Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Orientálna krása: Prečo nás arabské parfumy tak lákajú?

04.09.2012 (36/2012) Tunisko, Maroko a Egypt sa spomedzi arabských krajín dostávajú do nášho dovolenkového kalendára najčastejšie. Aj my vyrazme za orientálnou krásou!
Orientálna krása: Prečo nás arabské parfumy tak lákajú?
7 fotografií v galérii
Pred svadbou sa hennou farbia nielen ruky, ale aj nohy v oblasti členka, chodidlá...
Autor fotografie: Profimedia.sk

V spomínaných krajinách, ale aj inde po arabskom svete najradšej zavítame na miesta, kde to rozvoniava, až nos vykrúca. Pritiahne nás vôňa, ktorá sa dá krájať. A keď zistíme, že tam nájdeme prípravky, ktoré sú bio a spravia nás krajšími, tak niet čo váhať.

Nos vykrúca aj zmysly ovláda

Keď sa dostaneme do krajiny s prívlastkom arabská, bazáre sú jedny z prvých miest, ktoré navštevujeme. Od pyramíd v Gíze až po káhirský bazár Chán al-Chalílí nás sprevádzajú olejové parfumy v malých fl akónikoch, ktoré núkajú špecializované obchodíky. Nielen káhirský Chán al-Chalílí, ale aj tuniský v Sús, Mahdíji, marocké vo Feze, v Marrákeši, Miknáse, ale aj bazáriky v turistických centrách na nás číhajú s opojnými vôňami. Parfumy vyrábajú rodinné fi rmy na báze olivového oleja, ale i oleja získaného z lupienkov ruží či zo stuhnutých kvapiek kadidla v kombinácii s inými kvetovými esenciami. Akú olejovú bázu treba zvoliť, koľko kvapiek alebo mililitrov esencie z ruže, orgovánu, ľalie či jazmínu pridať, to všetko už storočia odovzdáva dedo otcovi, otec synovi. Sú vône, ktoré nás dostanú, lebo okamžite pôsobia na zmysly. Prečo nás arabské parfumy tak lákajú? Čím sú iné? Dôvodom je kombinácia s olejom, čo ich robí intenzívnejšími a vďaka nemu vydržia dlho na pokožke. Olej sa do nej vsaje a zotrvá deň aj dva, aj tri a dokonca vo vysokých teplotách, a to i po kúpeli či sprche. Nemenej dôležitý je fakt, že parfumy sa vyrábajú z prírodných produktov, a nie z chemických náhrad.

 

1386338:gallery:true:true:true

Kuhl je tradičným farbivom na oči, ktoré sa nanáša tenkou paličkou zo slonoviny, z dreva alebo kovu.

V emirátskych obchodíkoch, v uličkách adenského starého mesta Kráter, ale i na kuvajtskej al-Mubárakiji tiež dostať parfumy na báze oleja, ale už o poznanie s inými vôňami. Parfum s hustou, ťažkou, korenistou a mimoriadne koncentrovanou vôňou, ktorého základom sú aquilária, pižmo, santal alebo ich kombinácia, sa volá úd. Údy voňajú odlišne nielen nám, ale dokonca i Arabom okolo Stredozemného mora. Predsa len rastlinstvo v Egypte, Tunisku a Maroku je iné ako na Arabskom polostrove. Každá krajina má svoje rastlinstvo a to ovplyvňuje nielen stravovanie, ale aj medicínske a kozmetické využitie. Okrem toho, že obyvatelia Arabského polostrova, kde sa teploty šplhajú k najvyšším na svete, chcú príťažlivo voňať, potrebujú prostriedok, ktorý by ich dokázal udržať čulých po celý deň. Takúto požiadavku v jednom spĺňajú práve miestne vyrábané parfumy. Z tohto dôvodu potrebujú mať vôňu čo najintenzívnejšiu. Okrem miest, kde si parfum zvyčajne nanášame – teda na zápästia, za uši a pod pazuchu, si Arabi z krajín Zálivu nanášajú parfum úd tyčinkou tesne pod nos a ománski muži si ho nastriekajú na látkový strapec, ktorý visí z lemu dišdáše pri krku, a ženy si ním nastriekajú jemný šál, ktorý si mondénne prehodia okolo krku alebo cez hlavu. Neboli to Francúzi, ktorí prišli s parfumérskym priemyslom, ale práve Arabi. Historické záznamy hovoria o výrobe tohto prestížneho tovaru okolo r. 1500 pred n. l. Medzi prvých známych výrobcov parfumov, ktorých poznáme aj po mene, patril polyhistor Ibn Síná (Avicenna). Jemu sa v 10. storočí podarilo zlepšiť proces extrakcie pravej esencie z ružových lístkov. Na váhe a prestíži parfumom neubral ani čas. Arabi, hoci používajú i západné vône, naďalej vyrábajú miestne parfumy podľa tradičných a tajných receptúr, ktoré ich naturelu svedčia viac.

