Lucia Lukušová
Lucia Lukušová
Zoznam autorov

Výzvou počas jarnej lyžovačky môže byť nielen zdolanie zjazdovky, ale aj vyštverať sa k ľadopádu Alice. Je vysoký 23 metrov.
včera 6:00

Srdce Almenlandu: V zašitom rakúskom stredisku nájdete ľadopád aj preslávené ryby

Lyže, bežky ani sánky Rakúšania neodkladajú minimálne do apríla. Tí, ktorí brázdia svahy v Teichalme, sa obyčajne posledný raz spúšťajú z kopca v marci. Zašité stredisko uprostred ničoho má svojich pravidelných návštevníkov, ktorých domáci nenazvú inak ako štamgasti.

Školáci sa radi učia. Pedagógovia sú ako ich druhí rodičia. Aj MONIKA sa im zapáčila.
18.3. 2023 18:00

Musela rozhodovať, ktoré dieťa prežije: Mladá infektologička o najhorších chvíľach v Afrike

Potláčala slzy pri ošetrovaní podvyživených či postrelených detí. Keď mala chuť na mäso, vzala mačetu a chytila si kohúta. Infektologičku Moniku Paločkovú Afrika vyškolila tak veľmi, že v slovenskej nemocnici ju už hádam nič neprekvapí.

Na ostrove žije takmer 17 000 stálych obyvateľov, no počas leta je tam ľudí oveľa viac. No i v zime. A to najmä dôchodcovia a digitálni nomádi.
14.3. 2023 6:00

Čas marendy: Podnikavci na ostrove Korčula prišli na to, ako lákať turistov počas celého roka

Nevyzerá ako obuv na ľad ani sa na ňom nikto nekorčuľuje, a predsa sa volá Korčula. Chorvátsky ostrov je od koronavírusovej pandémie celoročným rajom pre digitálnych nomádov. Cestujú nielen po stopách Marca Pola.

ELIŠKA už na Ukrajinu prepravila nejeden veľký generátor určený pre nemocnicu na východe krajiny.
18.2. 2023 6:00

Eliška pomáha na Ukrajine: Odhaľuje krutú realitu, šampón má cenu zlata

Za pár stoviek eur si kúpila ojazdenú dodávku, predávajúci jej životnosť odhadoval zhruba na pol roka. Dobrovoľníčka pomáhajúca na Ukrajine Eliška Horsáková na nej zatiaľ stále jazdí. Pravidelne a väčšinou sama vozí rodinám tovar, ktorý potrebujú na prežitie. Strach ju vraj dodnes obchádza.

Počas pôsobenia v Afrike mala MONIKA na starosti deti i dospelých.
9.2. 2023 8:00

Musela rozhodovať, ktoré dieťa prežije: Mladú infektologičku v nemocnici už nič neprekvapí

Potláčala slzy pri ošetrovaní podvyživených či postrelených detí. Keď mala chuť na mäso, vzala mačetu a chytila si kohúta. Infektologičku Moniku Paločkovú Afrika vyškolila tak veľmi, že v slovenskej nemocnici ju už hádam nič neprekvapí.

Rodinný biznis si súrodenci DUDÁSOVCI pochvaľujú. Najväčším benefitom podľa nich je, že sa môžu jeden na druhého spoľahnúť.
4.2. 2023 6:00

Podnikateľ Dudás musel zdvihnúť niektoré ceny jedál o 100 percent: Dočká sa nižšej faktúry?

Keď takmer pred 30 rokmi začal Szilárd Dudás z maďarského mestečka Encs podnikať, vedel, že to bude náročné. Nemohol však ani len tušiť, že ho ekonomická situácia donúti takmer z večera do rána zdvihnúť niektoré ceny jedál o 100 percent. Napriek neľahkým časom verí, že tento rok jeho biznis prežije s kladnými číslami.

MÁRII ŠÁROSSYOVEJ sa po desiatich rokoch fungovania prešovského centra podarilo vybudovať prevádzku aj v Trenčíne a Bratislave
15.1. 2023 18:00

Dve z troch detí má ťažko choré, statočná Mária stíha aj pomáhať: Je to moja skúška...

Branko, Stanka a Zorka. Tri deti Márie Šárossyovej z Veľkého Šariša sa narodili presne v tomto poradí. Najstaršia a najmladšia ratolesť sú ťažko zdravotne postihnuté. Až tak, že nikdy nebudú samostatné. Ich mama to nevníma ako prekážku, ale ako cestu, aby ukázala, čo v nej je.

ONDREJ FERKO pochádza z rodiny, kde muzika a umenie hrajú prím.
5.11. 2022 6:00

Zbormajster Luníka: Ondrej Ferko je autorom prvého rómskeho muzikálu na Slovensku

V rodine Ferkovcov bolo vždy hlučno a veselo. Majú radi muziku i spev. A tak akosi prirodzene si aj Ondrej Ferko vybral umenie za svoju obživu. Pätnásť rokov koncertoval v zahraničí. Teraz je konečne doma a na Luníku IX vychováva nádejných muzikantov.