Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Liptov nie je Bali: Belgičan postavil hotel na zelenej lúke

21.05.2012 (21/2012) Gerdi Vanfleteren (43) prišiel na Slovensko ako manažér zahraničnej banky. Dnes spolu s manželkou Silviou vlastní Relax hotel Sojka v Malatínach.
Liptov nie je Bali: Belgičan postavil hotel na zelenej lúke
8 fotografií v galérii
Gerdi a Silvia majú radi diela miestnych umelcov.
Autor fotografie: Miro Miklas

Gerdi je typický Flám – vysoký blondín s červenkastou pleťou a hlasným, nákazlivým smiechom. Aj vďaka jeho otvorenej, priateľskej povahe sa hostia hotela Sojka cítia dobre. „Gerdi si tyká asi s každým,“ usmieva sa jeho manželka Silvia. Zoznámila sa s ním v Bratislave, opäť sa stretli v Bruseli a čoskoro sa presťahovala za ním do liptovských Malatín – malej dedinky neďaleko Bešeňovej. Práve tam mal Gerdi rozrobenú svoju „crazy“ ideu – rodinný hotel so špičkovými službami, ktorý by na Slovensko lákal aj zahraničných hostí. „Vybral som si názov Sojka, lebo ja hlasno rozprávam a ona nahlas škrieka. Ja som dosť nemotorný – a ona veľmi neohrabane lieta. Viete ako? Takto!“ bez rozpakov ukáže na terase svojho hotela zmätený let sojky.

1284864:gallery:true:true:true

Medzi drevenými skulptúrami v záhrade nemôže chýbať ani sojka.

Gerdiho podnikanie však nebolo zmätené. Presne vedel, čo chce, hoci, ako hovorí, mnohí miestni si v začiatkoch ťukali na čelo. Dnes má Relax hotel Sojka 72 lôžok, 20-členný personál a špičkové wellness centrum. Je vychýrený belgickým pivom so značkou Sojka, ktoré si Gerdi dáva variť v malom pivovare v tom regióne Belgicka, odkiaľ pochádza. Najviac však aj v internetových ohlasoch hostí rezonujú milota a ochota personálu Sojky, ktoré v našich končinách stále nie sú samozrejmosťou. „My pri zamestnávaní ľudí nehľadíme ani tak na kvalifi káciu, ako skôr na ochotu učiť sa a prirodzenú srdečnosť,“ vysvetľuje Silvia. „Chceme, aby sa naši zamestnanci vedeli usmievať,“ dodáva Gerdi. „Biznis je najlepší vtedy, keď sa robí so srdcom.“

1284869:gallery:true:true:true

Wellness centru dominujú fototapety liptovskej prírody.

Liptov nie je Bali

Keď Gerdi pred desiatimi rokmi ešte ako bankový manažér cestoval po Slovensku, konštatoval, že máme nádhernú krajinu a hrozné služby. „Dnes už je to oveľa lepšie. Vtedy som nechápal, ako môžu pýtať od cudzincov za to isté desaťkrát viac ako od Slovákov. Ani to, ako môže byť čašník arogantný k hosťovi.“ Keďže práce v banke už mal vtedy dosť, rozhodol sa vziať si tu úver a postaviť si svoj hotel. „Chcel som, aby v ňom boli rovnaké ceny pre všetkých a aby to bolo miesto friendly for everyone – priateľské ku každému,“ vysvetľuje.

1284865:gallery:true:true:true

Rodiny si vyberajú na pobyt najmä dreveničky.

Hľadal miesto, ktoré by vyhovovalo jeho zámeru, a našiel ho v Malatínach. „Vytypoval som si Liptov, lebo sú tu hory aj voda a v blízkosti je množstvo zaujímavostí a turistických atrakcií. Nechcel som stavať tam, kde je veľa áut a ľudí ako napríklad v Demänovskej doline alebo pri Mikuláši. Malatíny boli tiché, mimo najväčšieho ruchu, pozemky tu boli lacné. Dnes už nie sú. Asi aj kvôli nám,“ vtipkuje Gerdi. Do jeho predstavy nepatrila ani veľká budova. Je to možno paradox, ale jeho pôvodným plánom bolo mať hotel, aké sú na Bali :-). Malý rezort, v ktorom dominuje reštaurácia, veľký bazén a okolo sú domčeky, kde sa býva. Ibaže na liptovský spôsob. Ako prvé teda vyrástli dreveničky, ktoré dnes poskytujú bývanie rodinám s deťmi a apartmány v nich nesú mená okolitých vrchov. Bazén však časom ustúpil terase a rozširujúcej sa reštaurácii – mimochodom, s vychýrenou kuchyňou. „Gerdi si uvedomil, že Liptov nie je Bali,“ smeje sa Silvia. „Tu je vhodnejšie mať veľký krytý bazén spojený so saunami a s masážami. Najmä zahraniční, ale aj slovenskí hostia oceňujú veľké a dobre vybavené wellness centrum.“ Vanfl eterenovci si doň objednali fototapety liptovskej prírody. Okrem budovy wellnessu stojí dnes v areáli aj ďalšia ubytovacia budova. „Už nechceme, aby sa hotel zväčšoval. Stratil by atmosféru. Sme radi, že našich hostí počas pobytu aspoň z videnia spoznáme. Chceme radšej investovať do kvality služieb, do ich spokojnosti,“ hovorí Gerdi.

