Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vred predkolenia: Nesprávna liečba vám môže zničiť život

04.01.2012 (38/2011) Bolí, tečie, zapácha. Tieto slová, žiaľ, presne vystihujú defekt predkolenia, ktorým trpia až dve percentá Slovákov. Niektorí dlhé roky.
Vred predkolenia: Nesprávna liečba vám môže zničiť život
Podľa MUDr. Marka Čambala väčšina pacientov s vredom predkolenia z pohodlnosti nepoužíva...
Autor fotografie: Ivan Pastor

Podľa chirurga MUDr. Marka Čambala, PhD., z I. chirurgickej kliniky UN v Bratislave to tak vôbec nemusí byť.

 

Kto by mal ošetrovať žilový vred predkolenia? Kožný lekár, cievny alebo chirurg?

Mal by ho ošetrovať ten, kto tejto problematike rozumie a robí to správne. Žiaľ, často to robia ľudia, ktorí nemajú ani základné vedomosti, ako takúto ranu ošetrovať. V podstate je jedno, aké odborné zameranie má ošetrujúci lekár. Ak dodrží správny postup, profi tuje z toho pacient  aj celá spoločnosť.

Aký je teda správny postup?

To závisí od diagnózy. Väčšina vredov predkolenia, až 73 percent, je prejavom najťažšieho štádia chronického ochorenia žilového systému. Pacient často očakáva, že lekár mu dá „zázračnú tabletku“ a rana sa zahojí sama. To však neplatí. Najdôležitejšie je získať pacienta pre spoluprácu. Liečba je totiž komplexná a začína sa zmenou návykov pacienta. Musí zmeniť životný štýl.

Čo to znamená?

Ak má nadváhu, mal by schudnúť, riešia sa ďalšie diagnózy, ktoré pacient má. Býva to ochorenie srdca, diabetes, treba nasadiť správnu lokálnu liečbu a zvýšiť pohybovú aktivitu. Najdôležitejšia je však krátkoťažná bandáž. Bez tejto bandáže je akákoľvek liečba venózneho vredu predkolenia nesprávna. Žiaľ, väčšina pacientov na Slovensku ju nepoužíva.

Prečo?

Je to dané pohodlnosťou pacientov. O nohu s vredom sa treba totiž denne starať. Druhým, zásadným problémom je, že mnohí lekári nevedia, ako treba správne dolnú končatinu s vredom bandážovať.

Ako to? Je bandážovanie také zložité?

Nie je to zložité. Treba sa to len naučiť a venovať sa pacientovi, aby to vedel aj on. Ak mu lekár opakovane neukáže a nevysvetlí, ako sa bandáž správne robí, tak nebude dobrá. Takáto bandáž môže, žiaľ, pacientovi viac uškodiť ako pomôcť.

Čo spôsobuje každodenné bandážovanie?

Vznik venózneho vredu predkolenia je podmienený poškodením chlopní v hlbokých žilách. Spätný tok krvi smerom k srdcu správne nefunguje, poškodené chlopne nie sú schopné zvýšenému tlaku odolávať, krv sa hromadí v dolných končatinách. Tkanivá opúchajú, koža nie je dobre vyživovaná a naruší sa. Kompresia krátkoťažným obväzom spôsobí stiahnutie poškodenej chlopne, zlepšenie spätného toku krvi, ústup opuchu a zlepšovanie zápalu kože. Treba si však uvedomiť, že bandáž alebo kompresívnu pančuchu musí pacient nosiť stále, aj po zahojení vredu. Je to celoživotná záležitosť. Inak ho má po krátkom čase späť.

1134951:fullwidth:true:true:true

Poškodené žilové chlopne (vpravo) spôsobujú hromadenie krvy v dolných končatinách, vzniká chronické žilové ochorenie.

 

Je vhodnejšia kompresívna pančucha alebo bandáž?

Takmer všetci pacienti s venóznym vredom predkolenia prídu s napuchnutými nohami. Ak by dostali na začiatku liečby pančuchu primeranú končatine, po pár dňoch prídu s tým, že pančucha im je veľká. Je to logické, pretože nohy odpuchli, ale pančucha si svoju kompresívnu silu zachovala a už neobopína končatinu pevne. Optimálne je teda začať bandážou. Keď sa defekt zahojí a noha a predkolenie nie sú opuchnuté, potom môžeme pacientovi odporučiť kompresívnu pančuchu na dlhodobú, celoživotnú liečbu.

Čo znamená, že bandáž je krátkoťažná?

Znamená to, že nie je taká elastická ako klasický elastický obväz, ktorý je vhodný skôr na športové zranenia. Jej ťah je menší v pokoji, ale je veľký, keď noha pracuje. Krátkoťažná bandáž vyvíja pri chôdzi veľmi účinnú podporu pre to, aby sa krv z nôh dostávala späť do srdca.

