Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Svetoznáma“ poradkyňa!? Veštkyňa reklamou ohuruje dôverčivých

29.11.2011 (48/2011) Slovenská veštkyňa žijúca v Čechách Sylvia Malíková (35) vraj usmerňovala osadenie chladiarenských veží jadrovej elektrárne.
„Svetoznáma“ poradkyňa!? Veštkyňa reklamou ohuruje dôverčivých
6 fotografií v galérii
Krst knihy Sylvie Malíkovej (vpravo) sprevádzala bombastická reklama o jej rôznorodej...
Autor fotografie: Ivan Pastor

Živia ju aj prognózy pre slovenské mestá. Neveríte? Robíte dobre!

Nedávno sa slovenské celebrity stretli na krste autorskej prvotiny Slovenky, ktorá už viac ako desaťročie žije v susednom Česku a vydala ju pod menom Sylvia Martina Malíková. Kolekciu kníh Človek v piatich elementoch prezentovala v známom kníhkupectve ako zakladateľka medzinárodnej Bussiness Fengshui Akademy a sprevádzala ju reklama o jej spolupráci s významnými osobnosťami celosvetového filmového umenia či s dôležitými domácimi firmami. Už prvý pohľad do pozvánky na krst bežnému človeku, ktorého fengshui zaujíma, vyráža dych. Osobná spolupráca s Ridleym Scottom, Annie Girardot či Michaelom Yorkom, ohuruje aj tvrdenie, že klientmi Sylvie Malíkovej sú golfisti, známa česká lyžiarka, Czechinvest (obdoba nášho slovenského Saria), armáda Českej republiky, ba dokonca i spoločnosť, ktorá sa podieľala na výstavbe jadrovej elektrárne Temelín!

Veľkolepé sú aj webové stránky, ktorými sa tiež Madam Sylvia, čo je ďalšie meno spomínanej Sylvie Martiny Malíkovej, prezentuje. Jedna z nich je venovaná astrologickej poradni, a kým sme sa o ňu nezačali zaujímať, uvádzala na nej rôzne spoločnosti ako svojich partnerov. Tie zjavne mali zvyšovať jej reputáciu medzi širokou pospolitosťou. Mimochodom, odkazy na fi rmy pred pár dňami z jej stránky zmizli. Niektoré aj po samotnej urgencii firiem, ktoré boli prekvapené, keď sa od nás o svojom „partnerstve“ s pani Malíkovou dozvedeli... Na stránke venovanej fengshui zasa zmizli „referencie“ o jej spolupráci so známymi hercami vrátane Zdeňka Trošku či s Czech investom. Otázka znie prečo?!

1088407:fullwidth:true:true:true

Madam Sylvia uvádzala na svojom webe ako partnerov tieto inštitúcie. Po našom záujme ich logá z webstránky zmizli.

Kto je Sylvia Malíková?

Veľa sme sa o nej nedozvedeli ani po tom, čo sme ju niekoľkokrát požiadali o osobnú návštevu. Pôvodný súhlas so stretnutím vystriedal striktný nesúhlas, keď sme sa pani Malíkovej otvorene spýtali na ňou uvádzané referencie a zaujímala nás podstata „spolupráce“ so spoločnosťami, ktoré na svojej stránke uviedla. Podľa zverejnených informácií, ktoré poskytla novinárom, sa astrológii venuje už devätnásť rokov. Pôvodom je z Trenčína, ako trinásťročná prežila mimozmyslový zážitok po smrti svojej matky. Tieto schopnosti sa u nej naplno prejavili až v dospelosti a odvtedy sa venuje astrológii a vešteniu naplno. Okrem toho sa označuje za profesionálnu trénerku osobného rozvoja a fengshui architektku. Honosne sa prezentuje aj „vyvinutím názvu s ochrannou známkou bussiness fengshui“, čo je však asi to isté, ako keď si zaregistrujete názov svojej firmy.

Trenčín a tí druhí

Madam Sylvia sa na Slovensku prezentovala aj informáciami o tom, že zvláštnou kategóriou jej pôsobnosti sú mestá, ktoré si zadávajú vypracovanie prognóz na rok dopredu, napríklad Trenčín, Žiar nad Hronom, Prievidza či Hlohovec. „Vaša otázka nás prekvapila, pretože mesto Hlohovec so žiadnou veštkyňou a fengshuistkou nespolupracovalo, nebola objednaná alebo zaplatená žiadna prognóza od p. Sylvie Malíkovej!“ reagovala na naše otázky prednostka Mestského úradu v Hlohovci Eva Lukáčová. Rovnako zareagovali aj hovorcovia ostatných spomínaných miest. Jednu z takýchto prognóz sme však objavili na stránkach trenčianskeho regionálneho týždenníka. Hovorca mesta Trenčína Richard Nemec nás však ubezpečil, že určite nešlo o žiadnu objednávku zo strany mesta. Logicky sa preto vynára otázka, prečo madam Sylvia tieto fakty skresľuje a prezentuje v takej podobe, ktorá navodzuje dojem, že si jej služby objednávajú samosprávy?

