Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Adam Ďurica: S lovesongom predbehol Cmorika aj Pociskovú

23.03.2012 Legendy popu sa síce skončili, no spevák Adam Ďurica vyráža na turné aj s piesňou Karola Duchoňa.

Záznam z piesne Mám ťa rád, ktorú Ďurica zaspieval, sa objavil aj na internete, kde si ju doposiaľ pozrelo viac ako 80-tisíc návštevníkov. Ide tak o bezkonkurenčne najúspešnejšie video, v počte návštevnosti predbehlo aj video s Nelou Pociskovou, Tomášom Bezdedom, Ivanom Táslerom či Petrom Cmorikom, ktorí v Legendách popu tiež vystupovali. Túto pieseň mladý Hlohovčan zaradil aj do repertoára skladieb, ktoré zaznejú na jeho koncertnom turné. Pomenoval ho, ako inak, Mám ťa rád Tour. Ďurica, ktorý pred prvou SuperStar takmer nespieval, chce nasadiť Duchoňovu pieseň aj do rádií.

Koho má Adam Ďurica rád?

Svoju priateľku.

Prečo si myslíte, že práve táto pieseň mala u divákov Legiend popu taký úspech?

Neviem, išiel som do toho naplno, ale to sa snažím vždy. Diel predtým bol venovaný Petrovi Nagyovi, spieval som jeho pesničku Chráň svoje bláznovstvá. Je to tiež výborný song, ľudia ho dobre poznajú. Ak sa spojí takýto hit a dobré prevedenie, potom je to to pravé orechové...

Skúmali ste, ako táto skladba vznikla?

Zistil som, že pôvodne je to americká pieseň od Billyho Oceana s názvom Red Light Spells Danger. Vznikla v sedemdesiatych rokoch, bol to tiež ľúbostný song. Pre Karola Duchoňa jeho text upravil Zoro Laurinc.

Dnes sa začína vaša koncertná šnúra, ktorá má túto pieseň v názve. Myslíte si, že to ľudí dokáže pritiahnuť?

Takúto koncertnú šnúru robím každý rok. Väčšinou vystupujeme v overených kluboch, kde to už poznáme. Ich kapacita je síce menšia, ale ja väčšie priestory nepotrebujem, lebo viem, že na mňa nepríde sedemsto ľudí. Mne stačí také „dvestoľuďové“ publikum. Mám pocit, že moje prevedenie pesničky Mám ťa rád v Legendách popu možno pritiahne pár nových ľudí a možno to budú práve staršie ročníky. Minule som napríklad spieval v Žiari nad Hronom a spozoroval som tam skupinku ľudí skôr narodených, ktorí na ten koncert prišli iba kvôli tejto piesni.

1226899:fullwidth:true:true:true

Dlhé roky hral len na basgitare, spievať začal neskôr.
Dnes na pódiu stíha oboje.

 

Kam sa najradšej vraciate?

Nechcem sa ľuďom presýtiť, tak tie mestá s kapelou každý rok striedame. Mám však pocit, že v menších mestách si nás viac vážia. Preto si myslím, že treba prejsť celé Slovensko a že možno hrať aj v Pezinku, nielen v Bratislave či Trnave.

Dátumy vášho koncertného turné sa prelínajú s ukončením vysokej školy. Čo budete robiť po jej skončení?

Z muziky sa dá vyžiť, ale treba si to „odmakať“. Človek síce nedostáva „topslovenské“ honoráre, ale môže hrať častejšie. Hovorím o sebe, že som taký hudobný robotník, ktorý nie je v smotánke každý deň, ale na koncertoch je pomerne často. No nebránim sa verzii, že by som sa niekde zamestnal. Budem predsa vyštudovaným inžinierom bezpečnosti pri práci.

Aké sú tie topslovenské honoráre?

To presne neviem, ale vraj sa nimi dá zarobiť aj na Bentley.

Vy máte aké auto?

Také, na aké som si svojou muzikou dokázal zarobiť. Je to osemmiestna dodávka, v ktorej prevážam kapelu. Som v tomto smere pokorný a skromný, a tiež šťastný, to je pre mňa dôležitejšie ako peniaze. Navyše, moje sny sa pomaly plnia.

Ktoré?

Napríklad, vždy som túžil po špičkovej aparatúre, teraz ju mám. Som fanúšikom skupiny IMT Smile, ich pieseň som spieval aj v SuperStar. Ani nie rok na to som hral na ich turné, čo bolo povzbudzujúce a nakoplo ma to. Hral som aj so skupinou Peha v čase ich najväčšej slávy. Vyhral som tiež medzinárodný festival Carpathia v poľskom Rzeszówe, ktorí mnohí považujú za malý Eurovision Song Contest. Vtedy som dostal Grand Prix, to je cena, keď sa porota jednohlasne zhodne na víťazovi súťaže. Túto cenu neudeľujú každý rok, ale predo mnou ju napríklad dostal Peter Cmorik. Odporúčam túto skúsenosť každému. Nielenže som dostal peňažnú výhru, ale ako víťaza ma tam pozvali aj o rok a vystúpenie mi zaplatili. Teraz nás pozvali opäť. Pesničku Bez servítky, s ktorou som tam vyhral, aranžujú do podoby pre sláčikový orchester. Neviem, či v okruhu 300 – 400 kilometrov je iný taký festival, ktorý ponúka spevákom takúto šancu.

1226897:fullwidth:true:true:true

S priateľkou, budúcou právničkou, tvoria pár od strednej školy.


V televízii beží momentálne súťaž Hlas Česko Slovenska, tam ste sa nechceli prihlásiť?

Hoci si myslím, že takéto súťaže určite môžu spevákovi pomôcť, mám dnes pocit, že to už nie je pre mňa. Že už nepotrebujem súťažiť.

A najnovší sen?

Ostať šťastný. Pochopil som, že sa nechcem predierať šoubiznisom a silou-mocou si vybojovať slávu. Buď sa to stane a ľudia prijmú moje pesničky, alebo nie.

Prezraďte ešte, čo okrem muziky a priateľky vám robí radosť?

Začal som hrať stolný tenis. Hrozne ma to baví a chcem sa stále zlepšovať. Mám kamarátku, ktorá ho hrá profesionálne, tak keď môžem, tak ho s ňou hrám.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×