Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kreslený tyran: Jozef Babušek o Jožinkovi tvrdí, že to bol idiot

23.09.2011 „Keď som začal kresliť toho nešťastného idiota, bol som viazaný tým, že som to musel každý týždeň vymýšľať, čo bolo to najbolestnejšie,“ Jozef Babušek (90).
Kreslený tyran: Jozef Babušek o Jožinkovi tvrdí, že to bol idiot
6 fotografií v galérii
Jožinko karikaturistu Jozefa Babuška sa stal už legendou.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Určite si mnohí pamätáte komiks z poslednej strany humoristického časopisu Roháč Jožinko – dieťa svojich rodičov. Jeho autor Jozef Babušek nedávno oslávil životné jubileum – deväťdesiat rokov! Hoci bol jeho Jožinko medzi ľuďmi obľúbený, Jozef Babušek ani dnes nepovie tomuto svojmu kreslenému hrdinovi inak ako idiot. Babuškovci boli totiž s malou prestávkou dvadsaťtri rokov obeťou strapatého panáčika v pásikavom tričku.

Na voľnej nohe

„Už ako dieťa som veľa kreslil, zostala kopa papierov, ktoré mama potom hádzala do smetí. Neskôr som prešiel na komiks a tieto ‚blbosti‘ sa kreslili ľahšie ako klasické veci,“ vysvetľuje Jozef Babušek, ale poďme pekne zaradom. Hoci kresleniu bol aj naďalej verný, pôvodne študoval agronómiu v Brne. V roku 1947 nakreslil komiks Dozorca a väzeň, ktorý uverejnili v časopise Šidlo. Keď o rok nastúpili komunisti, časopis zrušili a Jozef Babušek musel školu tesne pred štátnicami opustiť. Zamestnal sa ako technický kresliar v Kovotechne v Piešťanoch.

1023257:gallery:true:true:true

Neskôr absolvoval štúdium dejín umenia a začal pôsobiť na voľnej nohe. „Povedal som si, že z voľnej nohy ma nič nemôže vyhnať alebo mi skomplikovať život. Čo sa dalo urobiť, to som urobil a čo sa nedalo, prosto povedané, na to som sa vykašľal. Musel som kresliť. Keď som nekreslil, neboli peniažky. Možno preto ma to hnalo do tohto idiota, bol to neustály zárobok a pravidelný príjem,“ spomína. Jožinko prišiel na scénu v roku 1965, pán Babušek tvrdí, že pos tavičku si zobral z voľačoho staršieho a meno vraj vymyslela jeho manželka. Pod komiks sa podpisoval Jozef Schek, vraví, že sa poučil z minulosti.

1023259:fullwidth:true:true:true

Skomplikovaný život

Netrvalo dlho a pásikavý panák začal terorizovať celú jeho rodinu. Ono sa to totiž ľahko povie, pár kresbičiek v štyroch políčkach, lenže ak nemal zápletku, nebol ani komiks. „Samotné nakreslenie komiksu mi trvalo necelé dve hodiny, ale problém bol v tom, že trvalo, kým prišiel ten správny nápad. Mal som ho plné zuby, ale nedalo sa to len tak ľahko zahodiť. Bolo to občas veľmi ťažké, lebo som musel vymyslieť príbeh, aj keď sa mi nedalo, aj keď sa mi nechcelo, aj keď pršalo... Keď nebola iná možnosť, tak som všetkých vyhnal a zavrel sa do izby, kde som sedel neraz až do rána, kým som niečo nevymyslel. Nenávidel som ho, ale nedalo sa s tým nič robiť,“ smeje sa.

1023258:fullwidth:true:true:true

S hotovým komiksom sadol na vlak a odniesol ho do redakcie Roháča. Samozrejme, mohol by ho poslať poštou, trvalo by to však dva dni a on celý svoj čas spotreboval do poslednej minúty, pretože nápad neraz prišiel na poslednú chvíľu. „Manželka bola naštvaná, pretože to komplikovalo celý náš rodinný život. Keď som sedel do rána, stále sa chodila pozerať, či ešte žijem, ale napokon sme to nejako prežili. Neskôr mi vnuci často rozprávali, čo všeličo videli, počuli a zažili, občas sa z toho dalo niečo málo použiť. Vždy boli zvedaví, aký bude ďalší príbeh, a to bolo moje trápenie,“ dodáva.

Horiaci Jožinko

V sedemdesiatom štvrtom roku mal Jozef Babušek svojho Jožinka plné zuby, a tak sa ho chcel zbaviť. Na chvíľu sa mu to dokonca podarilo, ale osud mu to dlho nedoprial. Ani nie po roku si ho čitatelia vyžiadali späť. Komiks fungoval až do roku 1988 a odvtedy má pán Babušek od svojho tyrana pokoj.

1023260:gallery:true:true:true

„Po tých rokoch sa toho nazbierala poriadna kopa a nebolo to kde skladovať, tak som s ním rozkladal oheň v peci na chalupe. Žil som v akejsi polonenávisti, takže som ani nemal úmysel kresbičky zachraňovať, nakoniec som ich hádzal do pece. Zopár ich tu však napodiv zostalo, čo mi pri tej kvázi nenávisti nedovolilo svedomie. Strčil som Jožinka do gauča, a tam už roky leží. Je vlastne viac-menej nebohý. Zostala mi nenávisť, no radosť, že už ho mám z krku, mi stále spríjemňuje život,“ pokračuje.

Vydretý komiks

Mimochodom, Jožinko sa istý čas vyskytoval aj v českom časopise Pionýr ako Pepánek. Jeho fanúšikovia vôbec netušia, aký bol ich obľúbený komiks vydretý. „Nebolo to lízanie medu. ‚Predstihovku‘ som nikdy nemal, aj keď veľkou túžbou redakcie bolo, aby som priniesol naraz aspoň dva príbehy,“ tvrdí.

1023256:fullwidth:true:true:true

Aj keď Jozefa Babuška najviac preslávil jeho nenávidený Jožinko, kreslil aj iné komiksy. Možno si niektoré pamätáte z časopisu ABC. Nedávno mu vydali knihu s množstvom Jožinkových príbehov. Vyšla aj Veľká kniha komiksov, kde o Jožinka ani nezakopnete a súbor komiksov z časopisu Pionýr a Větrník. Jozef Babušek si pokojne užíva zaslúžený pokoj a jeho Jožinko už v jeho pracovni nestraší.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×