Ladislav Hámor
Ladislav Hámor
Zoznam autorov

Malá Čierna patrí do rodiny miestnej akčnej skupiny dedín Rajecká dolina, s. r. o.
18.9. 2023 7:00

Pri starej hruške: V podhorskom kraji v jednom z údolí Rajeckej doliny sa čas nezastavil

Rajecké údolie pripomína tak trochu Turčiansku záhradku. Uprostred malebnej krajiny, ktorú modeluje riečka Rajčanka, leží aj neveľká obec Malá Čierna. Od susednej Veľkej Čiernej ju delia len lesy, pasienky a kopec.

Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku aj po viac než polstoročí a značným prevádzkovým problémom pôsobí architektonicky príťažlivo.
17.9. 2023 10:00

Galériu zavreli: Ihneď po otvorení prejavoval Ľudovít Fulla nespokojnosť

Darovanú kolekciu obrazov ohrozovali dažde. Už krátko po otvorení Galérie Ľudovíta Fullu v lete 1969 nebol ružomberský rodák s obydlím ani s galériou spokojný. Neudržateľný stav viedol k tomu, že objekt museli napokon zatvoriť úplne a čaká ho rekonštrukcia.

KAMZÍKY I SVIŠTE V NAŠICH VEĽHORÁCH SÚ ENDEMITY
2.9. 2023 7:00

Smäd po živote: Kamzíky i svište v našich veľhorách sú endemity

Tatranských kamzíkov a svišťov ubúda, hoci im už našli nový domov. Kamzíkom pred polstoročím v Nízkych Tatrách, svišťom pred niekoľkými rokmi v Belianskych Tatrách.

Lazisko sa iba v ostatnom čase rozrastá.
24.7. 2023 7:00

Spája ich potok: Podhorskú obec Lazisko si obľúbila aj rodina herečky Květy Fialovej

Podhorská obec Lazisko sa nachádza na Liptove na úpätí Nízkych Tatier. Život domácich bol odjakživa spätý s vodou. V dedine mali viacero mlynov a píl, jedno rodinné stolárstvo funguje dodnes.

Vodná stavba s vodným dielom Orava s vyrovnávacou nádržou Tvrdošín, kde je elektráreň s 3 Kaplanovými turbínami, je najfotografovanejším objektom.
19.6. 2023 7:00

Kráľovstvo krivých zrkadiel: Výstavbu Oravskej priehrady politicky zneužili, ako sa len dalo

Dodnes je Oravská priehrada najväčšia na Slovensku. Nesporne fotogenická, 27 rokov zdobila československú desaťkorunáčku a v oboch totalitných režimoch bola priam symbol „lepších zajtrajškov“. Výstavbu prvého významnejšieho energetického centra u nás politicky zneužili, ako sa len dalo.

Na zmeny k lepšiemu si tu človek rýchlo zvykne.
22.5. 2023 7:00

Obec VAŽEC prežila ničivý požiar: Dnes peniazmi z eurofondov dotujú najdôležitejšie investície

Jedno z podtatranských sídel prešlo od začiatku 21. storočia nebývalým rozvojom. Ešte ani na prelome tisícročí v obci Važec, preslávenej autentickým folklórom, ktorý zdedila po predkoch, najmä šoltýsoch z čias valašskej kolonizácie, nebola kanalizácia či čistiareň odpadových vôd.

Popri Štrbe, kde opúšťa Liptov D1 v lokalite Vlčia jama, je vo výške 924 metrov nad morom najvyššie položené miesto slovenských diaľnic.
24.4. 2023 8:00

Výstavba diaľnice D1 je zrelá na zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov

„Vidím svetlo na konci tunela Čebrať,“ povedal nedávno v Ružomberku predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko. Večne spievajúca diaľnica D1, ktorej kontúry v budovateľských plánoch pred 50 rokmi aspoň na papieri spojili juh s východom, je zrelá na zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov.

Dominantou historického centra mestečka je rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice.
27.3. 2023 8:00

V Tvrdošíne nikdy nezabudnú na rok 2001: Po daždivých dňoch vyšlo slnko

V Tvrdošíne si stále pamätajú na rok 2001, keď v nemom úžase stáli na korune železobetónového múra Oravskej priehrady. Spenená voda sa priepustmi valila do údolia. Po daždivých dňoch vyšlo slnko. Aj tak cestu do Oravíc a okolie Juráňovej doliny zaplavilo.