Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Olympijské hviezdy k nám neprídu, nedokážeme ich zaplatiť

02.11.2012 S obmedzeným rozpočtom, ale obrovskou vervou sa pustili do práce organizátori Banskobystrického pohára v plávaní. Šiesty ročník bude opäť rekordný.

Z pôvodnej súťaže regionálneho významu sa vďaka prestavbe 50-metrového bazéna na Štiavničkách a najmä práci organizátorov z Plaveckého oddielu KTV UMB Banská Bystrica stali preteky najvyššej medzinárodnej úrovne. Vlani športovú verejnosť doslova šokoval príchod holandských hviezd Marleen Veldhuisovej, Ranomi Kromowidjojovej a Sharon von Rouwendaalovej, ktoré o niekoľko mesiacov neskôr zažiarili aj na olympiáde v Londýne. „Práve Londýn zvýšil ich cenu natoľko, že sa pre nás stali finančne nedostupnými. Je to škoda, ale ani na blížiacom sa šiestom ročníku (3. - 4. novembra) nebude núdza o kvalitnú konkurenciu,“ zdôrazňuje riaditeľ pretekov Milan Záborský.

Latka je vysoko

V zozname prihlásených figurovalo v čase uzávierky 205 plavcov z 11 krajín. Podujatie opäť figuruje v kalendári Európskej plaveckej federácie a bude aj kvalifikáciou na majstrovstvá sveta 2013 v dlhom bazéne v Barcelone. „Vlani bolo prekonaných deväť mužských a jedenásť ženských rekordov podujatia. Keďže latka je postavená mimoriadne vysoko, tohto roku to bude s ďalšími rekordnými zápismi veľmi ťažké. Napriek tomu verím, že v troch až šiestich prípadoch by sa to mohlo podariť,“ predpokladá Milan Záborský. Skvelým úspechom a zároveň aj vizitkou Banskobystrického pohára by bol splnený limit na svetový šampionát, tie sú však zo strany Medzinárodnej svetovej plaveckej federácie (FINA) nesmierne tvrdé. Chýbať bude tentoraz slovenská špička, ktorá sa pripravuje na vrcholy sezóny v 25-metrovom bazéne.

1442254:fullwidth:true:true:true

Riaditeľ pretekov Milan Záborský očakáva vyše dve stovky
pretekárov z jedenástich krajín.

 

Šanca pre mladých

Napriek tomu sa bude na Štiavničkách na čo pozerať. V štartovom poli sa predstaví jeden z najlepších európskych znakárov a účastník hier v Londýne Richárd Bohus z Maďarska, trojnásobný víťaz vlaňajšieho Baltického šampionátu na motýľkárskej trati Edgaras Štura z Litvy či trojnásobný majster sveta Masters Čech Vlastimil Havlíček. Prekvapiť môže aj ktokoľvek z početného poľa talentovaných mladých plavcov. Špeciálnym hosťom podujatia bude člen usporiadajúceho oddielu Ján Ruml, telesne postihnutý športovec, ktorý na juniorskom svetovom šampionáte 2008 v New Jersey vybojoval štyri tituly majstra sveta. Zároveň je viacnásobným najlepším športovcom Banskej Bystrice v kategórii zdravotne a telesne postihnutých. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách o zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny. Slávnostné otvorenie je na programe v sobotu o 14. hodine, nedeľný program sa začína o 9. hodine. Vstup je voľný.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×