Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oživené nápady: Každú novú hračku musí odobriť najprv dcéra

12.02.2012 (7/2012) Kedysi sa Andrej Spál (35) hrával s hračkami, ktoré si sám vyrobil z dreva. Dnes nimi robí radosť iným deťom. Pomáhajú mu v tom manželka a štvorročná dcéra.
Oživené nápady: Každú novú hračku musí odobriť najprv dcéra
9 fotografií v galérii
„Našim hračkám vdychuje život detská fantázia.“
Autor fotografie: Miro Miklas

Prvé hračky, ktoré vyrobil, už vraj stihla dcéra postrácať. Dreveným koníkom vdýchol život v čase, keď bola ešte jeho zamestnávateľom bratislavská automobilka.

„Mojou hlavnou náplňou bolo pripravovať šablóny a rozličné zlepšovacie zariadenia pre výrobné linky. Keď začali s redukciou zamestnancov, zostalo nás na túto prácu málo. Roboty bolo kvantum, navyše som každé ráno dochádzal z Trnavy, a preto som vstával o tretej ráno. To tempo sa už nedalo vydržať, a tak som sa rozhodol, že sa pokúsim postaviť na vlastné nohy.“ Vyučenému strojárovi sa tak otvorili brány k tomu, aby sa výrobe hračiek začal venovať naplno.

Dielňa aj v obývačke

S manželkou Renátou sa presťahovali do domu svojich starých rodičov v Bohdanovciach nad Trnavou. Malá obec sa tak stala sídlom jeho firmy, ktorá má v logu veselého šaša. Z množstva práce nemal strach, i keď do smiechu mu zo začiatku nebolo. Prvé hračky, ktoré Andrej Spál vyrobil pre dcéru a deti svojich blízkych, sa totiž osvedčili. Finančne mu zase pomohla najbližšia rodina. Horšie to však bolo s vybavovaním rôznych úradných záležitostí. „S tým mi našťastie pomohla manželka, ktorá dodnes vypomáha v jednej firme ako účtovníčka.“ Svoju Renátku zapojil aj do procesu výroby. Kým on má na starosti vyrezávanie hračiek z dreva počítačom ovládanou frézou, manželka sa zabáva pri ich zdobení farbami a lakovaní. Svoj pracovný kútik má v obývačke. Keď bola ich dcérka malá, našla si na to čas len v noci, občas im preto na pomoc prišli aj jej rodičia. Andrejovi zase jeho starý otec ponechal letnú kuchyňu, v ktorej sa kedysi ešte pri rôznych príležitostiach varil guláš a vyrábali pochúťky zo zabíjačky. Posledné roky slúžila však skôr ako skladisko nepotrebných vecí z domácnosti. Keď ju vyčistili a vymaľovali, mladý podnikateľ si v nej zriadil svoje pracovisko. Je to jeho malý svet, v ktorom hrá hlavnú úlohu drevo.

1182170:gallery:true:true:true

Fréza najprv z preglejky vyreže jednotlivé časti hračky.

Inšpirácia z počítača

Sám si z neho vyrábal prvé hračky ešte ako malý chlapec. Nič iné mu ani neostávalo, o takej ponuke, aká je v hračkárstvach dnes, mohol v tom čase len snívať. „Ešte s dedkovou pílkou som si vyrábal rôzne praky či kuše z dreva, z ktorých sa vystreľovali špajle, alebo sme si stavali vtáčie búdky,“ vracia sa do detstva Andrej Spál, ktorý sa dnes mnohé zo svojich nápadov snaží oživiť. Inšpiráciu hľadá najmä na internete, kde sa dajú nájsť fotografie hračiek z minulosti. Často sa u Spálovcov pristavia aj zástupcovia staršej generácie, ktorí si na svoje hračky radi zaspomínajú a vnuknú výrobcom ďalší nápad. Tak vznikla napríklad inšpirácia na meteodomček, ktorý predpovedá stav počasia. „Ak má byť pekne, z domčeka vykukne napríklad usmievavá žena s kvetmi, ak má pršať, vyjde z neho pán s dáždnikom,“ opisuje jeho výrobca. Lenže nájsť spôsob, ako postavičky v meteodomčeku ovládať, nebolo jednoduché. Andreja to stálo zopár prebdených nocí. „Som taký tvorivý živel, vždy som rád niečo vymýšľal. Vedel som, že k tomu potrebujem vlákno citlivé na vlhkosť vzduchu. Myslel som si, že vhodným by mohlo byť vlákno z vlasu konskej hrivy. Na jednej nemeckej webovej stránke som sa však dozvedel, že sa pri výrobe meteodomčekov používa husľové črievko. Je to prírodná struna, ktorú používajú hudobní labužníci a ktorá sa podľa vlhkosti dokáže stáčať, a tak ovláda postavičky vnútri. Na zmenu počasia dokáže reagovať pár hodín predtým,“ vraví.