Čím bledšia, tým krajšia

Ako sa my snažíme opaľovať, tak sa Arabky snažia skrývať pred slnkom čo najviac. Cieľom je zostať čo najbledšou. Biela pokožka je v arabskom prostredí znakom krásy, jemnosti a sexuálnej príťažlivosti. Preto sú blonďavé ženy Arabmi vnímané ako mimoriadne príťažlivé a je jedno, či je blondína z nášho pohľadu pekná. Preto ak sa bavíme o opaľovaní, mnohým z nich dobre padne, že majú zahalené celé telo, ale pokiaľ ide o zahalenie, to je už iná téma a kameň úrazu väzí v niečom inom. My si na líca nanášame ružovkasto-bordové či bronzovo- zlaté púdre a mnohé Arabky robia opak, teda tie, ktoré majú tmavšiu pokožku. Snažia sa ju zjasniť, ako sa len dá. V Jemene a Ománe rastie niekoľko druhov aloe, vyskytujú sa v záhradkách či hocikde na kamenistej pôde. Miestne ženy majú pre ňu časté využitie. Odtrhnú hrubý list sukulenta, prelomia ho a tmavú lepkavú šťavu si nanášajú na tvár, aby im zbelela. Musia si pritom dávať pozor, aby sa miazga nedostala do očí, lebo by mohla rozleptať očnú sliznicu. Páčiť sa svojim mužom chcú tiež pastierky a aj po päťdesiatke, a preto túto procedúru robia každý deň, veď aloe majú nadostač. Iným druhom bielidla je indigo, ktorým si šúchajú líca, tie síce zmodrajú, ale po dodatočnom vydrhnutí je pokožka skutočne bledšia. Indigom si bielia aj pehy, ktoré Arabi zo zoznamu prvkov krásy jednoznačne vyškrtávajú.

Výraznejšie chute, výraznejšie farby

Tým, že je v arabskom svete teplo, žijú tam aj horkokrvní ľudia. Prejavy a city sú výraznejšie a sugestívnejšie a rovnakou mierou sa táto charakteristika premieta aj do prejavov chutí, farieb a zvukov. Keď sú na to podmienky, všade sa všetko blyští, cinká a bliká. Aj farby sú výraznejšie a skombinované tak, že striedma Európanka sa bojí do niečoho farebne vyzývavého obliecť a radšej volí osvedčený štandard. Mejkap je tiež oveľa výraznejší v dôsledku tmavšej pokožky, ale aj spomínaných teplôt. Mnohé ženy majú výrazné črty a niektoré z nich vyzerajú ako bohyne aj bez neho.

1386340:gallery:true:true:true

Na bazároch sa henna predáva ako zelený prášok, ktorý pri zmiešaní s vodou farbí na oranžovočerveno.

Základom mejkapu je očná linka, ktorú musí mať jednoducho každá žena, a najlepšie pretiahnutá tak, aby oko dostalo mandľovitý tvar. Okrem dnes dostupných ceruziek na oči alebo tekutých liniek, ktoré treba naniesť jemným štetcom, tradičným farbivom na oči je tzv. kuhl. Ide o práškovú antimónovú čerň, presnejšie sulfi d antimonitý. Občas sa k nej pridáva popol zo santalového dreva a sadze zo spálených mandlí a z kadidla. Uskladnený býva v malých valcovitých nádobách zo skla, striebra alebo z dreva ozdobených farebnými korálikmi. Nanáša sa tenkou paličkou zo slonoviny, z dreva alebo kovu tak, že prášok sa zachytí na vnútornom okraji oboch viečok. Antimonit okrem zvýraznenia očí spĺňa aj úlohu ochrany pred očnými zápalmi. Z tohto dôvodu si ho dávajú aj niektorí muži a tradičné rodiny ho zvyknú aj dnes votrieť do očí novonarodenému dieťaťu.

Ktorá henna je tá pravá?

