Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa môžem zbaviť strachu z tmy?

29.11.2011 (48/2011) Za svoj problém sa troška hanbím. Mám 29 rokov a bojím sa tmy. Trvá to od detstva, ale vôbec to neprechádza.
Ako sa môžem zbaviť strachu z tmy?
Strach z tmy mám iba vtedy, keď som sama.
Autor fotografie: Shutterstock

Bývam sama v dvojizbovom byte. Ešte aj tam sa ma niekedy zmocní strach, keď sa v noci zobudím a musím ísť na toaletu. Vtedy si rozsvietim všetky svetlá. Keď som niekde v hoteli, zaspávam pri nočnej lampe. Strach z tmy mám iba vtedy, keď som sama, ale aj na ulici. Je to normálne? Dá sa toho nejako zbaviť?

Slávka

 

Radí psychológ Mgr. Boris Sopko

Slávka, v určitej forme je strach z tmy zrejme prirodzený a v určitých situáciách by sa tmy bálo si 99 percent z nás. Zároveň to znie tak, že váš strach je možno o čosi silnejší než u niektorých iných ľudí alebo oproti tomu, ako by ste si vy želali. Možno nie je až také dôležité, aká je v tomto prípade norma, ale pre mňa by bolo skôr dôležité, či je vám strach nepríjemný, obmedzujúci, alebo je vám iba „hlúpe” báť sa preto, čo si pomyslia iní ľudia. Ak by išlo skôr o druhú možnosť, mohli by ste pracovať na tom, aby pre vás názor druhých ľudí nebol až taký dôležitý, možno by sa to potom následne prejavilo aj na zmene vášho prežívania strachu z tmy. Ak by šlo skôr o prvú možnosť, tak sa s tým, samozrejme, dá niečo robiť. Ak by ste o to mali záujem, navrhujem, aby ste zašli za nejakou psychoterapeutkou a opísali jej svoje ťažkosti a spolu sa pokúsili odhaliť, aké monštrum alebo aká záhada sa pre vás v tme skrýva. Čoho sa to tam vlastne bojíte. Môže to byť všeličo a môže ísť o pocit, že v tme nemáte takú kontrolu alebo orientáciu, akú by ste chceli alebo akú potrebujete mať. S tým, čo spolu v terapii objavíte, budete ďalej pracovať a svojmu strachu viac porozumiete a potom sa postupne začnú veci pre vás meniť k lepšiemu.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×