Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Divá Sokotra: Na tomto ostrove nájdete liek na 70 chorôb

05.08.2012 (32/2012) Podivné stromy, priezračné vody Indického oceánu, bieloskvúce pláže a čistých, turistikou nepokazených ľudí – to všetko možno zažiť na ostrove Sokotra.
Divá Sokotra: Na tomto ostrove nájdete liek na 70 chorôb
10 fotografií v galérii
Sokotra - ostrov, kde živly predvádzajú nepoznanú krásu.
Autor fotografie: EMÍRE KHIDAYER, Život

Moja túžba po Sokotre vzišla ešte počas minulej návštevy Jemenu. Hoci samotný Jemen, ktorému tento rajský ostrov patrí, núka rôznorodosť prírodných scenérií a ľudských prejavov, pri ktorých iba otvárame oči, Sokotra mu dodáva najvyšší punc originality a pokorí nás krásami prírody, ktoré sa do našich buniek zapíšu naveky. Pri plánovaní nedávnej cesty do Jemenu Sokotra nesmela v cestovnom itinerári chýbať.

Plán bol hotový, ale Felix Airways, jediný prepravca, ktorý tam momentálne lieta, zrušil jeden let a ja som musela prerobiť celý dvojtýždenný program, aby všetko aj letom do Džibutska a s viacerými miestnymi letmi sedelo tip-top, čo je na arabské pomery veľká opovážlivosť. Prečo opovážlivosť? Lebo takmer všetko sa robí na poslednú chvíľu a dlhodobé plánovanie konkrétne v Jemene môže vykázať riziká v podobe zatarasenej cesty kvôli protestujúcim dedinčanom alebo pre miestnu vojnu medzi dvoma kmeňmi. Alebo aj pre únos turistu, ktorého si nakoniec únoscovia hostia sťa vzácneho hosťa. Na konci tejto kategórie stojí ľudský faktor, ktorý je takmer za všetkým. Okrem uzavretej cesty, lebo dedina nemala elektrinu a takto si uplatňovala svoju požiadavku, ma nič iné zdržujúce v ceste tentoraz nepostihlo. Do načasovaného plánu mi však vošla piesočná búrka. Zato moja prítomnosť v jemenskej provincii Hadramawt, v preklade prítomnosť smrti, mala evidentne svoje opodstatnenie.

1359923:gallery:true:true:true

Ranný čaj v Hádíbú.

Svet je naozaj malý!

Do hlavného mesta ostrovnej Sokotry Hádíbú sme sa dostali z jemenského prístavného mesta Mukalla. So svojím spolucestujúcim sme na poslednú chvíľu dorazili na miniatúrne, zato čulé letisko, lebo sme sa zdržali na obede, na ktorý som pozvala celú posádku policajtov. Tí sa na nás neohlásene zavesili rovno po prílete do Mukally a nám nezostávalo nič iné, iba si užiť celý poldeň s nečakanou spoločnosťou. Do tranzitnej haly práve vošli nejakí turisti a my sme hádali, z ktorej krajiny pochádzajú. Vyzerali ako normálni ľudia bez pátosu a s batohmi, ktorí vedia, že nejdú na luxusnú dovolenku, ale luxusnú „poznávačku“. A tip vyšiel. Turisti, s ktorými sme napokon leteli v malom 48-miestnom Bombardieri spoločnosti Felix Airways, boli naši krajania zo Slovenska a z Česka, a to znamenalo, že väčšina lietadla bola „naša“. Takže čuduj sa svete, Sokotra nebola iba mojím snom, ale vychutnať ju prišli viacerí Slováci a Česi. Nás na letisku čakal Abdalláh, ktorý má so svojím bratrancom cestovnú kanceláriu al-Hamed pomenovanú podľa mena svojho kmeňa. S krajanmi sme sa stretli nie prekvapujúco v hoteli, lebo v štyridsaťtisícovom Hádíbú sú funkčné tri, ale keď sa skamarátite so Sokotranmi, radi príjemných turistov ubytujú u seba doma. Abdalláh s výbornou angličtinou predstavil svojho bratranca Ahmada, ktorý sa po anglicky, dá sa povedať, dohovoril. S Ahmadom sme sa po pár dňoch strávených na tomto božskom ostrove ťažko lúčili. Bol skutočne poklad, presný, spoľahlivý a samá ochota.

