Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ropa vyvierajúca na Kysuciach je unikátna, ťažiť sa ale nebude

29.09.2011 Sny o rozprávkových ziskoch uzemnila realita, ťažiť sa neoplatí. Jedinečný ropný prameň v Korni ostane zrejme navžy len turistickou atrakciou.

Stačí odbočiť z hlavnej cesty a už po niekoľkých metroch ucítite zvláštny zápach. Ten ešte zosilnie vo chvíli, keď zbadáte nevábne vyzerajúce jazierko. Hnedo-čierna tekutina z neho vyteká približne stometrovým jarkom a opäť mizne v zemi. V tomto prípade našťastie nejde o následok ekologickej katastrofy, ale o jedinečný prírodný skvost. Priamo zo zeme vyverá kvalitná parafinická ropa. Na svete existujú iba dva pramene tohto druhu - jeden je v Kostarike a druhý práve v Korni.

1028297:gallery:true:true:true

Dar jedného zo siedmich divov kysuckej obce využívali ľudia už počas druhej svetovej vojny. „Pomocou ručných čerpadiel sa vtedy vyťažilo 800 litrov ropy denne. Využívala sa na svietenie, mazanie vozov, obuvi, ošetrovali sa ňou kožné choroby hovädzieho dobytka. Vrt neskôr zažil aj veľký požiar,“ hovorí starosta Korne Jozef Kontrík. Samozrejme sa uvažovalo aj o tom, ako čierne zlato z hlbín využiť vo veľkom. Svojho času sa hovorilo napríklad o kúpeľoch, kde by plynom z podzemia ohrievali vodu. Ukázalo sa však, že by išlo o veľmi drahú investíciu, podobne ako v prípade samotnej ťažby ropy.

1028294:gallery:true:true:true

Na prelome tisícročí nechal Slovenský plynárenský priemysel vykonať skúšobný vrt do hĺbky 1 297 metrov, kde sa zisťovala výdatnosť zdroja. V prípade ťažby by sa kvalitná parafinická ropa spracovávala vo farmaceutickom priemysle, tá sa však ukázala ako nerentabilná. Vrt, ktorý sa nachádza asi 250 metrov od výveru, tak ostal zakonzervovaný.

1028291:gallery:true:true:true

„Ďalším problémom pre potenciálnych investorov je fakt, že by veľkú časť zisku odvádzali štátu. Zanedbateľná by nebola ani prvotná investícia, preto nie je prameň z tohto pohľadu momentálne zaujímavý,“ dodáva starosta. Na druhej strane, pre turistický ruch je to len dobre. Ropný prameň vyhlásili už v roku 1984 za prírodnú pamiatku a stal sa jedným z miestnych unikátov. Navedie vás k nemu tabuľa osadená pri hlavnej ceste krátko po vjazde do obce smerom od Turzovky a nezriedka tu stretnete aj zahraničných turistov.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×