Na bazároch medzi kužeľmi krásne sfarbených korenín sa nájde aj pár tmavozelených. Jemný prášok, ktorý pri zmiešaní s vodou farbí na oranžovočerveno. Henna je nám známa aj na Slovensku najčastejšie ako súčasť kozmetiky na vlasy. V arabských krajinách je najobľúbenejším tradičným spôsobom skrášľovania. Pravá henna je iba jedna. Farbia sa ňou vlasy, ruky, dlane, nohy a tiež chodidlá na hrdzavočerveno alebo s pridaním amoniaku načierno. Na farbenie vlasov treba jemne rozomletý prášok zaliať vriacou vodou a vymiešať na mierne tekutú kašičku. Niektoré ženy si do zmesi zvyknú pridávať aj rozomletý ibištek, aby hrdzavočervená farba nabrala bordový nádych. V tomto zábale sa dá aj prespať, ale treba ho mať nanesený minimálne 3 hodiny a dobre sa chytá aj na tmavé vlasy. Výsledkom hennovania sú vlasy s krásnou hrdzou (do akej miery, záleží na farbe vlasu) a úžasným leskom. Henna pôsobí nielen ako farbivo, ale zároveň aj ako regeneračný prvok vďaka proteínu, ktorý obsahuje a ktorý obaľuje vlas a je účinným prostriedkom proti lupinám. Pestuje sa v južnom Egypte, Jemene, saudskej oblasti Hidžáz, irackej provincii Basra a Maroku, ale jemenská a mekkská patria k najkvalitnejším. Používa sa aj na farbenie rúk a nechtov. Upravenú čiernu si Arabky skôr nanášajú na nohy v oblasti členka, na chodidlá a okolie piat. V takom prípade ide zväčša o hennovanie pred svadbou alebo na iné významné rodinné udalosti. Ako zaujímavú atrakciu ju núkajú v turistických centrách – v podobe šetrného a príťažlivého tetovania v jemnejšom vydaní, ktoré sa časom zmyje. Dekoratívne motívy sa nanášajú na dlane, chrbát, ruky alebo iba na nechty a končeky prstov.

Nahladko už od staroveku

Holenie hláv a nosenie parochní sa spomína už v starom Egypte. Odstraňovanie ochlpenia sa odporúča od počiatkov moslimskej éry. Podľa hadítu, teda zbierky skutkov Muhammada, ktorý napísal Abú Hurajra, sa fúzy, nechty, chlpy pod pazuchou a v oblasti genitálií majú odstraňovať minimálne raz za štyridsať dní. A vskutku Arabi považujú depiláciu za štandardnú telesnú úpravu. Či je arabská rodina moslimská, alebo kresťanská, dcére odstraňovať ochlpenie pomáha matka a pred svadbou tzv. mášita – žena, ktorá má na starosti celkovú telesnú pripravenosť nevesty a skrášlenie. Pod odstránením ochlpenia sa majú na mysli okrem chĺpkov na Venušinom pahorku aj chĺpky na predlaktí a stehnách. Túto službu poskytujú aj hammámy, teda kúpele. Ochlpenie sa tradične odstraňuje pomocou karamelu, ktorý sa uvarí z cukru, citrónovej šťavy a trochy vody a zahorúca – keď sa už dá chytiť prstami – sa nanesie na pokožku, dá sa stuhnúť a potom sa strháva. Nevesta v tejto časti sveta aj dnes pred svadobnou nocou podstupuje karamelovú depiláciu. Hoci sa veľa žien a dievčat z tradičného prostredia depiluje karamelom, veľa ich využíva krémy, ktoré núka trh. Pre prácnosť prípravy, nanášanie zahorúca a nie najpríjemnejší zážitok začína víťaziť pragmatickosť všade tam, kde si ju môžu dovoliť. Pokiaľ ide o mužov, zo stredovekej literatúry sa dozvedáme, že muži v 12. storočí sa holili aj v oblasti genitálií. Dnes to u heterosexuálnych mužov až také štandardné nie je, ale veľa mužov si ochlpenie skracuje holiacim strojčekom. Homosexuáli, o ktorých v arabskej spoločnosti nechcú počuť, preferujú úplné vyholenie, niektorí aj na nohách. Arabskí muži dbajú na svoj zovňajšok a holičov pravidelne navštevujú. Patrí to k rituálom na konci pracovného týždňa. Barbieri stále používajú britvu a aby rovno ukončili bokombrady, siahnu po zapaľovači. Často cez otvorené dvere alebo okno vidieť holiča, ako obratne narába niťou. Mužom niťou povytrháva chĺpky okolo uší, nosa a na lícach. Pokiaľ ide o ženy, v kozmetických salónoch a tiež u kaderníkov si Arabky dávajú odstraňovať výrazné chĺpky nad perou, čo je menej invazívna metóda ako nanášaním voskov alebo karamelu. Tradičná metóda odstraňovania chĺpkov je u Arabov stále veľmi obľúbená.

1386341:gallery:true:true:true

Minikozmetická dielňa na zarábanie vonných zmesí.

Hoci málokto z nás vyskúša v Maroku alebo Tunisku miestny kúpeľ hammám, biomydlá z olivového oleja s vôňou levandule, ruže alebo orgovánu či lúfy – hubky z vyschnutej tekvice, a pemzy sa môžu zísť aj nám a v kúpeľni počas jesenných a zimných dní nám pripomenú slnečné leto spojené s čarom Orientu. Všetci chceme vyzerať krásne a mlado, a práve preto by si mali návštevníci Maroka rozhodne pribaliť argánový olej alebo krém na jeho báze. A keď obchodník naplní miniatúrny flakónik z bublikového alebo ručne točeného maľovaného skla olejovým parfumom, je to ten najautentickejší darček, ktorý si môžeme domov priniesť.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×