Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tip na víkend: Padne na Hasičskej nedeli divácky rekord?

11.05.2012 „Do roka a do dňa,“ oznámili vlani nadšenci z Martina termín otvorenia brán prvého hasičského múzea na Slovensku. Svoj sľub splnili!

Aj vďaka tomu bude mať populárna Hasičská nedeľa, ktorá sa uskutoční už tento víkend v priestoroch bývalých vojenských skladov (SIM) v martinskej mestskej časti Priekopa, o jedno veľké lákadlo navyše. To, čo dokázala partia hasičských dobrovoľníkov za posledný rok, je doslova neuveriteľné. Svojpomocne a za vlastné peniaze zvládli prvú etapu zveľaďovania 12-hektárového areálu, z ktorého chcú postupne vybudovať kultúrno-športovú oddychovú zónu. Prvým plodom ich snahy je prvé hasičské múzeum na Slovensku, na ktorom práve prebiehajú dokončovacie práce.

„V jeho vnútri sú už prvé expozície. Na prízemí konské striekačky z konca 19. a zo začiatku 20. storočia, s drobnou hasičskou technikou, na poschodí viac ako 60 uniforiem z 35 krajín celého sveta. Nechýba ani zbierka modelov hasičských áut, tlačovín, motorových striekačiek,“ hovorí tajomník Hasičského zboru Priekopa Peter Brišš.

Súťaže, atrakcie, šantenie pre deti

Časový plán 5. ročníka Hasičskej nedele sa prvýkrát roztiahol do dvoch dní. V sobotu od 13. hodiny sa budú hasiči presúvať od autobusovej stanice vo Vrútkach do areálu SIM v Priekope. Večerný program odštartujú od 18. hodiny vystúpenia martinských hudobných zoskupení, o 21.00 hod. zapália hasičskú vatru.

867275:fullwidth:true:true:true

V nedeľu od 8.30 hod. sa začnú súťaže hasičských družstiev, okrem toho čaká návštevníkov mimoriadne bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou bude okrem prehliadky múzejnej expozície aj množstvo súťaží pre deti aj dospelých, tradičné šantenie v pene, výstava historických parných lokomotív, jarmok a ďalšie atrakcie. Nemotorizovaní návštevníci budú môcť na prepravu do areálu využiť vrútockú železničnú stanicu. Každú polhodinu odtiaľ chodia vlaky priamo do areálu.

Vzhľadom na lákavý program tohtoročnej Hasičskej nedele veria organizátori v rekordnú divácku účasť. „Začínali sme s niekoľkými stovkami návštevníkov, minulý rok sa ich počet blížil k siedmim tisíckam. Teraz očakávame osem- až desaťtisíc ľudí. Sme pripravení na dažďovú alternatívu, k dispozícii je aj stanové mestečko,“ dodal Peter Brišš. Všetky finančné príjmy z Hasičskej nedele budú použité na kompletné dobudovanie Hasičského múzea.

1274649:fullwidth:true:true:true

Majú veľké plány

Tento rok podpísali priekopskí hasiči s mestom Martin zmluvu na využívanie areálu, zďaleka ale pritom nechcú skončiť iba pre múzeu. „Vypracovali sme projekt s dopravným, detským ihriskom, multifunkčným športoviskom, koncertným priestorom, malou agrofarmou, či cestami na inline korčuľovanie. Všetku našu snahu sme za posledné mesiace venovali práve prácam na čistení celého priestoru, kde naši ľudia s pomocou spriatelených hasičských zborov z Turca odpracovali vyše 14-tisíc hodín. Terénne úpravy ťažkou technikou nás stáli viac ako 40-tisíc eur. Pevne veríme, že sa táto vstupná investícia oplatí a ľudia si po zveľadení areálu toto miesto obľúbia,“ dodal tajomník združenia, ktoré v martinskej časti Priekopa funguje už od roku 1892.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×