Lucia Lukušová
Lucia Lukušová
Zoznam autorov

Kto chce mať rybu zadarmo, uloví si ju priamo v oceáne
19.6. 2022 6:00

Srí Lanka zbankrotovala: Za 74 rokov existencie na tom tak zle ešte nebola

Za 74 rokov existencie samostatného štátu na tom Srí Lanka tak zle ešte nebola. Cítia to chudobní i podnikatelia. Privilegovaní sú však dovolenkári. Dôraz na turistický ruch si stanovil ako jednu z hlavných priorít aj nový premiér.

Ostrov Maaniya je rozdelený na dve časti a spája ich drevený most.
10.5. 2022 6:00

Rezort na Maldivách ako pandemické väzenie: Personálu to však nevadilo

Budúcnosť viac ako tisícky ostrovov roztrúsených v Indickom oceáne je podľa niektorých bedekrov neistý. Maldivám predpovedajú v priebehu budúceho storočia zaplavovanie pre zvyšujúcu sa hladinu oceánov.

MARTIN LUKÁČ začínal v nemocnici na bratislavských Kramároch, dnes pracuje vo výskume.
7.1. 2022 6:00

Skúma neprebádané choroby: S akými vzácnymi ochoreniami sa lekár Martin Lukáč stretol?

Pracoval s pacientmi v ambulancii i na lôžku. Lekárovi Martinovi Lukáčovi však viac vyhovuje podieľať sa na výskume a bádať, ktoré lieky zaberajú na jednotlivé choroby. Ako jeden z mála Slovákov je súčasťou medzinárodných tímov.

Horský vzduch smerom na Stanserhorn je taký čistý, že od neho až štípe nos. Stojí za to sa ho poriadne nadýchnuť i rozhliadnuť sa okolo.
21.12. 2021 6:00

S láskou ku krajine: Svoje horské kráľovstvo si Švajčiari chránia ako oko v hlave

Niet azda národa, ktorý by bol na svoje hory pyšnejší než Švajčiari. Na kopce sa štverajú po svojich alebo sa dajú vyviezť lanovkou. Nasadnú dokonca i do takej, ktorá si pamätá ešte pasažierov spred dvoch storočí. 

Svetobežník si z každej cesty prináša domov suvenír. Najčastejšie ide o drevenú masku.
27.11. 2021 6:00

Precestoval takmer celý svet: Košičan Vlado Jalč videl na vlastné oči už 185 krajín

Košičan Vlado Jalč má už roky túlavé topánky. Dobrodružná povaha a vidina niečoho nového ho zaviedli do 185 krajín sveta. Z každej z nich sa domov vracia nielen bohatší o zážitky a fotografie, ale je aj zberateľom suvenírov, z ktorých si vytvoril múzeum.

Miriam Michalovičová sa prezlieka za filmové hrdinky.
15.9. 2021 6:00

Má stovky tvárí: Miriam má netradičnú záľubu. Ako sa mení na známe hrdinky?

Počuli ste už o cosplay? Takú záľubu má totiž rodáčka z Nového Mesta nad Váhom Miriam Michalovičová. Vo voľnom čase sa rada oblieka do kostýmov filmových hrdinov. Keby sa len obliekala, ona si odev dokonca sama vyrába!

Slováci boli súčasťou medzinárodnej výpravy. Všetci boli skúsení cestovatelia.
30.6. 2021 5:00

Beringov prieliv na dosah: Slovákov zastavilo nezvyčajne teplé počasie

Zatiaľ sa to podarilo len jedenástim ľuďom na svete. Pred rokom sa o prechod Beringovým prielivom pokúsili ďalší. Slováci Martin Navrátil a Peter Hliničan sa najviac obávali extrémnej zimy, paradoxne, pred vytúženým cieľom ich zastavilo nezvyčajne teplé počasie. 

Aleš Račko je na Liptove hviezda, čo sa týka pečenia chleba. Za jeho pochúťkou sú záujemcovia ochotní precestovať desiatky kilometrov.
2.6. 2021 6:00

Každý chlieb má iný príbeh: Slováci začali v prvej vlne pandémie kváskovať, farieb sa boja

Žltý, fialový alebo i zelený. Reč veru nie je o kvetinových záhonoch, ktoré Lipták Aleš Račko vysieva na jar. Pestré farby totiž vychádzajú z jeho pece: ľuďom ponúka rôznofarebné chleby.