Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdravá viera: Ľudia neveriaci v nadprirodzeno žijú kratšie!

29.09.2012 (40/2012) Kalifornské mestečko Loma Linda sa zaradilo do zoznamu troch miest na svete, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku. Vďaka viere.
Zdravá viera: Ľudia neveriaci v nadprirodzeno žijú kratšie!
6 fotografií v galérii
Marge Jettonová bola donedávna najstaršou obyvateľkou Loma Lindy.
Autor fotografie: Profimedia.sk

O Amerike vieme svoje. V tabuľkách obéznych ľudí v prepočte na počet obyvateľstva sa drží na popredných miestach. A napriek tomu tu, priamo v Kalifornii, existuje malé územie, kde sa ľudia s ľahkosťou dožívajú deväťdesiatky. Žije tu i vyše 90-ročný doktor Ellsworth Wareham, ktorý namiesto poberania dôchodku operuje choré srdcia. „Mnohí pacienti sú mladší odo mňa,“ vraví. „Svojím vekom sa pacientom veľmi nechválim. Mohli by totiž mať predsudky. Napokon, čo si budeme hovoriť, 50 percent 85-ročných ľudí trpí alzheimerom.“ Doktor Wareham však nemá žiadne zdravotné problémy. Operuje triaž štyrikrát do týždňa a patrí k uznávaným chirurgom.

V rukách Boha

Doktorovi starí rodičia zomreli ako 72-roční. Pravda je, že z celej rodiny sa práve on dožil najvyššieho veku. Komunita obyvateľov Lomy Lindy ležiacej necelých 100 kilometrov východne od Los Angeles však má svoje tajomstvo. Dožívajú sa totiž najvyššieho veku spomedzi všetkých obyvateľov Spojených štátov amerických. Doktor Wareham tvrdí, že dôvodom jeho dlhého života je viera v Boha. Podobne ako ďalších približne 9-tisíc obyvateľov Lomy Lindy je stúpencom cirkvi adventistov siedmeho dňa. „Myslím si, že pre každého jedinca je dôležité cítiť sa bezpečne a žiť v mieri. Mne to všetko dáva viera v milujúceho a starostlivého Boha. Keď som v jeho rukách, prečo by som sa mal znepokojovať? Keď dokáže zaopatriť celý vesmír, prečo by sa nepostaral o mňa?“ vysvetľuje svoje chápanie viery doktor Wareham.

1410076:gallery:true:true:true

Doktor Ellsworth Wareham operuje srdcia, hoci má už takmer 100 rokov.

Denne cvičí

Najstaršou obyvateľkou Loma Lindy bola ešte donedávna 106-ročná Marge Jettonová, ktorá zomrela vo februári 2010. Bývalá zdravotná sestra si vyslúžila celosvetovú pozornosť svojím zdravým životným štýlom a úctyhodným vekom, ktorého sa dožila. Jej muž zomrel dva dni pred 77. výročím ich sobáša. Marge prežila celý svoj život v Kalifornii. Zachovalo sa jej veľa živých spomienok, z ktorých niektoré boli veľmi smutné. Spomínala i na veľké zemetrasenie v San Franciscu v roku 1906. Zničujúce požiare v meste vtedy trvali niekoľko dní. Zomrelo asi 3-tisíc ľudí a 80 percent mesta bolo zničených. Marge mala vtedy dva roky. Na otázku, či je ťažké žiť dlho, odpovedá, že čas všetko vylieči.

1410079:gallery:true:true:true

Kalifornskí dôchodcovia sú mimoriadne čiperní.

Prakticky do svojho skonania sa udržiavala vo forme. Denne odšliapala na stacionári 10 kilometrov. A aby to nebolo také ľahké, po tréningu ešte šliapala opačným smerom, teda dozadu. Bez problémov dvíhala činky a na jej tvári sa stále zračil úsmev. „Celý svet by mal cvičiť. Je toho plná televízia, všade stále počúvate o tom, aké je prospešné hýbať sa,“ presviedčala o zdravom životnom štýle. „Vaše telo je predsa chrámom duše.“ A Marge o tom vedela svoje. Pravidelne chodila do kostola a podobne ako mnohí Lomalindčania bola príslušníčkou cirkvi adventistov siedmeho dňa, ktorí sa v priemere dožívajú o päť až desať rokov viac ako ostatní obyvatelia.

