Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Milovníci Hobita a Pána prsteňov budú oslavovať!

24.03.2012 Vedeli ste, že pred desiatimi rokmi vymysleli Tolkienov deň čítania? A všetko zapríčinila otázka amerického novinára...

Vďaka filmovej ságe Pán prsteňov (2001–2003) režiséra Petra Jacksona objavili fantasy romány J. R. R. Tolkiena aj tí, ktorí by sa do čítania rozsiahlej románovej epopeje nikdy nepustili. A práve v čase, keď sa do kín dostali prvé časti tohto neuveriteľného príbehu, poslal istý newyorský novinár Tolkienovej spoločnosti otázku, či existuje nejaký deň venovaný čítaniu tohto skvelého autora.

Neexistoval. Preto si v Tolkienovej spoločnosti jeden vymysleli. Zvažovali niekoľko dátumov: Tolkienove narodeniny - 3. január, narodeniny jeho postavičiek Bilba a Froda – 22. september, ale oba termíny už boli obsadené inými podujatiami, takže nakoniec sa rozhodli pre 25. marec. Prečo práve tento dátum? Mali naň niekoľko dobrých dôvodov: v Tolkienovej ságe je 25. marec dňom pádu Saurona a teda aj dňom novej nádeje, v marci nemajú iné podujatia, čítať sa dá aj vnútri a tak sa dá oslavovať aj v škaredom počasí a navyše, deň pripadá na školský rok a tak sa do čítania môžu poľahky zapojiť aj školy.

Popularita, o akej sa mu nesnívalo

Johna Ronalda Reuela Tolkiena a jeho dielo nespočetnekrát rozoberali do najmenších detailov. V trilógii Pán prsteňov hľadali rôzne paralely a odkazy na jeho život, názory, uvažovali o tom, čoho a koho alegóriou toto rozsiahle dielo je, ale sám autor s vykladačmi svojho diela častokrát nesúhlasil. Pravdou totiž je, že v trilógii vytvoril od základov civilizácie, ich jazyky, legendy, históriu a interpretovať taký rozsiahly text možno naozaj všelijako. Vychádzal z množstva najmä jazykovedných vedomostí, ovládal viac ako dvadsiatku starých či nových jazykov.

86866:fullwidth:true:true:true

Prvé vydanie Hobita, vďaka ktorému
neskôr prišiel na svet aj Pán prsteňov.

Román si netreba zamieňať s jeho filmovou adaptáciou, ktorá ho poriadne zredukovala a ostala len akýmsi náčrtom toho, čo v Pánovi prsteňov Tolkien rieši. Jeho text rozhodne nie je jednoduchým akčným príbehom, ktorý sa ľahko číta, ale neskutočne rozvetným riečiskom s mnohými odbočkami. Aj preto, že J. R. R. Tolkien bol hlavne vedcom - filológom, univerzitným profesorom, básnikom a až potom autorom románov, ktoré ho preslávili na celom svete. K jeho reálnym literárnym priateľom patril v mladosti napríklad spisovateľ C. S. Lewis, autor ságy Letopisy Narnie, obaja boli členmi neformálnej diskusnej literárnej skupiny Inklings. Aj keď Tolkiena často nazývajú otcom fantasy literatúry, tento žáner tvorili aj iní spisovatelia a skôr ako on, ale až jeho knihy dosiahli takú obrovskú slávu a popularitu, o akej sa jeho predchodcom ani nesnívalo.

V detstve prišiel o otca, mamu zabila cukrovka

Spisovateľovo zvláštne priezvisko Tolkien má pôvod v Nemecku, odkiaľ sa jeho predkovia prisťahovali do Británie v 18. storočí. On sa narodil 3. januára 1892 v Bloemfonteine v Južnej Afrike, kam sa ich rodina presťahovala z Británie, pretože jeho otec tam ako bankový manažér dostal prácu. Keď mal malý John Ronald tri roky, matka sa s ním vrátila do Británie, ale jej manžel to už nestihol. Umrel na reumatickú horúčku. Pani Mabel tak ostala úplne bez prostriedkov a vrátila sa žiť k rodičom do Birminghamu. Tolkien mal iba jedného súrodenca, o dva roky mladšieho brata Hilaryho Arthura.