1284866:gallery:true:true:true

Všetky apartmány sa volajú podľa liptovských vrchov a sú ladené v tradičnom štýle.

Pre celé generácie

Aj počas našej návštevy stálo pred recepciou niekoľko belgických áut. „Belgičania dnes tvoria asi 30 percent našich klientov. Zariaďujeme pre nich pobyt vrátane leteniek, pobytu, prenájmu áut, organizovaných výletov na Oravu, Spiš či do Vysokých Tatier, kde ich sprevádzame. Chodia sem na desať dní až dva týždne. Odchádzajú nadšení,“ konštatuje Silvia. Ona do prevádzky hotela „vpadla“ v prvých rokoch jeho fungovania. Mnohé veci sa musela učiť za pochodu, hoci vyštudovala cestovný ruch v Banskej Bystrici a na hotelierku má tú najlepšiu kvalifi káciu. „Ja som taká mama hotelierka,“ smeje sa. S Gerdim majú dve malé dcérky Elisu a Aniku. Silvia teda delí svoj čas medzi účtovníctvo, finančné záležitosti hotela a prevádzku domácnosti. Obaja s manželom prichádzajú do hotela okolo ôsmej ráno, Silvia sa poobede venuje deťom, Gerdi zostáva v Sojke často až do večera. „Zamestnanci vidia, že stále robíme. Nechodíme si len po peniaze z Thajska, kde celý mesiac ležíme na pláži,“ konštatuje majiteľ. Možno aj preto panujú medzi nimi a personálom dobré vzťahy – všetci totiž tvoria jeden pracovný tím. Dokonca majú aj firemné tričká. Gerdi tvrdí, že on s manželkou vybudovali za desať rokov to, čo sa v susednom Rakúsku buduje celé generácie. „Rodinný hotel – to sú celoživotné investície. My máme úver, možno naše dcéry budú po jeho splatení v našej práci pokračovať. Uvidíme,“ krčí plecami. Zatiaľ ho však zaujíma najmä perfektná prevádzka hotela, ktorú chce stále zlepšovať. „Ukáž, prosím, ten papier s mojimi nápadmi,“ obracia sa namanželku. Silvia sa len zasmeje a hodí rukou. „Gerdi má stále nejaké nápady, každý deň. A ja ich musím zapisovať.“

1284868:gallery:true:true:true

Reštaurácia časom „obrástla“ novými priestormi.

Umelci a chalúpky

Vanfleterenovci chodia na výstavy cestovného ruchu do Belgicka, kde predstavujú našu krajinu a pozývajú turistov na Slovensko. Gerdi v rámci jedného zo „svojich nápadov“ urobil projekt malej osady pekných liptovských dreveníc, ktoré vyrástli neďaleko Sojky. Niekoľko z nich si kúpili Belgičania. Chalúpky do dediny dokonale zapadli. Veľmi sympatické je, že mladí manželia rešpektujú krajinu a prostredie, v ktorom sa hotel nachádza. V záhrade majú detské ihrisko, lanovku a altánok vytvorené rukami miestnych umelcov. „Prichádzajú k nám na pobyt, počas ktorého tvoria. My platíme materiál, bývajú tu zadarmo. Študenti umeleckej školy v Ružomberku tu nedávno mali niekoľkodňovú prax, počas ktorej vytvorili toto,“ Gerdi ukazuje na neuveriteľný altánok posplietaný z vŕb, ktoré rástli za dedinou. Keď sa stromy tvoriace kopulu okolo masívnej polkruhovej lavice zazelenajú, bude v Sojke stáť ďalšia rarita, ktorú si návštevníci zapamätajú. Najviac v nich však určite zostane pocit domova, pokoja a rodinného tepla – či už prídu z Belgicka, alebo zo Slovenska. A to je presne to, čo má mať rodinný hotel, aby sa doň hostia vracali. A k tomu, samozrejme, dobré nápady Vanfl eterenovcov.

1284873:gallery:true:true:true

Altánok z vŕby obrastie lístím a bude z neho ďalšia atrakcia.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×