Z čoho sa takáto bandáž skladá?

Sú na ňu potrebné minimálne dva špeciálne krátkoťažné bavlnené päť metrov dlhé obväzy. Ak sa to robí s jedným, je bandáž nesprávna a zbytočná. Obväzy sú relatívne drahé, ale poisťovňa ich čiastočne prepláca a pri správnej údržbe vydržia pacientovi aj rok.

Čím sa prekrýva rana?

Na trhu je množstvo prostriedkov takzvanej vlhkej terapie, ktorá je veľmi účinná. Opakujem však, bez bandáže môžem dať na ranu čokoľvek, vred sa nebude hojiť.

Je vred predkolenia častým problémom Slovákov?

Trpí ním jedno až dve percentá populácie, to je veľmi veľa. Navyše, liečba je veľmi drahá. Veľmi nákladné sú lokálne ošetrovacie prostriedky aj obväzy. Pacient je práceneschopný, trpí on i jeho okolie. Toto utrpenie nie je možné vyčísliť.

Môže vred predkolenia trvať aj mesiace? Alebo roky?

Niektorí pacienti ho majú aj desiatky rokov.

Prečo?

U niektorých pacientov nastanú po dlhom trvaní také zmeny v žilovom systéme, v lymfatickom systéme a na koži, že liečba a kompletné vyliečenie je naozaj veľmi problematické. Často je príčinou dlhodobo nesprávny postup ošetrovania a musím  zopakovať, že aj pohodlnosť pacienta.

Dobre, ak pacient teda schudne 10 – 15 kilogramov...

To je len začiatok komplexnej liečby. Potom pacient môže lepšie a viac chodiť, krv z končatiny sa lepšie odvádza, s bandážou a dobrou životosprávou sa začne upravovať stav nohy. Často stačí dodržiavanie pravidiel, aby sa vred zahojil.

1134952:fullwidth:true:true:true

Môžu mať vred predkolenia aj štíhli ľudia?

Môžu, samozrejme. Nadváha je iba jedným z faktorov. Pacient môže mať genetickú predispozíciu na toto ochorenie, môže to by dôsledok poškodenia žilových chlopní. Časté sú aj iné ochorenia, ktoré prispievajú k tomu, že sa vred zle hojí.

Nesnažia sa ľudia „ošetrovať“ si vred sami pomocou rôznych mastičiek?

Ale áno. Neverili by ste, čo sú ľudia schopní dať si do otvorenej rany. Od bravčovej masti až po rôzne naozaj bizarné prípravky. Mal som pacienta, ktorý mal rozsiahly vred predkolenia takmer pol storočia. Pri správnej liečbe a bandážovaní sa mu po piatich týždňoch zahojil.

Po akom čase správnej liečby by sa vred mal zahojiť?

Nedá sa to presne určiť, závisí to od celkového stavu pacienta. Ale prvé výsledky sa dajú vidieť už po niekoľkých dňoch. Koža odpuchne, nie je taká lesklá a napätá, zápal ustupuje. Pacient často pri dennom ošetrovaní zmenu nevidí, ale lekár po dvoch týždňoch áno. Keď ľuďom ukazujem digitálne snímky ich rany spred určitého obdobia, všimnú si zlepšenie a motivuje ich to. Naviac, keď ustúpia bolesti, produkcia tekutiny, či zápach pacienti môžu konečne spávať, ísť do spoločnosti, vrátiť sa k obľúbeným aktivitám. Pri správnej liečbe nemusia prežívať roky utrpenia.


1134950:fullwidth:true:true:trueAko vyzerá žilový vred predkolenia?

Žilové vredy predkolenia sa objavujú veľmi často v oblasti členkov, častejšie na vnútornej strane. Môžu však vzniknúť i v inej oblasti na predkolení. Vredy predkolenia pri chronickej žilovej nedostatočnosti bývajú rozsiahle, mávajú nepravidelné okraje. Na mokvajúcej spodine vredu sa nachádza najmä lesklé červené, hrčkavé tkanivo. Môžu sa vyskytovať aj žltkasté rôsolovité povlaky.

Čo je vred predkolenia?

Je to chronický defekt kože, ktorý sa vyznačuje rozpadom tkaniva a jeho odumieraním. Vredy predkolenia môžu vznikať z rôznych príčin: žilových, tepnových či zmiešaných. Štatistické údaje uvádzajú, že počet takto postihnutých pacientov stúpa s vekom. Až 3,5 percenta ľudí nad 65 rokov má vred na predkolení.

Príčinou vredov predkolenia sú najčastejšie ochorenia cievneho systému – žilového a tepnového. Ďalšiu skupinu tvoria vredy u pacientov s cukrovkou, vredy vzniknuté po úrazoch, dekubitálne vredy (preležaniny), vredy pri chorobách krvi, infekčné vredy a vredy, ktoré vznikli na podklade nádorov.