1227610:fullwidth:true:true:true

Rodina J. R. R. Tolkiena v roku 1892

Z mesta sa o krátky čas odsťahovali na vidiek, kde ho mama naučila veľa o botanike a priviedla ho k láske k rastlinám. Chlapec rád kreslil krajinky a stromy, ale najradšej sa učil jazyky. Matka ho naučila základy latinčiny už veľmi skoro, ako štvorročný vedel čítať a veľmi skoro aj plynule písať. Priviedla chlapca aj ku katolíckej viere, na ktorú prestúpila v roku 1900, k veľkej nevôli svojej rodiny, ktorá ju za trest prestala finančne podporovať. Mabel Tolkien zomrela v roku 1904 na neliečenú cukrovku prvého typu – mala iba 34 rokov a tú smolu, že inzulín, ktorý by jej pomohol, objavili až o takmer dvadsať rokov neskôr. Jej synovia ostali v starostlivosti katolíckeho kňaza Francisa Xaviera Morgana, ktorý sa staral o ich výchovu a bývali u tety, ktorej kňaz za chlapcov platil, a tak sa zmierila aj s tým, že vyrastajú ako katolíci. V roku 1911 začal študovať na Exeter College v Oxforde, kde o štyri roky neskôr ukončil štúdium angličtiny a literatúry.

Láska na prvý pohľad a na celý život

Hrdinovia v rozprávkach i v bájnych príbehoch či romantických legendách o svoju lásku museli vždy bojovať, prekonávať príkoria, ale potom im vydržala až do smrti. Podobné motívy nájdeme aj v Tolkienových knižkách a väčšina z nás by si dnes pomyslela, že v reálnom živote sa také veci nestávajú. Nie tak u Tolkiena.

1227611:fullwidth:true:true:true

Portrét spisovateľa z prvej svetovej vojny,
ktorej časť preležal v špitáloch.

Ako šestnásťročný sa zapozeral do Edith Mary Brattovej, ktorá bola o tri roky staršia. Obaja boli siroty, potrebovali lásku a prišli na to, že si ju môžu dať. Zamilovali sa do seba, ale Tolkienov tútor, katolícky kňaz, len nerád videl protestantské dievča, ktoré podľa jeho názoru odvádzalo pozornosť jeho zverenca od štúdia. Zakázal mu stretávať sa s ňou a dokonca aj to, aby jej písal listy. Chlapec sa pokúsil zákaz porušiť a prišla hrozba, že jeho tútor mu znemožní univerzitnú kariéru. Musel čakať, kým dovŕši 21 rokov a bude dospelý. V predvečer svojich dvadsiatych prvých narodenín napísal Edith list, v ktorom jej vyznal lásku a požiadal ju o roku. Odpovedala mu, že sa síce sľúbila inému, ale len preto, že bola presvedčená, že na ňu zabudol. Na stretnutí si všetko vysvetlili, Edith vrátila snubný prsteň a oznámila, že sa vydá za Tolkiena a ako protestantka sa rozhodla prestúpiť na katolícku vieru. Edith a John Ronald sa zasnúbili v januári 1913 a o tri roky sa vzali.

1227609:fullwidth:true:true:true

Do o tri roky staršej Edith sa Tolkien zamiloval, keď mal
šestnásť rokov a vydržalo im to na celý život.

Ich vzťah bol naozaj založený na láske, čo potvrdili ich priatelia, milovali deti, ktoré sa im narodili a šťastne spolu prežili celý život. Edith umrela v novembri 1971 vo veku 82 rokov, jej manžel ju prežil o 21 mesiacov. Zomrel 2. septembra 1973 a na ich spoločnom náhrobku v Oxforde pripísali pod ich mená aj dve románové – Lúthien a Beren.