Czechinvest

Na naše veľké prekvapenie sme sa zo stránok pani Malíkovej dozvedeli aj tom, že spolupracuje s českou obdobou nášho Saria Czechinvestom. V čom spočíva táto spolupráca? Sylvia Malíková naše otázky ignorovala, odpoveď nám však poslala hovorkyňa štátnej agentúry. „Agentúra spolupracovala s pani Malíkovou v rokoch 2008 a 2009. Spolupráca sa týkala vystúpení na vianočnom večierku a písaní horoskopu do fi remného časopisu,“ spresnila podstatu „partnerstva“ hovorkyňa agentúry Štepánka Filipová. Rovnakú otázku sme poslali aj ostatným partnerom, ktorých odkazy na stránky Malíková používala.

„Požiadame ju, aby UNICEF zo svojich partnerov na webe urýchlene odstránila, mimochodom, podoba loga, ktoré použila, nie je ani správna,“ napísala nám Rosa Šimberská z českého UNICEF- u. „U kolegov som zistila, že určité ‚prepojenie‘ s UNICEF-om ČR existuje, pretože patrila medzi našich spolupracovníkov na jednom z projektov. Títo ľudia nám pomáhali za malú odmenu získavať na verejnom priestranstve priaznivcov.“

Podobne reagoval aj ďalší z jej uvádzaných partnerov Česká spořitelna. „S pani Malíkovou sme spolupracovali do apríla 2010 v rámci Bonus programu, čo je náš vernostný motivačný program k platobným kartám. V tomto programe klienti za platby kartou získajú body, ktoré potom môžu vymeniť za odmeny rôzneho typu. Medzi nimi boli aj zľavové poukážky na služby pani Malíkovej, výklad budúcnosti, veštecký výklad, výpis z minulého života. V súčasnosti s ňou však už nespolupracujeme, dnes sme ju preto požiadali, aby informácie o našej vzájomnej spolupráci z internetu odstránila,“ napísal nám hovorca tejto inštitúcie Jan Holinka.

Veže v Temelíne

Sylvia Malíková rada prezentuje svoju spoluprácu so zahraničnými hercami, ktorých sme už v úvode spomínali. Ak však príde reč na konkrétne mená z nášho verejného života, mlčí a žiadne meno, okrem Zdeňka Trošku, sa z jej stránok nedozvieme. O svojich klientoch hovorí všeobecne, napríklad aj o tíme českej futbalovej reprezentácie a o jej podiele na príprave EURO 2008. „O žiadnej spolupráci nevieme,“ reagovala prekvapene Blanka Holubová z Futbalovej asociácie Českej republiky. Rovnako zaskočený zostal aj hovorca Armády Českej republiky, ktorej vojakov vraj, podľa vlastnej prezentácie, pripravovala na misiu do Afganistanu: „O žiadnej oficiálnej spolupráci nevieme.“

1088406:gallery:true:true:true

Temelínske veže sú bezpečné, žiadne „nadprirodzeno“ do ich výstavby nezasiahlo.

Nás samotných však najviac prekvapilo tvrdenie, že podľa usmernení madam Sylvie „osadzovali aj chladiarenskú vežu jadrovej elektrárne v Temelíne,“ a hlavne fakt, že sa nad takto podanou informáciou nikto ani len nepozastavil! Toto absurdné tvrdenie šokovalo aj hovorcu ČEZ Martina Sobotku. „Celé toto tvrdenie je pochybné už na prvý pohľad. Firma, ktorá veže buduje, si nevyberá, kde ich umiestni. Ich umiestnenie je súčasťou projektu, ktorý zohľadňuje radu čisto exaktných hľadísk. Akákoľvek pseudovedecká disciplína je vylúčená. Na druhej strane sa na takejto stavbe zúčastní veľa fi riem a nemôžeme s odstupom času povedať, že žiadny dodávateľ nikdy s pani Malíkovou nespolupracoval. Do umiestnenia objektov v areáli elektrárne nám však žiadne nadprirodzeno nezasiahlo. Ide o príliš vážnu vec, pre bezpečnosť prevádzky sú dôležitými disciplínami geológia, seizmológia a podobne. Ide o marketingový ťah, autorka sa snaží oklamať budúcich ‚dôverčivcov‘. Zjavne kalkuluje s neoveriteľnosťou informácie. Vlastne, mala by tak trocha pravdu, aj keby jej spolupráca vyzerala tak, že spolupracovala na dizajne prepisovačiek pre fi rmu, ktorá projektantom Temelínu dodávala kancelárske sponky.“

Hra so slovíčkami je nebezpečná, najmä ak nimi človek zámerne zveličuje, pričom práve takto navodená dôvera pomáha ťahať od zúfalcov, ktorým niekedy v ťažkých životných situáciách zostáva už len viera a nádej v nadprirodzeno, ťažko zarobené peniaze z často deravých peňaženiek. Je preto drzé, ba priam to zaváňa podvodom, ak o sebe niekto takéto zavádzajúce informácie šíri. Dojem, že zrejme naozaj všetko nie je v poriadku, vyvoláva aj reakcia pani Malíkovej na naše otázky a návrhy na stretnutie. Napokon, sama nás mohla o svojej práci aj kvalitách presvedčiť, no namiesto toho nás požiadala, aby sme ju viac nekontaktovali.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×