové hviezdy. Angelina Jolie ju navrhla na Nobelovu cenu mieru, Laura Bush ju prirovnala k Anne Frankovej, Madonna vystupovala v tričku s fotografiou Malaly.

Keď pakistanská armáda vyhnala z údolia Swat talibancov, otec Malaly sa rozhodol zverejniť pravé meno svojej dcéry a svet spoznal jej tvár. Spoznali ju však aj členovia Talibanu, ktorým sa dlho nedarilo vypátrať počítač, odkiaľ putovali do sveta pre nich poburujúce blogy. Až prišiel deviaty október 2012 a pokus o zabitie Malaly.

Bude političkou

Vo Veľkej Británii, kde sa Malala teraz zdržiava, je osobnosťou, ktorú strážia špeciálne jednotky protiteroristickej polície. Stala sa osobnosťou Pakistanu a podobné ocenenie získa asi v mnohých iných krajinách. Vyvolala protestné hnutie žien bojujúcich v islamských krajinách za svoje práva. Malala sa podľa jej otca chce stať političkou, nech to stojí čokoľvek, a za každú cenu chce prispieť k zmene stredovekých pomerov vo svojej krajine.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×