Mária Mišovičová
Mária Mišovičová
Zoznam autorov

Úlohy prvej dámy sa NANCY REAGANOVÁ zhostila na úrovni, s gráciou.
20.9. 2023 7:00

Červená eminencia v Bielom dome: Nancy Reaganová chránila manžela aj pomocou hviezd

Dodnes je považovaná za jednu z najvplyvnejších prvých dám Spojených štátov. Obľubovala červenú farbu, preto ju volali Červená eminencia. NANCY REAGANOVÁ (1921 – 2016) bola oddaná svojmu manželovi a za dôverné prejavy na verejnosti sa ani jeden z nich nehanbil.

Na úspešnom turné v Londýne v marci 1974.
13.9. 2023 7:00

Grécky slávik: Demis Roussos ovládal sedem cudzích rečí a o láske spieval po celom svete

Mal nenapodobiteľný hlas a milióny fanúšikov po celom svete. Niektorí zlomyseľnejší kritici si však viac všímali jeho hmotnosť a kaftany, v ktorých vystupoval na koncertoch. V hudobnom svete však DEMIS ROUSSOS (1946 – 2015) so svojím neuveriteľne vysokým tenorom zanechal nezmazateľné odtlačky.

ELENA s manželom pózujú pre fotografov v prezidentskej pracovni.
6.9. 2023 8:00

Tajomstvá manželiek diktátorov: Stáli pevne po ich boku, no rovnako túžili po moci

Mená ich manželov dodnes každý pozná. Ale kto bol v pozadí pri mužoch, ktorí boli neraz zodpovední za vojnu, diktatúru, hladomor? Za každým z nich stála cieľavedomá žena, často negramotná, krutá, neraz jej chýbala dôstojnosť a takmer celý život prežila v strachu. Aj také boli MANŽELKY DIKTÁTOROV.

ALMA KARLINOVÁ si veľmi skoro uvedomila, čo v živote chce: písať a spoznávať svet.
23.8. 2023 7:00

Odpísaná lekármi, bitá životom, kúsok od samovraždy: Napriek tomu si Alma Karlinová splnila sny

Keď sa ALMA MAXIMILIANA KARLINOVÁ (1889 – 1950) rozhodla, že sama precestuje svet, bolo krátko po prvej svetovej vojne. Začiatok 20. storočia nebol naklonený cestovateľom hovoriacim po nemecky, tobôž nie žene. Ale ju to neodradilo.

Mladá, krásna, plná života. Taká bola ROSEMARY KENNEDYOVÁ pred chirurgickým zákrokom.
16.8. 2023 7:00

Smutný príbeh prezidentovej sestry: Z krásnej Rosemary Kennedyovej sa stala troska

Keď mala 23 rokov, jej otec rozhodol, že má podstúpiť lobotómiu. Po nevydarenom zákroku bola sestra budúceho prezidenta USA ROSEMARY KENNEDYOVÁ (1918 – 2005) duševne na úrovni dvojročného dieťaťa. Z krásnej mladej ženy sa stala troska.

JOHANN WOLFGANG GOETHE (1749 – 1832) patril vo svojej dobe k najväčším intelektuálom. Jeho mladučká láska ho však nepoznala.
9.8. 2023 7:00

Nenaplnená láska starého básnika: Sprostredkovať manželstvo nepomohol Goethemu ani vojvoda

On mal 72 a ona 17 rokov, keď sa do nej nemecký spisovateľ JOHANN WOLFGANG GOETHE zamiloval a požiadal ju o ruku. ULRIKA VON LEVETZOW ho odmietla, čo slávny muž niesol ťažko.

HEDDA HOPPEROVÁ nemala žiadne predsudky, pokiaľ šlo o klebety o slávnych ľuďoch. Ak sa nedozvedela, čo chcela, informácie si vymyslela a mnohým tak zničila kariéru i život.
2.8. 2023 7:00

Postrach Hollywoodu: Hedda Hopperová mala neobmedzenú moc a jej články čítali milióny fanúšikov

Svoju kariéru si HEDDA HOPPEROVÁ (1885 – 1966) vybudovala na klebetách. Jej stĺpček bol ráno prvý, ktorý v Hollywoode čítali mocní šéfovia štúdií i filmové hviezdy. Z „nikoho“ dokázala spraviť populárnu osobu, rovnako tak vedela svojimi článkami zničiť postavenie slávnych ľudí.

S MARCELLOM MASTROIANNIM (vľavo) si zahrala aj pod režijným vedením MICHELANGELA ANTONIONIHO (vpravo).
19.7. 2023 7:00

Pani herečka: Monica Vitti sa chcela dostať medzi šťastných bláznov

Jej skon taliansky minister kultúry oznámil verejnosti slovami, že odišla veľká Talianka, veľká umelkyňa a kráľovná talianskeho filmu. MONICA VITTI (1931 – 2022) sa zapísala u divákov ako herečka, ktorá dokázala vyjadriť celú škálu emócií.

Americký spevák a herec DEAN REED poslúžil po príchode do východného Nemecka komunistickej ideológii. Za to ho tamojší režim rozmaznával.
5.7. 2023 7:00

Talizman východných Nemcov: Dean Reed odišiel z kapitalizmu, aby žil v socializme

V čase, keď tisíce ľudí utekali z Východu na Západ a riskovali život, on sa vybral opačným smerom. Posledných pätnásť rokov prežil americký spevák, herec a ľavicovo orientovaný politický aktivista DEAN REED (1938 – 1986) vo východnom Nemecku.

Záber z filmu Salón Kitty. Snímka je z roku 1976 a režíroval ju TINTO BRASS.
28.6. 2023 7:00

Rozkoš na heslo: Možnosť odpočúvať prominentov v nevestinci bola veľmi lákavá

Útek z Berlína mala majiteľka SALÓNA KITTY premyslený do najmenších detailov. Zarobené peniaze si ukladala v Spojenom kráľovstve, a keď sa v Nemecku schyľovalo k vojne, rozhodla sa krajinu opustiť. Svoje bohatstvo si chcela užívať v pokojnejšom ovzduší.