1359920:gallery:true:true:true

Strom s dračou krvou.

Túžba po blaženosti je stará ako zem sama

Letecká spoločnosť Felix si so Sokotrou môžu ruky podať. Prečo? Pôvod názvu Sokotra pochádza zo sanskrtu s významom raj či ostrov blaženosti. A vskutku, celá Sokotra – obyvatelia, fl óra, fauna – sa prejavuje ako felix, teda po latinsky šťastná. Nielen starí Indovia, ale i súčasní Jemenčania prahnú po šťastí a blaženosti, a preto si vyberajú ten správny názov. Navyše, mali poň kde siahnuť. V minulosti sa oblasť Jemenu, hlavne jej južná časť a potom susedná juhozápadná časť Ománu, nazývala Arabia Felix, t. j. Šťastná Arábia. Dôvod na to bol zrejmý – týmto územím prechádzala kadidlová cesta, po ktorej karavány rozvážali kadidlo, myrhu, parfumy a vonné oleje na východ Arabského polostrova, na sever až do Jeruzalema alebo ich rozvážali loďami do ďalekých krajín. Kadidlovú cestu využila aj kráľovná zo Sáby, keď šla navštíviť kráľa Šalamúna. Z kadidla celá oblasť bohatla a správy o hmotnom dostatku prenikli až do Európy.

1359925:gallery:true:true:true

Fľaškovníky v plnej kráse.

Liek na sedemdesiat chorôb

Tri druhy vzácnych kadidlovníkov rastú aj na Sokotre a už z diaľky bolo vidieť ich iné, hrubizné konáre. Lenže okrem kadidlovníkov a myrhovníkov sa Sokotra preslávila hlavne vďaka stromom, ktoré nemožno nájsť nikde inde na svete, a to stromom s dračou krvou (Dracaena cinnabari). Charakteristické sú dáždnikovitou korunou, ktorá má konáre prepletené ako vrkoče a listy vyrastajú iba na ich koncoch. Strom je pomenovaný podľa červenej živice, ktorá vyteká z rozjatrených jaziev a pri zaschnutí vytvára kamienky, ktoré miestni obyvatelia používajú na 70 chorôb. Roztlčú stuhnutú miazgu, zalejú ju vodou a vypijú a potom prejdú všetky hnačky, zápaly hrdla, teplota i žalúdočné vredy. Napokon, príroda má liek na všetko. Živica dračej krvi sa tiež používala ako prostriedok na vyvolanie potratu. Jej najdôležitejším medicínskym využitím je však schopnosť zastaviť krvácanie, a to bol dôvod, prečo sa ňou natierali gladiátori v starom Ríme. Pre svoju červenú farbu sa odjakživa využíva na farbenie tkanín, koží, keramiky, ale aj ako prímes do rúžov. Po arabsky sa tento strom volá damm al-achawajn, čo v preklade znamená krv dvoch bratov. Názov je odvodený z legendy, ktorá sa v upravenom tvare dostala na Sokotru zo starovekého Egypta a ktorá hovorí o tragickom konci homosexuálne orientovaného muža. Hoci homosexualita priamou príčinou smrti nebola, starí Sokotrania podvedome vnímajú, že táto orientácia má čosi spoločné práve s týmto stromom. Radostnejší než legenda, ktorá sa nepochybne opiera o skutočný príbeh, je pohľad na planinu Dixam, ktorá je pokrytá tisíckami týchto nádherných stromov. A keď máte šťastie a pri platení v Jemene nepoužívate iba papierové bankovky, môžete si navždy ponechať podobu tohto stromu vtlačenú do mince s hodnotou 20 rijálov.

1359921:gallery:true:true:true

Kormorány v Adenskom zálive.