Pána prsteňov napísal na popud vydavateľstva

Do ich životov ešte pred svadbou vstúpila prvá svetová vojna a Edith sa o svojho snúbenca veľmi bála. Vymysleli si preto systém šifrovaných správ, ktorými jej oznamoval, kde na fronte sa práve nachádza. Vojna Tolkiena hlboko zasiahla, umrela v nej väčšina jeho blízkych priateľov, on sám trpel zákopovou horúčkou a nehojacimi sa ranami na nohách, pre ktoré ho museli hospitalizovať. A k príbehu lásky smrteľného Berena a nesmrteľnej Lúthien, ktorá sa kvôli milovanému mužovi vzdala svojej nesmrteľnosti možno povedať, že sa pri písaní tejto nádhernej ženskej postavy Tolkien inšpiroval svojou Edith. Navyše, ich láska, rovnako ako tá v knižke, pretrvala celý život.

Tolkienovci mali štyri deti, najstarší syn prišiel na svet v novembri 1917 a najmladšia dcéra v júni 1929. Otec im vymýšľal a kreslil príbehy a Hobita, ktorý tohto roku oslávi 75. výročie svojho vydania, najprv napísal pre ne. Až v roku 1936 si tento príbeh všimla Susan Dagnallová, pracovníčka londýnskeho vydavateľstva George Allen & Unwin a presvedčila Tolkiena, aby súhlasil s jeho publikovaním. Kniha sa však páčila nielen deťom, ale aj dospelým a stala sa natoľko obľúbenou, že vydavateľ chcel pokračovanie. A práve na tento popud začal Tolkien v roku 1937 písať svojho Pána prsteňov – pôvodne podobným štýlom ako Hobita, ale príbeh mu pod rukami ožil vlastným, temnejším životom. Niektorí v tom vidia vplyv druhej svetovej vojny, ale to autor odmietal. Tolkien písal trilógiu viac ako desať rokov, stále totiž pracoval na plný úväzok na univerzite. Počas písania si urobil viacero dlhších prestávok a kompletný rukopis odovzdal vydavateľstvu v roku 1949. Keďže sa ale nevedeli dohodnúť, ešte nejaký čas trvali rokovania, a keďže po vojne nebol ani dostatok papiera a boli problémy s tlačou, tak ho nakoniec postupne vydali v troch zväzkoch v rokoch 1954–1955.

1227612:fullwidth:true:true:true

S milovanou manželkou Edith v šesťdesiatych rokoch,
keď bol mimoriadne populárny.

Nesmiernu popularitu však získal v šesťdesiatych rokoch a odvtedy si ju stále udržiaval. Pán prsteňov patrí medzi najpopulárnejšie romány 20. storočia. Po Hobitovi a Pánovi prsteňov vyšli aj ďalšie, kratšie diela, ktoré boli akýmisi náčrtmi alebo rozpracovanými verziami príbehov z Pána prsteňov, niektoré zredigoval po smrti autora jeho syn.

Traja sú už naozajstná spoločnosť

Tolkienovi fanúšikovia združení v Tolkienovej spoločnosti (Tolkien Society) majú jasné, že tohto roku v nedeľu 25. marca budú čítať Tolkiena – tentoraz si zvolili Hobita, pretože na rok 2012 pripadá 75. výročie jeho vydania. Ak by ste sa chceli ešte na rýchlo zapojiť, stačí si vyraziť do kníhkupectva a pozvať ďalších dvoch milovníkov literatúry hoci domov na čaj. Lebo ako píšu na stránkach Tolkienovej spoločnosti, už traja sú spoločnosť a čítať sa dá takmer kdekoľvek. Najdôležitejšie je predsa čítať.

869039:fullwidth:true:true:true

Režisér Peter Jackson pripravuje na december filmovú premiéru Hobita.

A ak už zajtra žiadne tolkienovské čítanie usporiadať nestihnete, môžete si čítať len tak doma a na budúci rok vymyslieť niečo veľkolepejšie. Alebo dovtedy založiť vlastný tolkienovský klub. Ak Hobita ešte nepoznáte, určite si ho do decembra prečítajte. Vtedy totiž bude mať filmovú premiéru prvá časť Bilbových dobrodružstiev a budete môcť zhodnotiť, ako sa ich filmárom podarilo zachytiť.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×