Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nenávidený a milovaný Daniel Landa: Nie som rasista!

12.10.2011 (41/2011) „Jasne som vymedzil svoj postoj: nie som ani rasista, ani nacista, som vlastenec!“ tvrdí hudobník Daniel Landa (43).
Nenávidený a milovaný Daniel Landa: Nie som rasista!
4 fotografie v galérii
Stretnutie v Nitre, ktorú považuje za svoje „druhé“ mesto.
Autor fotografie: Ľubo Pecho

Čo vás opäť priviedlo do mesta pod Zoborom?

Dostal som sa sem vďaka spolupráci s občianskym združením Nitrianski rytieri, ktoré podporuje rôzne športové či sociálne aktivity. Nitra je vlastne vďaka nim také moje „druhé“ mesto.

Už ste tu okrem koncertovania stihli nakrútiť aj film...

Áno, už je to rok a pol. Filmovanie bolo úžasné, Nitrania nám s fi lmom veľmi pomohli. I s lokalitami a ľudskými zdrojmi, mali sme na všetko málo peňazí. Tacho teda vznikol vďaka nim.

Okrem hudby sa venujete aj charite, prečo?

Nerobím to kvôli médiám, ale skôr kvôli sebe. Je toho pomerne dosť, od výstavby detského ihriska v dizajne starej českej mytológie na pražskom Vyšehrade, mohutný niekoľkoročný angažmán s nadáciou Malina v prevencii bezpečnosti cestnej premávky v ČR až po hudobnú spoluprácu s deťmi z detských domovov v rámci iných rôznych charitatívnych akcií.

1040540:gallery:true:true:true

Vo filme Tacho si zahrali aj Roman Pomajbo, Dangl či Magálová.

S vašou osobou je spájaný extrémizmus, mnohí vám pripomínajú éru Orlíka, vy ste sa však za to ospravedlnili...

Neviem o tom, že by bol so mnou všeobecne spájaný extrémizmus. Naša spoločnosť je na to veľmi citlivá. Myslím si, že ešte viac ako tá vaša. U nás patrím k veľmi populárnym ľuďom, a ako umelec alebo osobnosť sa bežne objavujem vo všetkých médiách vrátene verejnoprávnych. Tak, prosím, nepodsúvajte verejnosti, že nemá dostatok rozlišovacích schopností a podporuje extrémistu. Nepleťte si umelca s politikom. K povinnosti určitého druhu umelcov patrí otváranie tabuizovaných tém. K tomu ospravedlneniu – verejne som sa ospravedlnil iba za to, ak som niekomu konkrétne ako mladík ublížil bez príčiny, ale inak nemám pocit, že by som sa ešte niekomu mal za niečo ospravedlňovať.

Založili ste templársky rád Ordo Lumen Templi (z ktorého neskôr vystúpil, pozn. autora). Pre podobnosť s nacistickým rádom Ordo Novi Templi vás i jeho činnosť podrobil kritike aj bývalý český prezident Havel.

Činnosť rádu bola úplne korektná. Jediné, čo sme nezvládli, bola komunikácia s médiami. Myslím si, že akcentovanie našich kultúrnych koreňov, čo rytierstvo bezpochyby je, nie je nič spoločensky neprijateľné, vnímam to úplne naopak. Havel na nás veľmi ostro reagoval, dokonca s tým, že nás označil za najnebezpečnejších ľudí v Českej republike. Ja s jeho názorom nesúhlasím. On má oči intelektuála a šport, ktorý hrá v našich zámeroch a uvažovaní dôležitú úlohu, považuje za sprosté slovo. Ťažko nám potom bude rozumieť. Na druhej strane je však po tých jeho slovách zaujímavé sledovať, ako vlastne u nás stále funguje cenzúra, ktorá ofi ciálne neexistuje. Myslím si však, že bývalý prezident svoju kritiku vyslovil v nejakom záchvate, zrejme z nedostatku informácií, inak si neviem predstaviť, ako takýto inteligentný človek mohol také niečo urobiť. Na nejakom koncerte som to verejne komentoval a jasne som vymedzil svoj postoj: nie som ani rasista, ani nacista, som vlastenec! Jeho reakcia sa mi preto zdala trocha prehnaná.