Duchovný život

Adventisti nepijú alkohol, nefajčia a väčšina z nich sú vegetariáni. Jedia veľa zeleniny, ovocia a mnohí zachádzajú v stravovacích návykoch do extrémov. Doktor Ellsworth Wareham je napríklad vegán, teda zo svojho jedálnička úplne vylúčil stravu živočíšneho pôvodu. Nepije mlieko a neje ani vajcia či syry. V prípade adventistov však vôbec nejde len o to, čo jedia, ale predovšetkým o to, v čo veria. Alebo o to, že skrátka veria. Doktor Gary Fraser, ktorý skúma dlhovekosť obyvateľov Loma Lindy, je presvedčený o tom, že nesúvisí len s diétou.

1410081:gallery:true:true:true

Nie je dôležité v čo alebo koho veríte, hlavne, že na všetko nie ste „sami“.

„Vynára sa tu však otázka duchovného života. Samozrejme, nemožno to tvrdiť s istotou, no je tu jeden zaujímavý poznatok – ľudia, ktorí pravidelne chodia do kostola, odhliadnuc od ich vierovyznania, žijú dlhšie,“ tvrdí doktor Fraser. Jeho slová potvrdzuje aj doktorka Kelly Mortonová, zakladateľka kliniky skúmajúcej pôsobenie viery na dĺžku života: „Všetko je o tom, ako človek dokáže zvládať stres. Hoci sa nám to v tej chvíli nemusí zdať, naše telo si pamätá každú jednu stresovú situáciu, ktorú zažijeme. Následky vychádzajú na povrch síce pomaly, no po rokoch môžu spôsobiť nepríjemnosti.“ Zo vzoriek krvi doktorka Mortonová zisťuje hladinu „stresových“ hormónov v krvi. A podľa výsledkov sa veriaci dokážu s nástrahami života pasovať omnoho lepšie.

Starnúť s ľahkosťou

„Veľa stresových faktorov neovplyvníme, jednoducho si nevyberiete; sú veci, s ktorými sa skrátka musíte vyrovnať. Je však pravda, že viera vám môže pomôcť pri vyrovnávaní sa so stresom. Viera v čosi mimo nášho tela, našej mysle, napojenie sa na čosi nadprirodzené nám pomáha regulovať naše reakcie a emócie. Ak v niečo veríte, vaše telo má menšie sklony časom podľahnúť traumám, ktorými ste si v živote prešli,“ vysvetľuje doktorka Mortonová. Upozorňuje pritom na fakt, že nie je dôležité, v koho alebo čo veríte. Skrátka je to o pocite, že sa o „niekoho“ v živote môžete oprieť a nespoliehate sa len na vlastné pozemské sily.

Je tu jedna vec, ktorá spája na svete komunity, v ktorých sa ľudia dožívajú najvyššieho veku. Či už je to japonská Okinava, sardínska Ovodda, alebo kalifornská Loma Linda. O týchto ľuďoch sa vraví, že sú odolní proti stresu, hoci prežili nemalé útrapy ako hlad, vojny... Zvládnuť to dokázali len vďaka tomu, že sa obrnili proti stresu. Negatívne slová z ich úst nepočujete. Na akúkoľvek situáciu reagujú slovami – netráp sa, to prejde. Zachovať si takýto prístup k životu je veľmi zdravé. Navyše, týchto ľudí spája zmysel pre súdržnosť. Či už spolu záhradkária, pracujú, chodia do kostola, cvičia, alebo sa venujú dobrovoľníctvu. Dôležité je, že sa majú na čo tešiť a robia zmysluplné veci. Práve vďaka tomu starnú s ľahkosťou.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×