Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo sa stane, keď sa dá krasokorčuliarka dohromady s cyklistom?

09.01.2012 (2/2012) PRI Hamuliakove vznikne športové centrum. K zimnému štadiónu, ktorý stojí na kraji obce, pribudne hotel a posilňovňa.
Čo sa stane, keď sa dá krasokorčuliarka dohromady s cyklistom?
6 fotografií v galérii
Eva Križková a Martin Liška sú veselá kopa.
Autor fotografie: Dušan Křístek, Život

Keď zimný štadión, vzdialený pár kilometrov od Bratislavy, v marci 2010 slávnostne otvárali, stál osamotený v poli. Doslova. Časom okolo vznikli parcely, na ktorých vyrástli prípojky. Určite nepotrvá dlho a pribudnú k nim domy.

Vďaka kríze

Nebyť krízy, tak pri Hamuliakove by možno dodnes nijaký zimný štadión nestál. „So spoločníkom sme plánovali výstavbu bytových domov. Lenže v roku 2008 prišla kríza, byty išli cenovo dole. Tak sme to všetko prehodnotili a napadlo nám, že by sme tam mohli postaviť zimný štadión. Dali sme ho nakresliť architektovi, urobili nám predbežný rozpočet. Spravili sme na to taký mierny marketing a vyšlo nám, že by takýto nápad nebol na zahodenie. Tak sme teda postavili zimný štadión. Investovali sme doň okolo dvoch miliónov eur, museli sme si zobrať úver v banke,“ vysvetľuje jeden z majiteľov, bývalý reprezentant v dráhovej cyklistike Martin Liška (35), a dodáva, že návratnosť je približne desať až pätnásť rokov, ale závisí to vraj od toho, čo sa pokazí. Momentálne ešte pristavujú šatne.

1148565:gallery:true:true:true

Štadión už druhý rok stojí na kraji Hamuliakova.

„Ako cyklisti sme v rámci zimnej prípravy zvykli hrávať hokej. Či už som bol v Dukle Praha, alebo v Brne. Pri korčuľovaní sa totiž namáhajú podobné svaly ako pri bicyklovaní. Nebolo však kam chodiť, neraz sme si zahrali až v Hlohovci. Aj teraz každú nedeľu hrám s partiou domácich,“ vysvetľuje dôvod, prečo sa ako cyklista pustil do prevádzkovania zimného štadióna. Polovicu štadióna vlastní banka a druhú polovicu on so spoločníkom.

1148570:gallery:true:true:true

Budúce slovenské krasokorčuliarske talenty.

Osudné stretnutie

Štadión po otvorení začal slúžiť malým hokejistom a verejnému korčuľovaniu. K osudnému stretnutiu však došlo približne pred rokom, keď sa na ľade objavila bývalá československá reprezentantka Eva Ďurišinová- -Križková (50), ktorá tam prišla trénovať našu juniorskú reprezentantku Dominiku Murckovú (15). „Stretla som tam Martina Lišku, slovo dalo slovo a odvtedy spolupracujeme. Založili sme klub Kraso Hamikovo, Martin sa stal predsedom, ja som šéftrénerka. Oslovila som aj Rudolfa Palidera, Petru Netryovú a Karin Baumlovú a spolu sme rozbehli činnosť v klube. Veľmi ma to chytilo, je to blízko, začali sme robiť škôlky krasokorčuľovania, kurzy pre dospelých, mládež aj techniku korčuľovania pre hokejistov,“ hovorí. Na svoj vek vôbec nevyzerá, sama sa smeje, že je taká zamrznutá. „Korčuľujem od piatich rokov, trénovala ma Hilda Múdra, denne som trávila štyri-päť hodín na ľade. Už ako pätnásťročná som bola na olympiáde a v roku 1977 som sa stala majsterkou Československa,“ spomína Eva Križková, dnes profesionálna trénerka.

1148568:gallery:true:true:true

Korčuľovať sa tam učia malí aj veľkí.

„Trénerská práca, a krasokorčuľovanie vôbec, je veľmi ťažká robota. Vrcholový šport je vlastne rehoľa. Pracujeme s deťmi, ktoré vyrastajú, menia sa, treba do toho vložiť srdce, skúsenosti... Som typ trénerky, ktorá si, neviem, či je to správne, vytvára vzťahy, všetko prežívam s nimi. Keďže som niečo dosiahla, nemám nezdravý komplex a nepoužívam deti na to, aby som si prostredníctvom nich niečo dokázala,“

1148569:gallery:true:true:true

Priestory síce nie sú veľké, ale sú útulné.

Narastú tam talenty?

Na hamuliakovskom zimáku sa korčuľuje celý rok. Funguje tam aj hokejový oddiel, jeden deň trénujú hokejisti, druhý deň krasokorčuliari a tak stále dokola. Počas našej návštevy sa po ľade ako vývrtka krútila Dominika Murcková a neskôr zopár drobcov, ktorí pôsobili, akoby sa s korčuľami už narodili. O nejakú hodinku pribudli ďalší, takže na polovici ľadovej plochy sa batolili budúce sľubné krasokorčuliarske talenty a na druhej sa snažili zapôsobiť ich rodičia, z ktorých niektorí stáli na korčuliach prvýkrát v živote. Musíme však poznamenať, že počas nášho okukovania sa ani jedna mamička či otecko na ľade nerozpleštili. Chválila ich aj Eva Križková, všetci už vraj hravo zvládajú citróniky a ďalšie „krasotriky“.

1148566:fullwidth:true:true:true

Bývalá krasokorčuliarka je už niekoľko rokov známou trénerkou.

A čo plánujú majitelia ďalej? „V budúcnosti by sme ešte k štadiónu chceli pristaviť hotelovú ubytovňu a posilňovňu. Vzniklo by tak akési športové centrum, kam by mohli naši a zahraniční hokejisti chodievať na sústredenia. A posilňovňu by určite využívali aj domáci,“ zdôrazňuje Martin Liška, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá developerskou činnosťou. Na štadióne je však skoro každý deň, jeho syn začal hrať hokej a dcéra sa, ako inak, dala na krasokorčuľovanie pokračuje.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×