1040539:fullwidth:true:true:true

K povinnosti určitého druhu umelcov patrí otváranie tabuizovaných tém.

Ste provokatér, presvedčený vlastenec. Zároveň ste však aj uznávaný hudobník, textár. Prečo toľké nepochopenie zo strany intelektuálov?

Nie, že sa nechápeme, ja ich proste neriešim :-). Mňa tí ľudia jednoducho nezaujímajú. Stretávam sa už iba s ľuďmi, s ktorými môžem niečo zaujímavé, umelecké vytvoriť. Proti nikomu nebojujem. To ste si nevšimli, že už pätnásť rokov som proti nikomu a ničomu nepovedal ani slovo? Ten dobrý kričí – zabite ho, je zlý, ten zlý však hovorí – majme sa radi. Ak niekto tvrdí, že vlastenectvo je zlé, tak je chorý človek. Vychovali ma tak moji rodičia a nikto mi to nebude zakazovať.

Kde sa to vo vás zobralo?

Našej rodine boľševici veľmi uškodili, v štyridsiatom ôsmom roku si to odniesla najmä rodina z maminej strany, v šesťdesiatom ôsmom sa zasa otec na chvíľočku zahral na revolucionára a skoro ho pritom „Rusáci“ zabili. Zrazili ho v nákladiaku obrneným transportérom do poľa a pätnásť rokov po tom sa dočkal aj nejakého odškodnenia :-). Žil som v prostredí, ktoré nenávidelo komunistov. Ak mám o niečom hovoriť, tak je to Prvá republika, rodičia i starí rodičia ma vychovávali v duchu tradície Československa.

Keď spomínate rodičov, hovorí sa hlavne o vašom otcovi Stanislavovi, ktorý bol známym automobilovým pretekárom.

Otec bol celý život v podstate profesionálny pretekár autokrosu, patril k vtedajšej európskej špičke. Mám jedného mladšieho brata, ktorý študuje. S rodinou vychádzam výborne.

844712:fullwidth:true:true:true

Mirjam je Nemka a snaží sa dcéry naučiť po nemecky.

Vaša manželka Mirjam je Nemka, vy ste Čech. K akej národnej identite vediete svoje tri dcéry?

Naše dcéry sú vychovávané v dvojjazyčnom prostredí. Ja ich vediem, samozrejme, k českému vlastenectvu, ak ich maminka vedie k nemeckému, to je jej vec. Ale my žijeme tu, v Česku. Ak sa náhodou presťahujú do Nemecka a budú chcieť, stanú sa z nich nemecko-české vlastenky. Kopať musia vždy za krajinu, v ktorej žijú. Dvojčatá Roxanka a Rozália majú už osem rokov, najstaršia dcéra Anastázia má trinásť a všetky tri sú pretekárky.

S manželkou spolupracujete na rôznych projektoch, čím Landovci a Landa prekvapia v najbližšom období?

Na budúci rok na jeseň chystáme hudobné predstavenie, opäť takú temnú, razantnejšiu obdobu muzikálu. S písaním som na začiatku. Ďalej to budú preteky, film... no jednoducho ako vždy.

844707:fullwidth:true:true:true

Daniel s dcérkami.

Kritici sa zhodujú v tom, že vaše texty a hudba upevňujú národné povedomie obyčajného Čecha. Neuvažujete nad vstupom do politiky?

Neviem... Je mi na zvracanie z politiky a celého systému prerozdeľovania, eurozákonov a médiokracie...

Reakcia na súčasnú svetovú globalizáciu?

Myslím si, že globalizácia je náš koniec. Koniec národov a koniec našej civilizácie.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×