Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zostali u nás: Buckingham zo Záhoria

03.03.2009 (9/2009) AMERICKÝ KARDIOLÓG, ktorého domovom je už desiaty rok Slovensko, vraví, že nie je zo šľachtického rodu a jeho prvé slovenské slovo bolo ďakujem.
Zostali u nás: Buckingham zo Záhoria
6 fotografií v galérii
Kardiológ Thomas Buckingham.
Autor fotografie: Život

V bratislavskom Ústave patologickej fyziológie prednáša docent Thomas Buckingham (55) už niekoľko rokov. Pochádza z Chicaga a Slovensko mu prirástlo k srdcu.

Desaťročný rok

Keď ho v roku 1999 pozvali na ročný pracovný pobyt do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, ešte netušil, že sa mu u nás zapáči a dvanásťmesačné hosťovanie sa trochu natiahne. „Najprv som si pobyt o rok predĺžil a potom sme už zostali. A skúsime tu zostať ešte dlhšie - Slovensko sa nám páči,“ smeje sa.

Buckinghamovci vtedy prišli do Bratislavy s dvoma dcérkami - trojročnou Celeste a sedemmesačnou Carmel. „Spočiatku sme mali auto so švajčiarskou ešpézetkou - manželka je zo Švajčiarska - a policajti nás často zastavovali. Vždy sa opýtali, koľko máme pri sebe peňazí,“ spomína docent Buckingham a dodáva, že najviac mimo bol zo spôsobu jazdy slovenských vodičov. Po slovensky nevedeli, nastúpili na intenzívny letný kurz na Univerzite Komenského. „Učil som sa tri roky, ale ešte stále to nie je ono,“ pokračuje.

Nie je šľachtic

Deväť rokov pôsobil ako člen odborného tímu v Ústave kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave. Náš zdravotný systém však naplno pocítil až v ružinovskej ambulancii. „Americký je dobrý, ale má nevýhodu - zdravotné poistenie nemajú všetci ľudia a tamojší zdravotný systém je veľmi drahý. Rok od roka je to horšie. Teraz máme finančnú krízu a mnohí ľudia stratili zamestnanie, a tým zároveň i zdravotné poistenie. V USA si odhadom asi 30 percent ľudí neplatí zdravotnú poisťovňu. Na Slovensku je zasa opačný problém. Zdravotné poistenie má viac ľudí, ale problémy má samotný systém. Je tu veľa šikovných lekárov a sestier, ale nefunguje to. Je to veľmi zložité a dôležitá je otázka peňazí,“ zamýšľa sa.

Pri náražke na priezvisko sa pousmeje, že je to iba náhoda. „Keď som bol malý, bola medzi Sovietskym zväzom a USA studená vojna a s kamarátmi sme všetci chceli byť astronauti. Môj otec vtedy pracoval na vesmírnom projekte Gemini, programoval kamery. Mama pracovala ako mama, mám totiž desať súrodencov - sedem sestier a troch bratov, takže doma nám bolo veselo,“ vysvetľuje a dodáva, že jeho rodina vôbec nie je zo šľachtického rodu, no v Buckinghamskom paláci sa bol pozrieť ako turista. Jeho predkovia sa do Ameriky prisťahovali približne pred štyristo rokmi.

Halušky im chutia

Jeho manželka Zarin (47) je riaditeľka súkromnej školy Forel International School v Devíne, kam chodia aj obe dcéry. „Staršiu Celeste dokonca učím, ale žiacku knižku jej podpisuje manžel,“ vysvetľuje Zarin a zdôrazňuje, že na rozdiel od amerických detí sú slovenské vychovanejšie, majú lepšie správanie a väčší rešpekt pred dospelými. Bryndzové halušky už síce dávno ochutnali a chutia im, ale pani Zarin ich variť nevie. „Ale viem, kde ich majú dobré,“ smeje sa.

Vizitka

Doc. MUDr. Thomas Buckingham, PhD., v roku 1978 absolvoval Northwestern University Medical School v Chicagu a o štyri roky neskôr ukončil postgraduálne štúdium internej medicíny. V roku 1985 na St. Louis University ukončil štúdium kardiológie a elektrofyziológie. Na tejto fakulte sa habilitoval na docenta.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×