Obraz i priebeh ochorenia sa líši podľa príčiny vredu predkolenia. Často je však prítomných viac faktorov (napríklad ochorenie tepien a žíl a cukrovka). Vtedy hovoríme o vredoch predkolenia zmiešaného pôvodu.


Aké sú varovné signály možného vredu predkolenia?

1134948:fullwidth:true:true:true* opuchy na dolných končatinách, najčastejšie okolo členkov

* hrdzavohnedé zafarbenie kože na predkolení

* koža je tenšia, na povrchu sa olupuje a veľmi ľahko sa podráždi najmä po natretí dráždivou látkou (rumanček, aloe, propolis, alpa a pod.)

* stráca sa ochlpenie na predkolení a menia sa nechty

* v oblasti vnútorného členka často vznikajú drobné belavé škvrny (tzv. biela atrofi a). Na ich podklade môže dôjsť k rozpadu kože.

 

Čo sú rizikové faktory rozvoja ochorenia žíl?

* dedičná dispozícia na stratu pružnosti žilovej steny

* obezita

* vek

* výskyt žilových ochorení v rodine

* prekonaný zápal v hlbokom žilovom systéme (trombóza)

* sedavé zamestnanie alebo dlhé státie

* nedostatok telesného pohybu

* väčší počet tehotenstiev alebo hormonálna liečba


Čo škodí pri liečbe vredov predkolenia?

* Dlhé státie a sedenie.

* Vyššie teploty (sauna, horúce kúpele, slnenie). Nikdy si nevykladajte nohy na priame zdroje tepla!

* Škrtiaci odev, najmä pančuchy a ponožky.

* Škodí i nosenie vysokých opätkov, ale vhodné nie sú ani úplne nízke topánky s tenkou podrážkou. Noste pohodlnú obuv.

* Fajčenie.

* Vyvarujte sa drobných poranení.

1134953:fullwidth:true:true:true

Čo pomáha?

* Cvičenie a pohyb (pravidelné prechádzky, ľahké cvičenia, jazda na bicykli).

* Vykladanie nôh nad úroveň srdca počas spánku a odpočinku. Klaďte si nohy tri až päťkrát denne do zvýšenej polohy. Prospešné je i zdvihnutie nôh postele o 10 centimetrov.

* Pestrá strava, primeraná telesná hmotnosť.

* Masáže nôh studenou vodou.


1134956:fullwidth:true:true:trueAko si bandážovať nohu s vredom predkolenia?

Kompresívny obväz by sa mal prikladať ráno poležiačky ešte pred zvesením končatín z postele dole, teda ešte predtým než sa žilový systém opäť naplní. Počas prikladania obväzu by mal byť členok postavený do pravého uhla. Účinný kompresívny obväz musí končatinu pevne obopínať, aby sa zúžili rozšírené žily. Pritom platí, že čím menej je obväzový materiál poddajný, tým silnejší je tlak, ktorým pôsobí dovnútra na žily.

Končatina sa zásadne obväzuje celá, vrátane chodidla, od prstov a cez pätu. Dobre priložený obväz by mal poskytovať pocit bezpečnej opory a bolesti by mali prestať. Ak sa to nestane alebo sa dokonca objaví nová bolesť, ktorá ani po chvíľkovom prechádzaní sa nezmizne, treba obväz sňať a priložiť znovu.

Najúčinnejšie a najzdravšie sú ovínadlá s krátkym ťahom. Svojou pomerne malou ťažnosťou vyvíjajú tlak, ktorý ovplyvňuje hlboký žilový systém a dobre sa prispôsobujú zmenám obvodu končatiny po začatí liečby.

 

Ako funguje vonkajšia kompresia nohy s vredom (krátkoťažná bandáž)?

Účinkovanie vonkajšieho tlaku na končatinu je jednoduché. Obväz obopína končatinu po celom jej obvode takým pevným tlakom, že chorobne rozšírené žily sa opäť zúžia, žilové chlopne doliehajú, môžu sa uzavierať. Tým sa zvyšuje rýchlosť prúdenia žilovej krvi a normalizuje sa jej spätný návrat smerom k srdcu. Obnovou žilového návratu sa z poškodeného tkaniva postupne odvádzajú aj odpadové látky a prebytočná tekutina. Opuch sa zmenšuje a zlepšuje sa hojenie vredov. Kompresívny obväz zároveň slúži ako pevná opora svalov dolnej končatiny, tým zlepšuje výkon prirodzenej žilovej pumpy, svalov a kĺbov.  V spojení s aktívnym pohybom pacientovi kompresívny obväz prináša úľavu už po prvom priložení. Platí, že čím viac sa v obväze pohybujete, tým väčší je účinok liečby.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×