Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čičmany v Londýne: Vzory z dreveníc vraj chránia pred zlými silami

13.11.2011 (46/2011) Chorváti majú červeno-bielu šachovnicu, Kanaďania javorový list, Rusi zaujímavé ornamenty. Slovákov majú na olympiáde dostať do povedomia motívy čičmianskych dreveníc.
Čičmany v Londýne: Vzory z dreveníc vraj chránia pred zlými silami
2 fotografie v galérii
Olympijskí reprezentanti si nový outfit už vyskúšali.
Autor fotografie: ALPINE PRO

V hre bol však aj medveď či Svätopluk!

Otvárací ceremoniál olympijských hier patrí medzi najväčšie módne prehliadky sveta. Tvrdí to manažér mediálnej komunikácie Slovenského olympijského výboru Ľubomír Souček, ktorý sa zúčastnil už na deviatich olympiádach. „Ceremoniál naživo či zo záznamu sledujú viac než tri miliardy ľudí, športovci sú pod obrovským drobnohľadom, hoci niektoré menšie výpravy sa objavia na obrazovke len zopár sekúnd. Nikomu preto nie je jedno, v akom oblečení nastupuje,“ vysvetľuje.

Prístup jednotlivých krajín je pritom veľmi rozdielny. „Africké krajiny či štáty z Tichomoria často prichádzajú v ľudových krojoch, ktoré pôsobia exoticky, iné krajiny vyznávajú skôr klasický štýl spoločenského oblečenia.“ Za veľmi dôležité označuje Ľubomír Souček fakt, že mnohé krajiny sa podľa oblečenia dajú identifi - kovať – Chorvátov možno rozpoznať podľa motívu červeno- -bielej šachovnice, Kanaďanov podľa javorového listu, Taliani majú zase svoj olympijský odev zladený do typickej azúrovej farby. Čo máme my?

Redizajn

Okrem nápisu Slovakia a štátneho znaku symbolizovalo oblečenie našich športovcov doposiaľ rôzne farebné ladenie, často vzdialené od našich národných farieb. Teraz to však bude inak. Slovenský olympijský výbor podpísal zmluvu s československou spoločnosťou Alpine Pro, ktorá na olympijskom poli nie je žiadnym nováčikom. Jej odevy si obliekla na olympiáde vo Vancouvri česká výprava, vďaka čomu získala ich kolekcia v neoficiálnom rebríčku kanadského časopisu prvé miesto. Čím chce zaujať tentoraz?

„Chceli sme sa odlíšiť od modro-bielo-červených kombinácií,“ vysvetľuje manažérka spoločnosti Alpine Pro Adriána Vyskočilová cestu, ktorou sa rozhodli uberať. „Sledovali sme aj zahraničné trendy, všímali sme si rozličné vzory, aby sme sa nikomu nepodobali. Niekoľkokrát sme sa stretli so zástupcami Slovenského olympijského výboru, spoločnými silami sme vyberali motív, ktorý by sme mohli použiť a ktorý by bol tradičný, ale zároveň by pôsobil moderne. Mali sme zástancov slovenského trojvršia s dvojkrížom, motívu Kriváňa, hradu Devín či Svätopluka. V hre bol aj medveď či iné zvieratá. Inšpiráciu sme napokon našli v knihe Krásy Slovenska, v ktorej sme začali listovať a prechádzali sme jednotlivé regióny. Zastavili sme sa až pri Čičmanoch.“

Vo vlastných nohaviciach

Ľudový motív, ktorý v Čičmanoch zdobí mnohé domy, sa im pozdával aj pre symboliku. Radili sa o nej s heraldikmi a historikmi. „V týchto domoch bývali naraz viaceré generácie – deti, ich rodičia, starí rodičia a prarodičia. Práve táto súdržnosť sa stala hlavnou myšlienkou pri tvorbe olympijskej kolekcie. Prvýkrát si totiž tričká s čičmianskym motívom budú môcť zadovážiť aj športoví fanúšikovia. Do začiatku olympiády by sme ním chceli obliecť všetkých záujemcov, aby sme boli jeden tím.“

Zástupcovia spoločnosti, ktorí kolekciu pripravili, mysleli aj na športových fanúšikov. 2 fotografie v galérii Zástupcovia spoločnosti, ktorí kolekciu pripravili, mysleli aj na športových fanúšikov. Zdroj: Peter Korček

Okrem tričiek s čičmianskym motívom, ktoré budú športovcom slúžiť najmä na voľnočasové aktivity a ktoré nedávno predstavili verejnosti, spoločnosť Alpine Pro pripravuje aj oficiálny odev. V ňom budú reprezentanti skladať sľub do rúk prezidenta a objavia sa v ňom aj na olympijskom otváracom ceremoniáli. Čičmiansky motív na ňom nebude chýbať a je to tak prvýkrát v histórii Slovenska. Doposiaľ športový set a oficiálnu kolekciu robili dve rôzne spoločnosti. Napríklad na olympiádu v Pekingu našich obliekal salón Donna Rosi, ale oblečenie, v ktorom sa pohybovali po športoviskách, im zabezpečila veľká medzinárodná fi rma. „Preto sa občas stalo, že časti športového oblečenia mala naša výprava rovnaké ako niektorá iná, odlišný bol len štátny znak a označenie krajiny. Slovenský trh je totiž príliš malý a pre veľkého výrobcu nezaujímavý, aby sa preň vyrábalo niečo špecifické,“ tvrdí Souček, ktorý si myslí, že tentoraz si nás už nikto s nikým nezmýli. „Čičmianske motívy si podľa mňa ľudia dokážu veľmi rýchlo zapamätať.“

„Roški“ aj „srcká“

História samotného motívu a zdobenia dreveníc, z ktorého pri tvorbe kolekcie jej autori vychádzali, spadá do obdobia približne pred dvesto rokmi. Približne vtedy sa totiž začali drevenice maľovať, najprv len z dôvodu izolácie. Až neskôr sa stali prostriedkom na to, ako si domáci mohli svoj dom okrášliť. „Najprv to boli len jednoduché bodky, čiarky, vlnovky, až neskôr pribúdali aj iné geometrické vzory. Medzi najznámejšie patria ľudovo nazývané víkrutki, baranie roški, srcká, kľučki, pohárce,“ vymenovala folkloristka Zuzana Tajek Piešová, ktorá nám však nevedela povedať, či majú špeciálnu symboliku.

„O mnohých veciach dnes môžeme už len polemizovať, keďže informácie o nich si celé generácie prenášali len ústne. Nedá sa však vylúčiť, že tieto symboly mali magický charakter. Ľudia si totiž nimi najprv dekorovali len okolie okien a dverí. Akoby sa chceli ochrániť od zlých a nečistých síl.“ A presne to sa nám môže aj dnes zísť, zvlášť na olympiáde!

Zástupcovia spoločnosti, ktorí kolekciu pripravili, mysleli aj na športových fanúšikov.
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×