Tajomstvo
až za hrob?
Po smrti VAŠA PATEJDLA (†68)
zostali napäté vzťahy a šíria
sa prekvapivé správy
z muzikantovho súkromia
objednať predplatnéDodnes je považovaná za jednu z najvplyvnejších prvých dám Spojených štátov. Obľubovala červenú farbu, preto ju volali Červená eminencia. NANCY REAGANOVÁ (1921 – 2016) bola oddaná svojmu manželovi a za dôverné prejavy na verejnosti sa ani jeden z nich nehanbil.
Mal nenapodobiteľný hlas a milióny fanúšikov po celom svete. Niektorí zlomyseľnejší kritici si však viac všímali jeho hmotnosť a kaftany, v ktorých vystupoval na koncertoch. V hudobnom svete však DEMIS ROUSSOS (1946 – 2015) so svojím neuveriteľne vysokým tenorom zanechal nezmazateľné odtlačky.
Mená ich manželov dodnes každý pozná. Ale kto bol v pozadí pri mužoch, ktorí boli neraz zodpovední za vojnu, diktatúru, hladomor? Za každým z nich stála cieľavedomá žena, často negramotná, krutá, neraz jej chýbala dôstojnosť a takmer celý život prežila v strachu. Aj také boli MANŽELKY DIKTÁTOROV.
Keď sa ALMA MAXIMILIANA KARLINOVÁ (1889 – 1950) rozhodla, že sama precestuje svet, bolo krátko po prvej svetovej vojne. Začiatok 20. storočia nebol naklonený cestovateľom hovoriacim po nemecky, tobôž nie žene. Ale ju to neodradilo.
Keď mala 23 rokov, jej otec rozhodol, že má podstúpiť lobotómiu. Po nevydarenom zákroku bola sestra budúceho prezidenta USA ROSEMARY KENNEDYOVÁ (1918 – 2005) duševne na úrovni dvojročného dieťaťa. Z krásnej mladej ženy sa stala troska.
On mal 72 a ona 17 rokov, keď sa do nej nemecký spisovateľ JOHANN WOLFGANG GOETHE zamiloval a požiadal ju o ruku. ULRIKA VON LEVETZOW ho odmietla, čo slávny muž niesol ťažko.
Svoju kariéru si HEDDA HOPPEROVÁ (1885 – 1966) vybudovala na klebetách. Jej stĺpček bol ráno prvý, ktorý v Hollywoode čítali mocní šéfovia štúdií i filmové hviezdy. Z „nikoho“ dokázala spraviť populárnu osobu, rovnako tak vedela svojimi článkami zničiť postavenie slávnych ľudí.
Jej skon taliansky minister kultúry oznámil verejnosti slovami, že odišla veľká Talianka, veľká umelkyňa a kráľovná talianskeho filmu. MONICA VITTI (1931 – 2022) sa zapísala u divákov ako herečka, ktorá dokázala vyjadriť celú škálu emócií.
V čase, keď tisíce ľudí utekali z Východu na Západ a riskovali život, on sa vybral opačným smerom. Posledných pätnásť rokov prežil americký spevák, herec a ľavicovo orientovaný politický aktivista DEAN REED (1938 – 1986) vo východnom Nemecku.
Útek z Berlína mala majiteľka SALÓNA KITTY premyslený do najmenších detailov. Zarobené peniaze si ukladala v Spojenom kráľovstve, a keď sa v Nemecku schyľovalo k vojne, rozhodla sa krajinu opustiť. Svoje bohatstvo si chcela užívať v pokojnejšom ovzduší.