1182171:gallery:true:true:true

Tie potom treba obrúsiť.

Telenovely ako kulisa

Rovnako ako o meteodomčeky je záujem aj o iné hračky z jeho dielne. V obľube sú rôzne skladacie lode, farmy, na Vianoce išiel zase dobre na odbyt drevený betlehem. Okrem jarmokov, ktorých súčasťou bývajú remeselné trhy, si Spálovci vytvorili internetový obchod. O vlastnej predajni zatiaľ nerozmýšľali. „Niektorí naši zákazníci si myslia, že sme veľkovýrobcovia a že hračiek máme plný sklad. Žiaľ, nestíhame ich vyrábať takto vo veľkom. Väčšina ľudí, ktorá si od nás niečo objedná, preto musí pár dní počkať, kým to vyrobíme. Popritom stíhame vyrábať len máličko hračiek navyše, a to väčšinou vtedy, ak sa chystáme na jarmok,“ vysvetľujú manželia. Príprava každého kúska si totiž vyžaduje svoj čas. Stroj jej tvar síce z drevenej preglejky vyreže celkom rýchlo, no každú hračku treba ešte ručne očistiť brusným papierom a pilníkom. Pri tejto práci si Andrej najradšej kráti čas sledovaním televízora, ktorý mu v jeho dielni nechýba. „Ale taký televízny maniak ako môj starý otec nie som. Jemu nemôže ujsť ani jedna časť obľúbenej telenovely,“ smeje sa. Navyše niektoré hračky, zvlášť tie viacfarebné, zdobia aj celý deň – musí sa čakať na to, kým uschne každý jeden náter.

1182172:gallery:true:true:true

Nakoniec stačí hračku už len poskladať.

„Tým, že robíme všetko ručne, nemôžeme vyrábať kvantá. Cena by možno v tom prípade bola nižšia, ale my sa ju snažíme nastaviť tak, aby sme z nej mali aký-taký zisk a aby sa nám aspoň sčasti preplatili výrobné náklady. Zároveň však myslíme na to, aby si naše hračky ľudia mohli dovoliť.“

1182173:gallery:true:true:true

Renátkine jemné ruky sa uplatnili hlavne pri zdobení.

Konkurencie sa doma neboja

Predtým, ako hračku začnú ponúkať svojim zákazníkom, musí najprv uspieť u malej Lucky. „Ona je taký náš živý tester. Podľa nej vieme, či hračka vydrží, či sa nerozbije. Vďaka nej ju môžeme ešte stále vylepšovať. Keď vydrží týždeň, tak je dobre,“ vysvetľujú manželia svoju stratégiu. Dcéru však neoberajú ani o možnosť hrať sa s inými hračkami. Lucka sa tak môže pochváliť napríklad vlastnou kuchynskou linkou. Niežeby jej ju otec sám nevedel vyrobiť, len tá jeho by vraj nemala jedno plus. „Nevedela by tak cinkať,“ vysvetľuje pravý dôvod. Ani dreveným hračkám, ktoré Spálovci vyrábajú, však nechýba to, čo deti na nich priťahuje: „Naše hračky síce nevydávajú žiadne zvuky, keď im stlačíte bruško, ani samé nechodia. Ale keď sa pozriete na svoje dieťa, ako sa s nimi hrá, môžete napríklad vidieť klauna robiaceho saltá či koňa cválajúceho po lúke. Život im totiž vdychuje fantázia hrajúceho sa dieťaťa.“

1182174:gallery:true:true:true

Malá Lucka núdzu o hračky vďaka svojim rodičom nikdy nemala.

Tie potom treba obrúsiť.
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×