Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Eva Repková: Veľmajsterka z Novej Ľubovne

21.03.2009 (12/2009) Chodila len do škôlky a už „ničila“ ôsmakov. V šestnástich reprezentovala Československo za oceánom a v dvadsiatich už bola medzinárodná veľmajsterka. EVU REPKOVÚ (34) dosiaľ neopustila vášeň pre kráľovskú hru.
Eva Repková: Veľmajsterka z Novej Ľubovne
5 fotografií v galérii
Eva Repková so synom Christopherom
Autor fotografie: Život

Všetko sa to začalo jednu nedeľu v obývačke. Rodičia Mária a Štefan Repkovci mali vo zvyku cez víkend hrávať so svojimi deťmi spoločenské hry. Šachovú partiu hrávali iba sami a ani vo sne by im nenapadlo, že okolo stola pobehujúca päťročná dcérka ich sleduje. „Mami, prečo tam ideš? Ťahaj koňom,“ ozvalo sa zrazu dievčatko a rodičia spozorneli. „Ty vieš hrať šach?“ začudovali sa. „Viem,“ smelo odpovedala.

Pani Mária dala na dcérkinu radu, ťahala koňom a, ako sa ukázalo, bola to správna voľba. „Nikto ma neučil hrať šach, naučila som sa to tak, že som pozorovala rodičov,“ hovorí Eva Repková a spomína si, ako ju zo škôlky vodil o štyri roky starší brat Marián na šachové partie ku kaviarenským hráčom. Iné možnosti v Novej Ľubovni, kde rodina žila, neboli.

„Spočiatku som pre nich bola asi len atrakcia, ale čoskoro zistili, že som silný súper. Najviac ma na tom všetkom tešilo to, že keď som chodila hrávať, nemusela som poobede v škôlke spať,“ vraví. Rodičia ju zapísali do šachového krúžku v pionierskom dome, ale ten sa onedlho rozpadol, lebo všetci stratili chuť s tou malou večne prehrávať.

Marián bol na svoju sestričku pyšný a mimoriadne ho tešilo, keď „nabila“ aj jeho najlepšieho kamaráta, ktorý sa s ním stavil, že ak s ňou prehrá, zje koňa. „Ak dobre viem, dosiaľ to pán farár Andrej Slodička neurobil,“ smeje sa Eva.

Bez trénera

Šachový krúžok v pionierskom dome ju síce veľmi neposunul dopredu, ale otvoril jej možnosti. Keď doň prišla pozvánka na celoštátnu súťaž do Spišskej Novej Vsi, poslali tam, samozrejme, Evu. Ocitla sa tak na prvej väčšej súťaži.

„Kým deti hrali, v zákulisí som počúvala ostatných rodičov, ako rozprávali o tom, kto a ako trénuje ich potomka. Našej Evke sa nik nevenoval, bola samouk. Protihráčov, zvyknutých na naučené ťahy, prekvapovala svojou nepredvídateľnou hrou a zamotávala ich. Napokon sa stala absolútnou víťazkou podujatia,“ zaspomínala si mama úspešnej šachistky.

Organizátor súťaže jej navrhol, aby dievčatko vodila na tréningy do Spišskej Novej Vsi, a aj to robila. „Nebolo to ľahké, auto sme nemali, priamy spoj nebol, a tak sme privítali, keď po čase prišla ponuka z Prešova, kde bolo priame spojenie, aby chodievala tam.“ Pani Mária s dcérkou cestovala na súťaže po celom vtedajšom Československu. Bolo to namáhavé a finančne náročné.

„Nemohla som to nechať tak, všade, kam sme prišli, vyhrávala a bolo zrejmé, že má talent,“ pokračuje. Keď sa však ukázalo, že aj ich ďalšie dieťa, od Evy o štyri roky mladší Štefan, má šachové bunky, už si nemohli dovoliť toľko ho podporovať. Dnes je Štefan lekár.

Ženský aj mužský titul

Eva v šestnástich úspešne reprezentovala republiku v Brazílii, neskôr pochodila mnohé krajiny sveta a stala sa štvornásobnou vicemajsterkou sveta. Okrem titulu medzinárodnej veľmajsterky (WGM), ktorý má na svete dvestotridsaťštyri žien, patrí jej aj významnejší titul – IM (mužský medzinárodný majster), ktorým sa pýši iba sedemdesiatpäť žien na svete.

Šach sa vníma ako šport, nie fyzický, ale mentálny. Potrebná je pri ňom však aj skvelá telesná a psychická kondícia. Na turnaji musí byť hráč absolútne fit niekoľko hodín bez jedinej slabej chvíľky, ktorá by mohla spôsobiť prehru. Predpokladá sa, že muži sú odolnejší, a preto sa súťaž delí na kategóriu mužskú a ženskú. „„Mne vyhovujú komplikované ťahy, protihráča zvyknem zamotať do pavučiny,“ vysvetľuje štýl svojej hry veľmajsterka.

Hovorí, že čím je súťaž vyššia, tým sú na nej hráči korektnejší. „Sú to rôzni ľudia, rôzneho veku. Zvyčajne ovládajú viacero jazykov a spája ich hlavne vášeň pre šach,“ pokračuje. Najlepším šachistom je podľa nej Garry Kasparov, dnes je však úradujúcim majstrom sveta Viswanathan Anand.

Manžel z Ameriky

„Keďže nie som odkázaná na to, aby som sa živila šachom, turnaje si vyberám. Najradšej chodím tam, kde môže súťažiť aj môj desaťročný syn Christopher,“ rozpráva. Chlapček má tiež talent na šach, je už majstrom Slovenska vo svojej kategórii a sedemnásty na majstrovstvách Európy, kde súťažilo stodvadsať detí. Eva veľmi nechcela, aby sa dal na tento šport, pridobre pozná jeho úskalia, ale nestojí mu v ceste. Netrénuje ho ona, ale jej manžel Eric Peterson, takisto špičkový šachista. Pochádza zo Spojených štátov, má doktorát z geofyziky a robil výskumy pre naftové spoločnosti. Takisto ovláda viacero jazykov, napríklad aj japončinu a slovenčinu. Je od nej o sedemnásť rokov starší, sedem rokov sú manželia a vynikajúco si rozumejú. Doma sa rozprávajú po slovensky i po anglicky.

Eva trvala na tom, že zo Slovenska už neodíde. Istý čas žili v Košiciach a nedávno si postavili v Starej Ľubovni elegantný priestranný dom na kopci s výhľadom na Staroľubovniansky hrad.

Hodina denne

Eva plynule hovorí aj po rusky a po nemecky. Prvá literatúra o šachu, ktorej v čase jej začiatkov bolo veľmi málo, bola v ruštine a to ju donútilo, aby sa v jazyku zdokonalila. „Dnes majú mladí šachisti iné možnosti. Existuje množstvo počítačových programov, s ktorými možno hrať šach a učiť sa pri tom,“ vraví. Jej syna však už šachová partia s počítačom nudí, je to podľa neho slabý partner. „Denne sa tréningu venujem približne hodinu,“ pokračuje Eva a priznáva, že ideálne by bolo, keby to bolo päť hodín.

Kráľovskú hru stále miluje, ale zdá sa, že na prvom mieste je jej rodina. Pravdepodobne vďaka harmónii v nej v poslednom období chytila druhý dych, zase úspešne zbiera body na súťažiach a vo svetovom rebríčku je na šesťdesiatom mieste. Keď hrá za štátnu reprezentáciu, obsadzujú ju na prvú, najnáročnejšiu šachovnicu.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×