Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Naveky tajomné: Čo skrývajú záhadné kamenné gule na Kysuciach?

03.11.2012 (45/2012) Pre niekoho pozdrav z vesmíru, pre iných úžasná hra prírody. Kamenné gule na Kysuciach by mohli rozprávať príbehy staré milióny rokov.
Naveky tajomné: Čo skrývajú záhadné kamenné gule na Kysuciach?
6 fotografií v galérii
Okrem peňazí môžu zveľadenie lokality pribrzdiť aj vlastnícke vzťahy.
Autor fotografie: Miloš Lacko, Život

Nech už popustíme uzdu našej fantázie akýmkoľvek smerom, isté je, že kamenné gule z moravsko- -sliezskych Beskýd ešte zďaleka neodhalili všetky svoje tajomstvá. Presné okolnosti ich vzniku možno nikdy neodhalíme, dodnes existujú rôzne hypotézy. Takmer súmerné guľovité tvary skál vo fl yšovom pásme karpatského oblúka sa začali formovať pred miliónmi rokov na dne prehistorického mora. Na svetlo vystúpili pravdepodobne postupným naukladaním ílovitých a pieskovcových vrstiev, vyvrásnením a následným zvetrávaním či umelou ťažbou. Pozoruhodný skalnatý masív medzi Čadcou a Klokočovom mnohí označujú za najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe, hoci o svetový unikát určite nejde. „Na vlastné oči som videl podobné útvary v Juhoafrickej republike alebo tento rok v Sachaline vo východnej časti Ruska,“ hovorí riaditeľ Správy CHKO Kysuce Ján Korňan. Keďže rovnaké geologické zloženie ako na Kysuciach sa nachádza napríklad na Zamagurí, nie je podľa neho vylúčené, že podobné nálezy by mohli prekvapiť aj na východe Slovenska. Nateraz je však najdôležitejšie postarať sa o toto prírodné dedičstvo.

1447252:gallery:true:true:true

Prechádzkou popri masíve Klokočské skálie narazíte na takéto zázraky prírody.

Zaslúžia si viac

Pohľad na tristo metrov dlhý masív Klokočovské skálie či opustený lom Megoňky v čadčianskej štvrti Milošová je naozaj nevšedný. Akoby ich ostreľoval obrovitý kanón. Na niektorých miestach kamenné gule ešte trčia napoly zavŕtané do skalnej steny, inde už vďaka zvetrávaniu postupne vypadli a ostali po nich veľké tmavé diery. „Tento proces niekedy trvá aj tisícky rokov. Dnes sa to už vzhľadom na vyhlásenie chránenej prírodnej rezervácie nesmie, ale v minulosti si ich ľudia brávali domov. Buď na okrasu, alebo končili ako stavebný materiál v drvičkách,“ vysvetľuje Ján Korňan. Ukradnúť často aj niekoľkotonový kolos, našťastie, nie je jednoduché, to však neznamená, že tento jedinečný prírodný úkaz netreba chrániť. Aj Megoňky by si podľa riaditeľa Správy CHKO Kysuce zaslúžili lepšiu starostlivosť. „Práve spracúvame projekt na revitalizáciu územia. Všetko ostatné závisí od jeho schválenia a fi nančnej sumy, ktorú by na to pridelili. V Megoňkách by sa dalo zlepšiť veľa vecí. Predovšetkým odstrániť krovinové nálety zo steny, upraviť terasy, obnoviť náučný chodník, vybudovať prístrešok a miesto na oddych. Nie je to lacná záležitosť, zvlášť keď osadíte tabuľu za 500 eur a o niekoľko dní nenávratne zmizne aj so stĺpikom. To je, bohužiaľ, slovenská realita. Ďalším problémom môže byť dohoda s ostatnými vlastníkmi pozemkov pod bývalým lomom,“ vyratúva Ján Korňan nástrahy zveľaďovacích plánov. Finančná injekcia by Megoňkám nepochybne prospela nielen z pohľadu turistov, ale aj členov odborných geologických exkurzií zo Slovenska aj zo zahraničia.

1447254:fullwidth:true:true:true

Po niektorých guliach, ktoré sa časom odlepili od skaly a zmizli v lese, ostali iba jamy.

Starí otcovia by plakali

V Klokočove sú s kamennými guľami stotožnení natoľko, že si ich dali aj do erbu. Vzdialene pripomína slovenský národný znak, namiesto dvojkríža vyrážajú z podložia zlatolisté ruže – ďalšia miestna zvláštnosť. Aby turisti nezapochybovali, že si nepomýlili cestu na Klokočovské skálie, tróni jedna z kamenných gúľ hneď pri vstupe do dediny a ďalšia za obecným úradom. Už jej príbeh je svojím spôsobom záhadou. „Asi pred ôsmimi rokmi som išiel peši okolo cesty, zrazu vidím, že zo zeme vytŕča guľatý povrch niečoho. Hovorím chlapom, aby sa na to prišli pozrieť. Aj bager mal čo robiť, aby tú guľu vyslobodil spopod zeme. Kedysi dávno si ju chcel zrejme niekto odviezť domov a ona mu asi spadla z voza. Bolo by zaujímavé zistiť, koľko rokov musela byť v zemi,“ zamýšľa sa starosta Ľuboš Stríž. Neďalekú prírodnú rezerváciu udržujú za peniaze z obecného rozpočtu s pomocou aktivačných pracovníkov. „Robíme všetko preto, aby sa Klokočovské skálie uchovalo aj pre ďalšie generácie. Staráme sa o prístupový chodník, oddychové miesta pre turistov. Hoci niektoré gule vypadnuté zo skál skončili v záhradách, ďalšie ešte môžu byť ukryté v skale,“ verí starosta. Pri pohľade do budúcnosti má vrásky najmä z barbarského správania ľudí k prírode. „Zoberte si len, ako bezhlavo sa rúbu lesy. Deje sa to aj u nás. Bežný turista to na prvý pohľad nevidí, ale skúste sa pozrieť z vrchu na tie obrovské vymlátené plochy. Keby to drancovanie videli naši starí otcovia, tak by zaplakali. Skaly tu vydržia, ale či okolo nich neostanú namiesto stromov iba pne, to si nie som celkom istý,“ obáva sa prvý muž Klokočova.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×