Obézne stromy dokonca na Slovensku

Ak sa niekomu strom s dračou krvou zdá prečudesný, tak ako potom môže vnímať objemné stromy pripomínajúce buď fľašky, alebo tučných ľudí s krátkymi nožičkami. Takýto obézny je strom s bizarným tvarom (Adenium obesum socotranum), ktorý si vodu uchováva v kmeni, a keď čo len troška rypnete do kôry, strom hneď pustí pár kvapiek. Mali sme šťastie, prišli sme práve v období, keď fľaškovníky kvitli. Nádherné ružové kvety sa vynímali na kamenno-bridlicovom povrchu zeme, z ktorej vyrastali. Mnohé rástli samostatne, niektoré mali spoločný štvoritý kmeň a pri zemi boli poprepletané koreňmi. Nádhera. Prekvapenie nastalo, keď som sa vrátila domov a zistila som, že ja už niekoľko mesiacov žijem s takýmto fľaškovníkom v miniatúrnej podobe. Darovala mi ho mama, nadšenec sukulentov, a ja až teraz chápem, akú vzácnu rastlinku prechovávam na parapete. Takto sú nám cudzie kultúry hneď bližšie!

1359924:gallery:true:true:true

Mäsožravý sawaído.

Adenský záliv dobrodružný od staroveku

Ostrov, na ktorom sa zastavili všetci moreplavci na ceste z Afriky do Indie, dnes láka aj pirátov. Chodieval tam vraj Sindibád, ktorého spomínam vo svojej knižke Príbehy zo Sumhuramu, a počas svojich ciest do Indie na Sokotru zavítali aj Portugalci. Ich dedičstvo na rajskom ostrove je stále prítomné v podobe ľudí s bledou pokožkou a modrými či so zelenými očami. Tí to majú pod silným sokotrianskym slnkom ťažšie než ich tmavší spoluobčania. Vo svojich záznamoch Sokot ru spomína aj slávny cestovateľ Marco Polo a píše, že v 14. storočí boli obyvatelia ostrova kresťanmi a mali svojho arcibiskupa so sídlom v Bagdade. Nuž, to sa riadne zapotili, kým sa k nemu doplavili. Dnes slúži Sokotra aj s malými súostrovnými bratmi Darsa, Samha a Abdalkúrí ako zastávka na doplnenie paliva pre pirátov. Pláva v Indickom oceáne neďaleko Adenského zálivu, kde špičkovo vyzbrojení piráti striehnu a lovia prekvapené lode. Piráti radi kotvia na Abdalkúrí a ešte radšej so zajatou loďou. Naposledy ich nachytali Sokotrania práve tam a oznámili to polícii. Jemenská polícia sa potom dohovárala s pirátmi priamo v ich kancelárii, ktorú si zriadili v Mukalle. Nakoniec sa všetko skončilo šťastlivo a každý sa pobral svojou cestou. Ešteže piráti majú vlastnú kanceláriu, lebo takto námorné sily EÚ a NATO aspoň vedia, kam sa môžu obrátiť.

1359926:gallery:true:true:true

Všetci lovíme lankom.

Pozemský raj

Príroda na Sokotre fascinuje. Z hľadiska rastlinstva a živočíšstva predstavuje jeden zo svetových unikátov, a preto patrí pod ochranu UNESCO. Nájdete tu aj čudesné vtáky, nádherné spevavce, ušľachtilé kormorány, ale aj čističov podobných supom, ktoré tu volajú sawaído. Netopiere sú jedinými pôvodnými cicavcami tohto súostrovia a žijú v početných jaskyniach. Väčšina ostrovanov sú rybári. Mala som šťastie na komunikatívneho Abdalláha. Strávili sme na oceáne celý deň. Hoci sa teplota nevyšplhala vyššie než 32 stupňov Celzia, Abdalláh dobre vedel, načo nosí šiltovku. Po mojich zážitkoch z lovenia rýb prvýkrát v živote a rovno na lanko, pričom ako návnadu som používala kúsky ryby, som si okrem uloveného hámúra a mušle veľkej ako obedový tanier odniesla spálený a opuchnutý nos. Ako som ja s úžasom otvárala oči nad nádherou prírody na Sokotre, tak na mňa pozerali Jemenčania, keď som si zložila slnečné okuliare. Silné slnko, nádherné pláže, divoké vetry, hojný oceán, nepoškvrnenosť ľudských duší a čarovná príroda robí zo Sokotry raj, ktorý pohltí svojou živelnosťou. Raj, ktorý čaká na objavenie. A možno vy budete jedným z ďalších objaviteľov.


Emíre Khidayer

je autorkou kníh Arabský svet – Iná planéta? a Život po arabsky. S Ománom a Jemenom sa spájajú jej orientálne Príbehy zo Sumhuramu www.khidayer.com

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×